V březnu 2023 vešla v platnost novela Ministerstva dopravy týkající se administrativních procesů spojených s převodem a registrací vozidel. Jedním z bodů je platnost kontroly evidence vozidel. Jak dlouho platí evidenční kontrola a proč ji řidiči potřebují?
Evidenční kontrola, přepis vozidla a další kroky spojené s provozem vozidla popisuje zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Zde jsou kromě toho, jak dlouho platí evidenční kontrola, popsány i další administrativní kroky spojené s provozem vozidla.
Jak dlouho platí evidenční kontrola?
Donedávna platila evidenční kontrola 30 dní. Řidiči tak měli na vyřízení převodu vozidla (případně další administrativní kroky) jeden měsíc. Situace se ovšem změnila a od 1. března 2023 je vše jinak.
S platností evidenční kontroly proběhla další změna. Zatímco doteď jste po evidenční kontrole dostali protokol o jejím provedení s výsledkem, nyní vše probíhá online. K převodu či registraci vozidla nepotřebujete protokol a úřad si vše stáhne z databáze.
Kdy potřebuji evidenční kontrolu?
Jak dlouho platí evidenční kontrola je jedna věc, proč na ni ale jezdíme? Cílem evidenční kontroly je ověření, zda reálný stav vozidla odpovídá udanému v malém a velkém technickém průkazu. Profitují na ní hlavně kupující, kteří zjistí, zda stav auta odpovídá papírům.
Evidenční kontrola probíhá v těchto případech:
- převod majitele vozidla,
- registrace vozidla,
- registrace některých dovezených vozidel,
- zápis některých změn vozidla.
Evidenční kontrola je třeba u vozidel i motocyklů. Je jí možné provést i v případě nepojízdného či bouraného vozu. Musejí být ale jasně vidět identifikační znaky auta a prokazatelná shoda s doklady k vozidlu.
Změna, kterou přinesla novela, se týká povinnosti evidenční kontroly při změně vlastníka. Evidenční kontrola není nutná v případě, že se provozovatel vozidla stává jeho vlastníkem. To je běžná situace například na konci leasingových smluv.
Jak probíhá evidenční kontrola?
Proces evidenční kontroly včetně administrativních úkolů a platby trvá přibližně 20 minut. Ověření vozidla probíhá na stanicích technické kontroly, ty ale na rozdíl od technické a emisí obvykle nemají na evidenčky rezervační formuláře. Počítejte tedy s tím, že můžete čekat na odbavení.
Během kontroly se vás ujme kontrolní technik, který se zaměří zejména na tyto údaje:
- VIN kód,
- kontrola typu motoru,
- kontrola tažného zařízení,
- rozměr pneumatik,
- barva karoserie,
- výrobní štítek s údaji o vozidle,
- počet míst k sezení,
- tachograf v případě vozidel s povinností tohoto zařízení.
S sebou si na evidenční kontrolu přivezte malý a velký technický průkaz. Pro splnění kontroly je samozřejmě nutná fyzická přítomnost kontrolovaného vozidla. Samotná kontrola přitom není podmínkou pro provoz vozidla – přijet i odjet můžete s vozidlem, které tento dokument nemá.
Evidenční kontrola – cena
Kolik stojí evidenční kontrola? Podobně jako v případě technických prohlídek a emisí neexistuje stabilní ceník a cenu za kontrolu si určují stanice technické kontroly samy. Průměrná cena je přibližně 400 Kč – ceny se ovšem pohybují od 200 Kč až do 1.000 Kč v závislosti na typu kontroly.
Stanice technické kontroly rozlišují tyto typy evidenční kontrol:
- pravidelná evidenční kontrola (~ 500 Kč),
- opakovaná evidenční kontrola (~ 200 Kč),
- evidenční kontrola při dovozu ze zahraničí (~ 800 Kč),
- evidenční kontrola tažného zařízení (~ 500 Kč),
- evidenční kontrola před registrací vozidla (~ 1.000 Kč).
Ceny evidenční kontroly se mohou lišit také podle typu vozidla. Nejlevněji vychází kontrola motocyklů, u nichž trvá kontrola nejméně času. Nejdéle trvá, a tudíž bývá nejdražší, evidenční kontrola na nákladních vozidlech kategorie N.
Vozidlo neprošlo evidenční kontrolou
Co když vozidlo neprojde evidenční kontrolou? Doposud platilo, že stanice technické kontroly vystavila protokol o evidenční kontrole s negativním výsledkem. Dnes se vše obejde bez papíru – veškeré údaje včetně výsledků evidenční kontrol se nacházejí v digitální databázi.
Negativní výsledek evidenční kontroly provozu vozidla nijak nevadí. Zapomeňte ale na to, že vozidlo projde potřebnou administrativní změnou, například v případě převodu vozidla. Proto je nutné nalezené vady co nejrychleji napravit.
V případě vozidla neprošlého evidenční kontrolou je třeba nahradit či legitimizovat chyby uvedené v protokolu o evidenční kontrole.
Postup je téměř stejný jako v případě technické kontroly – odstraňte veškeré vady a vraťte se zpět na stanici technické kontroly.
Novela přinesla zjednodušení administrativy
Prodloužená platnost evidenční kontroly podle prognóz ulehčí stanicím technické kontroly a úředník a ušetří peníze řidičům. Doufejme, že delší platnost a digitalizace je první vlaštovkou signalizující přechod administrativy spojené s provozem vozidla do moderní éry.
Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: