Podpojištění - pozor na něj!

Slyšeli jste někdy pojem podpojištění? Jste si jisti, že se vás tento problém netýká? Pokud ne, pak si pozorně přečtěte následující článek.

Termín podpojištění se používá v kontextu jakéhokoliv škodového pojištění, například pojištění domácnosti, nemovitosti či aut a zjednodušeně řečeno označuje stav, kdy je pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku.

V praxi to tedy může znamenat kupříkladu stav, kdy si svou domácnost s hodnotou 500 000 Kč pojistí člověk pouze na 250 000 Kč, neboť se domnívá, že o vybavení ve větší hodnotě zkrátka nepřijde. Takhle to ale nechodí. Pokud si uzavřete pojištění na pojistnou částku ve výši poloviny skutečné pojistné hodnoty majetku, zůstává v podstatě polovina vašeho majetku nepojištěna. Proto vám pojišťovna ve výsledku vyplatí pouze polovinu skutečné škody. Platí totiž, že pojistitel poskytne plnění jen ve stejném poměru ke škodě, v jakém je pojistná částka k pojistné hodnotě.

U pojištění nemovitosti může nastat také stav, kdy pojištěnou nemovitost postihne například živelná katastrofa a skutečná škoda bude vyšší než pojistná částka. V tom případě nemůže být vyplaceno pojistné plnění vyšší, než pojistná částka, na kterou je nemovitost pojištěna.

Kromě toho si dejte pozor také na modernizaci domácnosti, kdy zpravidla dochází ke zvyšování hodnoty majetku. Lidé často pojistí domácnost při jejím pořízení na určitou částku a tu již v průběhu let nezmění, což je chyba, neboť nákupem nových a modernějších spotřebičů i dalšího vybavení roste cena domácnosti (někdy i velmi znatelně). Může se tedy snadno stát, že za škodu na domácnosti, kterou jste na počátku pojistili na pojistnou částku odpovídající skutečné hodnotě, dostanete méně, neboť v době škody byla pojistná hodnota vyšší než pojistná částka a opět máte určité procento své domácnosti v podstatě nepojištěné.

Vřele tedy doporučujeme uzavřít pojištění domácnosti na skutečnou hodnotu domácnosti a v případě většího zhodnocení domácnosti tuto částku o příslušnou částku zvýšit. Vyhnete se tak finančním problémům v případě škody na vaší domácnosti. Revize nemovitostních pojistek se obecně doporučuje jednou za 3-5 let, pokud nedošlo k výrazné změně v majetku či v cenách na trhu.

Mohlo by Vás zajímat

Pojištění majetku zahrnuje pojištění domácnosti a nemovitosti. Váš majetek - tedy Váš domov, byste měli mít pojištěn vždy a v případě uzavření komplexního pojištění pro Váš domov se toto přání změní v...
Spočítejte si během 2 minut, na kolik Vás vyjde pojištění domácnosti. Nabídky Vám přehledně seřadíme a Vy okamžitě uvidíte, jaké je nejlevnější pojištění domácnosti. Můžete si snadno spočítat pojištěn...
Nic před Vámi neschováváme a chceme být maximálně transparentní, na Klik.cz proto najdete odpovědi na většinu dotazů týkajících se pojištění. Pokud přesto neznáte odpověď na něco, co zde není zodpověz...
Společnost Klikpojisteni.cz, s.r.o., která vystupuje v České republice pod názvem Klik.cz, vznikla již v roce 2011 a první pojistku jsme prodali v listopadu téhož roku. Jsme tak stabilní společností s...