Historie automobilky Toyota

Příběh japonské automobilky Toyota začíná už v druhé polovině 19. století. Od té doby Toyota ušla velkou cestu. Na svém kontě má nejprodávanější auto na světě a a drží se v desítce nejhodnotnějších firmách na světě. Kdo stojí za vznikem značky, která v době svého největšího rozmachu ovládala 40 procent japonské tržního průmyslu? Příběh automobilky Toyota má jeden směr – rychlost, výkon a efektivita. Pojďme si ho představit.

Večerní studium patentového práva

Za vznikem Toyoty stojí Sakichi Toyoda. Ten se od svých 18 let věnoval studiu patentového práva a už o za 5 roků nesl na patentový úřad svůj první vynález – první mechanický japonský stav na tkaní látky.

Toyoda udělal pro textilní průmysl v Japonsku mnoho. Věnoval se efektivní výrobě a logistice a už v té době padla myšlenka just-in-time logistiky. Filozofie spočívá v přizpůsobení výroby poptávce – vyrábí se co nejvíce s minimálním odpadem. Jednotlivé komponenty se objednávají na čas a klesají tak i nároky na skladové kapacity. Ve šlépějích svého otce kráčel i syn Kiichiro Toyoda. Ten odmala cestoval ze svých výletů po Evropě a Severní Americe přinesl nové inovace, které aplikoval ve výrobě. Díky tomu mohl po smrti svého otce v roce 1930 založit automobilové oddělení v textilní továrně. Jeho prozřetelnost se ukázala jako správná a v roce 1938 Kiichiro založil společnost Toyota Motor Co. – první sériovou automobilku v Japonsku. S jejím rozvojem mu pomohlo uplatnění just-in-time logistiky, se kterou přišel jeho otec.

První koncepty na čtyřech kolech

Historicky první vůz pod s označením Toyota A1 sjel z výrobní linky už v roce 1935. V té době se jednalo ale spíše o koncepty, které se nenasazovaly do sériové výroby. V té době ale vznikly tři pilíře, na kterých staví filozofie automobilky dodnes:

· neustálé zlepšování,

· oddanost zaměstnanců,

· nejvyšší kvalita.

Ve své výrobě se ale stále zaměřují na luxusní vozy pro vyšší třídu. Japonsko se jim sice daří dostat na čtyři kola, na větší prodejní úspěchy ale stále čekají.

Poválečná krize

Přišel rok 1941 a Japonsko vstoupilo do druhé světové války. Toyota svůj průmysl přesměrovala na letectví a výrobu motorů. Designéři stále pracovali na luxusních vozech, země ale pocítila úbytek kupní síly.

V roce 1947 Kiichiro přišel s vozy Toyota SA a SB. Ty osadil motorem s objemem 0,995 litru a třístupňovou převodovkou. První rodinné vozy ale neslavily úspěch. Kiichiro na to reagoval rezignací na svůj post prezidenta automobilky a v křesle představenstva ho nahradil Taizo Ishida.

S nástupem nového vedení se firma pomalu vracela do starých kolejí. S tím jí pomohly zakázky pro výrobu armádní mašinerie, kterou Japonsko vyžadovalo kvůli válečnému ohrožení ze strany Severní Korei. Na přelomu 50. a 60. let započala výroba úspěšných sériových vozů Toyota Crown a Corona. S těmi automobilka poprvé opustila tuzemský trh a expandovala do severní Ameriky a Thajska.

Inovace a rozvoj do celého světa

V roce 1963 Toyota mění svoji finanční a prozákaznickou politiku. Původní záruku tři měsíce nebo deset tisíc kilometrů zvedla na jeden rok nebo dvacet tisíc kilometrů. Díky tomu se stala dostupnější pro evropský trh a v témže roce vstupuje do Dánska.

Představenstvo v té době také přichází s myšlenkou lokalizace výroby. Ta spočívá ve vytvoření vývojových a výrobních center přímo v místech prodeje. Díky tomu se modely Toyoty lépe přizpůsobí na potřeby tamějších řidičů.

Toyota Corolla – nejprodávanější auto všech dob

V roce 1966 sjíždí z výrobní linky první Toyota Corolla. Ta znamená velký rozmach značky do celého světa. Původní vůz se pyšnil poměrně slabým objemem 1 077 cm3 a výkonem maximálně 73 koní. Slabý výkon ale dlouho netrval a už druhý model Corolly měl objem 1,4 a 1,6 litru. Nejpopulárnější modely Corolly vznikly mezi lety 1983 až 1987. Model páté generace nabral raketové prodeje díky motoru s objemem 1,6 litru a výkonem 90 koní. I díky tomuto modelu se stala Toyota Corolla nejprodávanějším vozem všech dob – do současnosti se jí prodalo celkem 37,5 milionu kusů.

Rozvoj v devadesátkách a vznik nových značek

Expanze Toyotu do celého světa pokračuje a ze značky se stává asijský drak, který utíká svojí konkurenci. V roce 1994 přichází značka se svým populárním modelem RAV4, který kombinuje pozitivní aspekty všech doposud vyvinutých vozidel. V téže době také vzniká značka Lexus. Ten Toyota zařadila do svého koncernu. Firma na počátku devadesátých let přišla i s technologií G-Map – ta využívala technologie GPS v reálném čase a stala se tak první využívanou navigací.

V roce 2005 Toyota otevřela výrobní závod i v České republice. Ten vyrostl v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry a zaměřuje se především na model Toyota Yaris. Původně výrobna vznikla ve spolupráci s Group PSA (vozy Citroën a Ford). V roce 2021 Toyota kompletně přebírá výrobu a soustředí se pouze na vlastní vozy. Vozy Toyota se staly známkou pro inovace a politika firmy je symbolem rychlého rozvoje a spolehlivosti. V současnosti se Toyota jako jiné automobilky soustředí na vývoj alternativních pohonů – v roce 2014 vyjel model Mirai na plně vodíkový pohon.

Mohlo by Vás zajímat

Historie automobilů a automobilek Srovnáme pro vás povinné ručení a havarijní pojištění všech automobilů. Jak poznáte, že na to máme? O automobilech totiž víme téměř vše. Včetně historie automob...
Italská automobilka FIAT se stala synonymem pro řadu modelů městských vozů. Dnes již kultovní modely jako FIAT 500, Panda, Tipo nebo nechvalně proslulá Multipla vytvářely dekády italského vývoje, kter...
Když se mezi automobilovými fanoušky řekne džíp, všichni si představí to samé. Malý zablácené vůz stojící vedle luxusního SUV. Historii automobilky Jeep tento obrázek symbolizuje naprosto přesně. Co s...
Off-roadové vozy společnosti General Motors se staly symbolem maskulinity. V poslední dekádě ze silnic ale zmizely. Historie automobilky Hummer se nepsala ani dvacet let. Co stálo za jejím koncem? Zpr...