Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na Klik.cz
Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla označuje totéž jako všem dobře známý pojem povinné ručení. Po dlouhé době se dočkalo výraznějších změn. Jedinou novinkou není, že je toto pojištění povinné pro provoz vozidla. Jak nyní funguje pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla?
Co je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla?
Prostřednictvím tohoto pojištění si zřizujete krytí škod způsobených provozem svého vozidla a kryjete škody na majetku a zdraví třetích osob a ušlý zisk. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla definuje zákon č. 30/2024 Sb., Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Zákon a celkově toto pojištění myslí na situace, kdy provozem vozidla můžete způsobit nehodu a škodu někomu dalšímu. V případě nehody je v takovém případě škoda hrazena z pojištění viníka.
Bez sjednaného povinného ručení nesmíte s vozidlem na pozemní komunikace. Pokud totiž viník nemá sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, hradí vzniklou škodu nejprve Česká kancelář pojistitelů z Garančního fondu. Česká kancelář pojistitelů pak ale škodu vymáhá po viníkovi.
Na koho se vztahuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla?
Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se vztahuje na každého majitele vozidla.
Zákon definuje limit, od kterého se na vozidlo vztahuje povinnost sjednat pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Tento limit je dán hranicí maximální konstrukční rychlosti. Pokud tato hodnota překračuje 25 km/h, pak je potřeba, abyste na vozidlo měli povinné ručení. U vozidel, které překračují hmotnost 25 kilogramů, je stanovený rychlostní limit 14 km/h. Kromě aut a motorek proto do této kategorie spadají:
► elektrokoloběžky,
► segway,
► zahradní traktůrky,
► sněžné skútry,
► golfová vozítka.
Povinnému ručení se vyhnete, pokud se vozidlo pohybuje výhradně po soukromém pozemku. Neplatí ho ani elektrokola, u nichž se předpokládá hlavní zdroj pohybu šlapání. Pokud by to byl ale motor, pak i na elektrokolo musíte sjednat pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Kdo platí povinné ručení – vlastník nebo provozovatel?
Dlouhé roky platilo, že se pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vztahuje na majitele vozidla. Jedině on měl být odpovědný za sjednané pojištění. Teď se tato povinnost přenáší na provozovatele vozidla. Provozovatel vozidla je osoba, která s vozidlem ve skutečnosti jezdí.
Ačkoliv obvykle je majitel a provozovatel stejná osoba, rozdíl je mimo jiné u vozidel na leasing. Vlastníkem takového vozidla je leasingová společnost a provozovatelem klient leasingové společnosti. Stejně tak by si měli povinné ručení platit děti, které mají vozidlo od svých rodičů, ale reálně s ním jezdí.
Provozovatel motorového vozidla odpovídá za sjednané povinné ručení. Důvodem k této změně je rychlejší určení osoby, z jejíhož povinného ručení proběhne úhrada škod po nehodě.
Jaké jsou pojistné limity u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla?
Změna v zákoně se dotkla i minimálních limitů pojistného plnění.
► Z 35 mil. Kč na 50 mil. Kč vzrostly limity za škody na zdraví
► Z 35 mil. Kč na 50 mil. Kč se zvýšily limity za škody na majetku.
Vyšší limit se u stávajících smluv navýšil automaticky. Pokud někdo měl smlouvu na 35 milionů korun, limit se posunul. Nové smlouvy už bude možné sjednat jen s novým minimálním limitem pojistného plnění.
Chci se dozvědět víc informací
Navštivte stránku s častými otázkami, na které najdete další bližší informace o povinném ručení. Sledovat nás můžete také na sociálních sítích - Facebooku, Instagramu či Twitteru, kde Vás průběžně informujeme o novinkách, zajímavostech a tipech nejen z oblasti povinného ručení. Případně můžete využít také naší blogovou část na webu.