V případě lyžařské dovolené v zahraničí je nutné uzavřít kvalitní cestovní pojištění. To by mělo mít dostatečně vysoké limity, aby bylo zajištěno pokrytí i případných vážných úrazů na sjezdovce, a to i Vámi způsobených. Při uzavírání cestovního pojištění se vždy dobře informujte, zda má pojišťovna stanovené omezení nadmořské výšky, případně jaká nadmořská výška je tímto omezením dána.
Standardní omezení v pojistných podmínkách uvádí, že se pojištění vztahuje pouze na škody, které se stanou nejvýše ve výšce 3 000 m. n. m. Vy vyrazíte na lyže o 200 metrů výše, zlomíte si nohu a je velmi pravděpodobné, že pojišťovna pojistné plnění neposkytne. Vždy si tedy dopředu zjistěte, do jaké nadmořské výšky jedete a tento fakt zohledněte již při výběru pojištění - nebo nelyžujte ve vyšší nadmořské výšce, než máte pojištění. Ve všech případech platí rada lyžovat opatrně.
Cestovní pojištění by mělo být automatickou součástí příprav na jakoukoliv zahraniční cestu. Zejména v případě aktivní dovolené je jeho neuzavření nerozumným riskem, který se skutečně nemusí vyplatit. Úraz v zahraničí vyžadující hospitalizaci, náročnější ošetření a transport do ČR se může bez problémů vyšplhat na stovky tisíc až miliony korun. A takovou investici si jistě každý z nás docela rád odpustí.
Při uzavírání cestovního pojištění do hor je potřeba dát si pozor na více faktorů. Jedním z těch méně známých je výškový limit, do kterého je pojištění skutečně aktivní. Pokud je v pojistných podmínkách uvedeno, že je pojištěný pojištěn pouze při pohybu do výšky 3 000 m.n.m. a úraz si přivodí v nadmořské výšce 3 500 metrů, může se snadno stát, že mu pojišťovna nic nevyplatí. Vždy si tedy dopředu prověřte, kam přesně (a jak vysoko) se budete chystat a informuje se při uzavírání pojištění, zda není toto místo příliš vysoko. Vždy je dobré překontrolovat si to v pojistných podmínkách.
Předpokládejme, že na hory nejedete pouze relaxovat, ale také aktivně sportovat. Někteří také touží kromě klasického lyžování vyzkoušet jízdu na snowboardu nebo některý ze sněžných adrenalinových zážitků. V tom případě je potřeba důkladně prověřit, jaké sporty jsou kryty v rámci základního pojištění a jaké je potřeba si připojistit zvlášť (například v rámci připojištění zimních nebo adrenalinových sportů). V případě, že konkrétní sport nebude pojištěním kryt a vám se něco stane, může nastat stejná situace jako u překročení výškového limitu.
Cestovní pojištění je jedno z nejjednodušších a nejlevnějších. Jeho sjednání vyžaduje občanský průkaz, pár minut a maximálně několik stokorun. Velmi snadno ho lze uzavřít prostřednictvím internetových porovnávačů pojištění. Ušetříte tím čas, peníze a budete si moci na jednom místě srovnat nabídky většího množství pojišťoven.