Bydlíte v menším bytě, nebo naopak ve velkém domě a zajímá vás, jak se liší spotřeba energie u těchto nemovitostí? V tomto článku se zaměříme na to, jaká je průměrná spotřeba kWh za den u domácností, které elektřinou jen svítí nebo jí ohřívají vodu i těch, které elektřinu používají k vytápění.
Co vše ovlivňuje spotřebu energie?
Průměrná spotřeba elektřiny u rodinného domu nebo bytu se odvíjí od celé řady parametrů. Klíčové je zejména to, na co se elektřina v domácnosti používá, jestli i na topení, nebo jen ke svícení, ohřevu vody nebo napájení spotřebičů.
Spotřeba energie je závislá na velikosti bytu nebo domu a počtu osob, které v domácnosti bydlí a jejich životním stylu.
Jaká je průměrná spotřeba kWh za den českých domácností?
Podle společnosti ČEZ průměrná domácnost v České republice spotřebuje okolo 3.500 kWh ročně (cca 9,5 kWh za den).
Pokud domácnosti elektřinu používají jen k obsluze spotřebičů, spotřeba se bude pravděpodobně pohybovat okolo 2.000 kWh za rok (cca 5,5 kWh za den).
Průměrná spotřeba energie: Svícení a provoz spotřebičů
Odpověď na otázku, jaká je spotřeba energií u domácností, které elektřinu používají ke svícení a provozu spotřebičů, je závislá jednak na velikosti domácnosti a jednak na počtu, četnosti používání a energetické třídě spotřebičů.
Průměrná spotřeba energie: Ohřev vody
S jakou spotřebou energie byste měli počítat, pokud používáte elektřinu k ohřevu vody?
Obecně se kalkuluje s tím, že jedna osoba za den spotřebuje zhruba 60 litrů vody.
Spotřeba se tak bude odvíjet od počtu osob žijících v domácnosti. Spotřeba elektřiny na ohřev vody v rodinném domě připadá zhruba na 1.200 kWh za rok na osobu (cca 3,3 kWh za den).
Průměrná spotřeba energie: Topení
Dle údajů statistického úřadu z loňského roku elektřinou v České republice topí 18,1 % domácností, tedy šestina všech českých domácností. Ti, kteří elektřinu používají nejen k ohřevu vody, svícení a provozu spotřebičů, ale také k topení, pochopitelně musí počítat s nejvyššími účty za elektřinu.
S jakou průměrnou spotřebou energie za den počítat, pokud používáte elektřinu i k vytápění domácnosti?
To záleží na tom, jaké jsou tepelné ztráty nemovitosti (spotřeba se bude výrazně lišit u starých domů a nízkoenergetických či pasivních domů), jaké jsou návyky rodiny (na kolik stupňů domácnost vytápíte…) a také jak je elektrické topení řešené (přímotopy, tepelné čerpadlo…).
Příklad: Topení elektřinou v bytě
Vezměme si jako příklad starší byt, který má kolem sebe z každé strany byty a prošel celkovou rekonstrukcí, a to včetně kvalitního zateplení a výměny oken.
V případě, že by domácnost elektřinu používala jak k vaření, tak i k ohřevu vody a vytápění, mohla by spotřebovat jen okolo 1.000 kWh elektřiny ročně (cca 2,7 kWh za den).
Příklad: Topení elektřinou v rodinném domě
Spotřeba energie se může značně navýšit v případě velkých, starších nemovitostí s vysokými tepelnými ztrátami.
Pokud by rodina žila v nezatepleném starém domě a jako primární zdroj vytápění používala elektřinu (tepelné čerpadlo), mohla by za rok protopit i okolo 12.000 kWh (cca 33 kWh za den).
Z čeho se skládá cena elektřiny?
Cena elektřiny je složená ze dvou složek, a sice z regulované a neregulované části:
- Cenu regulované složky stanovuje Energetický regulační úřad a její výše je v rámci distribučního území neměnná. Zákazníci ji tedy nemůžou nijak ovlivnit. Tato složka zahrnuje různé poplatky spojené s dopravou elektřiny k zákazníkovi.
- Částku, kterou však ovlivnit můžete, je ta za neregulovanou neboli obchodní cenu. Tuto částku totiž platíte dodavateli, kterého si můžete sami vybrat. Neregulovaná složka ceny elektřiny se dělí na dvě části – na platbu za odebranou energii a měsíční paušál. Obě tyto složky si stanovuje dodavatel energií.
Nyní už snad máte lepší představu o tom, jaká je průměrná spotřeba kWh za den u různých nemovitostí. Pokud chcete za elektřinu ušetřit, jednou z možností je změna dodavatele. Nabídky jednotlivých dodavatelů můžete jednoduše porovnat pomocí online srovnávače.
Tip! Přečtěte si více tipů, jak ušetřit na energiích: