Pokud uvažujete o koupi bytu, pozemku či domu nebo plánujete stavbu domu a potřebujete si vzít hypotéku, pak pravděpodobně bedlivě sledujete úrokové sazby. Ty ještě v roce 2023 dosahovaly rekordní výše. V roce 2024 došlo k jejich mírnému poklesu, původně se však předpokládalo, že zlevnění hypoték bude výraznější. Jaký je očekávaný vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2025?
Vývoj úrokových sazeb hypoték 2024
Rok 2024 přinesl postupný pokles úrokových sazeb, který vedl k oživení hypotečního trhu. V lednu podle Hypomonitoru České bankovní asociace činila průměrná hypoteční sazba nových hypoték 5,65 %, a byla tak nejnižší od poloviny roku 2022. V červnu 2024 klesla na 4,99 % a v srpnu činila 4,96 %.
I nadále jsou ale hypoteční úrokové sazby nadprůměrné, například v lednu 2021 se podle dat Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték pohybovala na úrovni 1,96 %.
Jaká je aktuální úroková sazba hypoték? Září 2024 přineslo podle ČBA Hypomonitoru úrokovou sazbu 4,98 %, zůstala tak na stejné úrovni jako v předchozím měsíci. U některých bank se můžete dostat i pod hranici 4,9 %, úrokové sazby se ale mohou lišit v závislosti na délce fixace, výši úvěru i individuálních podmínkách.
Vývoj úrokových sazeb hypoték 2025
Jaké jsou predikce odborníků spojené s úrokovými sazbami hypoték v roce 2025? Analytici předpovídají, že podobně jako v průběhu roku 2024 budou úrokové sazby klesat vzhledem ke snižování základních úrokových sazeb Českou národní bankou a stabilizaci inflace. Je však třeba dodat, že se vývoj úrokových sazeb odvíjí od ekonomického vývoje a může se v závislosti na vnějších faktorech, jako je například globální ekonomická situace, měnit.
Vzít si v roce 2025 hypotéku?
Řada lidí si aktuálně pokládá otázku, jestli si i přes přetrvávající vysoké úrokové sazby vzít v průběhu roku 2025 hypotéku, nebo raději počkat. Odborníci doporučují žádost o hypotéku dobře promyslet a vypočítat si, zda budete schopni bez problémů hypotéku splácet a vždy myslet i na rezervu. Pokud však splňujete potřebné podmínky pro získání hypotéky a kupujete dům, pozemek či byt za dobrou cenu, nemusí se vyplatit otálet, a to i přes riziko fixace vyšších úroků.
Dopad úrokové sazby na výši měsíční splátky hypotéky
Výše úrokové sazby má zásadní vliv na výši měsíční splátky hypotéky. Řekněme, že byste si chtěli vzít hypotéku 3.000.000 Kč a chtěli byste ji splácet 30 let.
Porovnejme měsíční splátky v případě úrokové sazby 2,43 % (průměr v září 2021) a úrokové sazby 4,98 % (průměrná úroková sazba nových hypoték v září 2024). S úrokovou sazbou 2,43 % by činila měsíční splátka 11.745 Kč, s úrokovou sazbou 4,98 % by se jednalo o 16.068 Kč. Rozdíl by tedy byl 4.323 Kč za měsíc.
Odborníci doporučují při sjednávání hypotéky fixaci na 3 roky
V případě, že vás nezastavily vysoké úrokové sazby a plánujete si vzít hypotéku, čeká vás rozhodnutí, jakou dobu fixace zvolit. Podle odborníků je dnes ideální volbou fixace na tři roky.
Vývoj úrokových sazeb hypoték: Graf ČBA Hypomonitoru
Úrokové sazby hypoték vycházejí ze základních úrokových sazeb České národní banky. Může je ale zvýšit například očekávaná inflace nebo zhodnocení rizikovosti klienta, který si hypotéku sjednává. Jak se vyvíjely průměrné hypoteční sazby v minulých měsících?
Je velmi těžké předpovídat vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2025, protože do hry může vstoupit řada faktorů. Většina odborníků předpokládá, že by mohlo postupně docházet k poklesu úrokových sazeb, a tedy k celkovému oživení nákupů nemovitostí.