Ne nadarmo se říká, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Ani těm nejopatrnějším z nás se čas od času nevyhne nehoda nebo úraz. A právě na riziko úrazů a možnosti prevence úrazů upozorňuje Světový den úrazů, který se každý rok slaví 17. 10.
Jaká je historie tohoto dne a jakým způsobem účinně předcházet nehodám v práci i při sportu?
Světový den úrazů každoročně připadá na 17. října
Světový den úrazů poprvé vyhlásila OSN již v roce 1992 s cílem varovat před úrazy, ke kterým může dojít jak v práci, tak i při sportu nebo v běžném životě.
Pracovní úrazy: Jak jim předcházet?
Podle studie, kterou každoročně vypracovává Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v roce 2022 došlo k 44.608 pracovním úrazům s pracovní neschopností a k 88 smrtelným pracovním úrazům.
K nejčastějším příčinám pracovních úrazů patří nesprávné používání ochranných prostředků, uklouznutí a pády, nevhodná manipulace s břemeny, nedodržování pracovních postupů, pád z výšky a nehody ve skladu.
Počet pracovních úrazů prokazatelně snižuje dodržování pravidel BOZP a pravidelné vyhledávání a vyhodnocování rizik ze strany zaměstnavatele.
Jaká je definice pracovního úrazu a na co máte v případě pracovního úrazu nárok?
Zákoník práce jako pracovní úraz definuje poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, ke které došlo nezávisle na vůli zaměstnance krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkonů nebo v přímé souvislosti s nimi.
V případě, že se vám stal pracovní úraz, který jste nahlásili zaměstnavateli a s lékařem jste vyplnili potřebné dokumenty pro pojišťovnu, máte nárok v závislosti na stupni závažnosti úrazu na následující náhrady škody:
- bolestné
- náhrada za ztížení společenského uplatnění
- náhrada ztráty na výdělku
- náhrada účelně vynaložených nákladů
- náhrada za věcnou škodu
Jak minimalizovat riziko úrazů při sportu?
K úrazům samozřejmě nedochází pouze v práci, ale často také při sportu.
K nejběžnějším typům sportovních úrazů patří podvrtnutí kotníku, poranění kolene, otok svalů, zlomeniny a kloubní zranění.
Podle odborníků je jedním z nejlepších způsobů, jak sportovním úrazům předcházet, dostatečné rozcvičení a protažení před cvičením.
Mezi další preventivní opatření proti úrazům při sportu patří dodržování správných technik daného sportu, používání správného vybavení (padnoucí oblečení, chrániče, helma apod.) a protažení po sportovní aktivitě.
Prevence úrazů dětí v domácnosti
Vysoký počet úrazů je spojený také s domácnostmi, kdy se úrazy nejčastěji týkají malých dětí. Největší procento dětských úrazů, které se stanou doma, představují úrazy dětí do jednoho roku.
Mezi ty nejnebezpečnější úrazy, k nimž dochází v domácím prostředí, patří opaření horkou vodou a popálení vzhledem k tomu, že je dětská pokožka velmi jemná a citlivá.
Jak těmto úrazům předcházet? Horké tekutiny odkládejte mimo dosah dětí, hlídejte rozpálenou troubu a plotýnky a veškeré elektrické zásuvky v bytě opatřete záslepkami.
Proč mít sjednané úrazové nebo životní pojištění?
Jak už jsme zmínili v úvodu, ne vždy opatrnost při sportu nebo dodržování bezpečnostních pravidel v práci stačí k tomu, abyste se úrazům vyhnuli obloukem.
Úraz bohužel často přináší nejen zdravotní komplikace, ale také ty finanční. Mnohdy totiž lidé v důsledku úrazu musí bojovat s dočasným nebo trvalým výpadkem příjmů.
Světový den úrazů poukazuje na to, že jsou úrazy bohužel nedílnou součástí našich životů. I když není vždy možné předcházet všem úrazům, existuje několik preventivních opatření, která riziko nehod minimalizují. Pokud přeci jen k úrazu dojde, rozhodně se vyplatí mít sjednané životní nebo úrazové pojištění.