V takovém případě se raději připravte na zdlouhavé a komplikované vyřízení celé kauzy a budete na tom líp, máte-li sjednané havarijní pojištění. Obecně samozřejmě platí, že za škodu zodpovídá ten, kdo ji svým jednáním zavinil. Chodec může zavinit nehodu například tak, že kráčí po kraji silnice v okamžiku, kdy jej míjíte, nečekaně vpadne do vozovky. Vy musíte strhnout řízení a způsobíte kolizi s protijedoucím vozem.
Aby takto způsobená škoda nebyla hrazena z Vašeho povinného ručení, musel byste prokázat, že jste se na vzniku nehody v žádném případě nepodílel a že byla způsobena výlučně chodcem. V reálném životě bývá prokazování zavinění velmi složité, protože je nutné též zkoumat, zda se řidič nemohl na nehodě podílet třeba tím, že v dané situaci nepřizpůsobil rychlost okolnostem nebo zda reagoval přiměřeně na nečekaný pohyb chodce. A tohle je ještě ta lepší situace.
Představte si, že v identické situaci vyjedete mimo vozovku a poškodíte pouze svůj vůz. Pokud neprokážete chodci jednoznačně vinu a nemáte uzavřené havarijní pojištění, máte smůlu. A i když byste chodci vinu prokázali, musel by mít uzavřeno pojištění občanské odpovědnosti, aby bylo z čeho škodu zaplatit. Pokud pojištění nemá, musíte škodu vymáhat přímo na něm, což může být samozřejmě velmi zdlouhavá záležitost. I z tohoto důvodu proto všem řidičům doporučujeme uzavřít havarijní pojištění, které je kryje i v těchto případech.