Došlo-li ke škodě na Vaší nemovitosti nebo domácnosti, bude zapotřebí co nejdříve nahlásit vzniklou situaci pojišťovně. Nemusíte se obávat, nejedná se o nic složitého a s naším seznamem je celá záležitost velice snadná. Rozhodně však s nahlášením neotálejte.
Jak postupovat při pojistné události
Zaprvé učiňte všechny kroky pro záchranu majetku a zabezpečte, aby se škoda dále nezvětšovala. Pořiďte fotodokumentaci, která Vám velmi pomůže při jednání s pojišťovnou. To platí zejména při škodních událostech způsobených živly nebo v situaci, kdy je nutné následky škody co nejdříve odstranit. Vytopí-li Vás soused, budete muset minimálně vytřít, ale před tím, než to uděláte, pořiďte fotografie, které zdokumentují, jak Váš byt vypadal. V době digitálních fotoaparátů a kvalitních mobilních telefonů se vždy řiďte heslem lépe je více. Máte-li možnost, vyfoťte situaci s přiloženými čerstvými novinami, které jednoznačně prokáží, že k události nemohlo dojít před datem Vámi vyfocených novin.
Pro hlášení pojistné události budete potřebovat
● Jméno a příjmení pojistníka, to jest osobu, která pojistnou smlouvu uzavírala.
● Pojistnou smlouvu nebo alespoň číslo pojistné smlouvy.
● Datum a místo vzniku škodní události.
● Soupis poškozených věci a rozsah poškození.
● Soupis zachraňovacích nákladů, pokud byli nějaké vynaloženy.
● Informace o příčině škody.
● Číslo bankovního účtu, na který chcete zaslat pojistné plnění.
S pracovníkem pojišťovny se domluvíte na návštěvě likvidátora. Do jeho příchodu se rozhodně nezbavujte poškozených věcí, pokud samozřejmě neohrožují vaše zdraví, a pokuste se do stavu bytu nebo věcí příliš nezasahovat. Vyvíjí-li se dále škoda, pořizujte pravidelnou fotodokumentaci.
Před příchodem likvidátora se ještě snažte shromáždit doklady, účty či faktury k věcem, které byly poškozeny. Velmi to urychlí jednání výplatu pojistného plnění. V případě dalších otázek můžete navštívit sekci nejčastějších otázek a odpovědí týkajících se pojištění majetku.