Všichni si jistě dokážeme představit situaci, kdy ráno spěcháme na obchodní schůzku, hodíme do tašky mobil, peněženku a klíče, oblékneme se a s klíčky od auta v ruce chvátáme na parkoviště, když v tom zjistíme, že tam náš dopravní prostředek nestojí. Nabízí se hned několik možností zaparkoval jsem jinde, odtáhli mě nebo mi ukradli auto? To snad ne...
Jak tedy postupovat při krádeži?
V případě, že zjistíte, že Váš automobil není tam, kde by měl být, je dobré nepanikařit a nejprve prověřit, zda:
● Není automobil zaparkovaný na jiném místě? Opravdu jste ho zaparkovali sem, nejel s ním naposledy někdo jiný?
● Nemá vůz půjčený někdo z rodiny?
● Není Vaše vozidlo odtaženo? Například z důvodu parkování na zákazu nebo čištění silnic. Tuto informaci lze zjistit například na lince Policie (158) nebo Městské policie (156).
Pokud všechny 3 možnosti selhaly, pravděpodobně Vám bylo opravdu vozidlo odcizeno. V tomto případě je nutné co nejdříve kontaktovat Policii ČR, a to buď telefonicky nebo rovnou osobně na policejní stanici. S sebou si pro potřeby sepsání oznámení o krádeži motorového vozidla přineste:
● Průkaz totožnosti, doklady k vozidlu (zelená karta, technický průkaz, osvědčení o registraci, příp. leasingovou smlouvu), další dokumenty (např. kniha provozu, pokud jde o firemní vozidlo).
● Na policejní stanici budete kromě sepsání výše zmíněného oznámení dotázáni na poměrně velké množství informací. Připravte se např. na tyto otázky - typ a barva vozidla, registrační značka vozidla, přibližný stav tachometru, čas a okolnosti zjištění krádeže, zda bylo vozidlo uzamčeno, zda bylo vozidlo vybaveno alarmem nebo jinou zabezpečovací technikou, zda byli ve voze snadno identifikovatelné věci (doklady apod.), zda bylo vozidlo jakkoli nápadné / nezvyklé, dodatečné technické vybavení, poškození, vnitřní vybavení (autorádio, handsfree, vyhřívání sedaček).
Jak zlodějům ztížit práci?
Platí několik zásadních pravidel, které je dobré dodržovat, pokud nechcete zvýšit pravděpodobnost, že o své auto přijdete.
Neponechávejte v autě žádné cennosti, zejména ne na viditelném místě.Pokud máte navigaci, vždy si ji berte s sebou domů. Pokud je to možné, parkujte v garáži (kromě vyššího bezpečí zajistíte také pomalejšího stárnutí vozu). Pořiďte si alarm, zámek na volant či elektronický sledovací systém. Ten umožní auto v případě odcizení sledovat.
Jak se proti krádeži pojistit?
I když dodržíte všechny preventivní opatření, nikdy si nemůžete být jisti, že je váš vůz v naprostém bezpečí. Jak je známo, zloději jsou vždy o krok napřed, a v poslední době se kromě nových aut čím dál tím více zajímají o auta starší - dobře se rozprodávají na náhradní díly.
Nejlepší cestou, jak se pojistit proti finančním následkům odcizení auta, je havarijní pojištění. To vám kromě odcizení kryje většinou také rizika vandalismu, přírodní katastrofy nebo škody na vozidle při havárii, kterou způsobíte. Nejlepší havarijní pojištění lze nejčastěji získat využitím internetových porovnávačů. Dokáží nabídnout bezkonkurenční ceny, výborný servis a záruku kvality.