Možnost zakoupení cestovního pojištění k platební kartě je dnes již standardem u většiny bank. Jak je to ovšem s pojištěním, které je již zahrnuto v ceně karty? Na co si dát pozor, jak kvalitní pojištění očekávat a lze spoléhat, že v případě potíží v zahraničí pokryje potřebné výlohy? Nebo je jistotou sjednat si jednorázové komerční pojištění?
Parametry pojištění poskytovaných různými bankami se samozřejmě výrazně liší, ale obecně platí čím lepší karta, tím lepší a spolehlivější pojištění. Rozdíly jsou markantní především ve výších limitů, například u pojištění léčebných výloh se mohou lišit i v řádech milionů korun. Vlastníci zlatých či platinových karet se o úroveň pojištění ve většině případů obávat nemusí, nechme je teď ale chvíli stranou a podívejme na výhody a nevýhody pojištění zahrnutého v ceně úplně obyčejné platební karty.
Výhodou pojištění k platební kartě je, že platí celoročně a není tedy nutné jej sjednávat při každém výletu za hranice republiky. Příjemný je též fakt, že pojištění pokryje neomezený počet zahraničních cest. Na druhé straně bývá pojištění omezeno maximální dobou pobytu v zahraničí, která se většinou pohybuje mezi 30-180 dny a jak již bylo řečeno výše, jednotlivé limity se mohou velmi lišit. Obecně se tedy doporučuje před cestou pozorně prostudovat pojistné podmínky, limity plnění a možné výluky z pojištění. Důležité je si také uvědomit, kam cestujete a jakým aktivitám se na zahraniční cestě hodláte věnovat – tato pojištění bývají omezena jak místem pobytu, tak mírou rizika prováděných aktivit. Rozhodně tedy stojí za to zjistit si, zda dané pojištění pokrývá vámi plánované aktivity a destinace. Vzhledem k účelu cesty se vyplatí věnovat pozornost faktu, zda pojištění zahrnuje pouze pojištění léčebných výloh, nebo další služby jako například pojištění ztráty zavazadel či odpovědnosti.
Pojištění k platební kartě je tedy vzhledem ke snadnosti sjednání (a celoročnímu trvání) vhodnější pro lidi, kteří cestují do zahraničí často, na kratší dobu a nepředpokládají žádné rizikové aktivity – tzn. krátkodobé pracovní cesty či cestování za nákupy. Na klasickou dovolenou se jako vhodnější jeví jednorázové komerční pojištění, například i vzhledem k faktu, že pojistění při platební kartě se většinou vztahuje pouze na držitele karty a pro rodinné příslušníky stejně musí být sjednáno pojištění dodatečně. A pokud se vám některé z limitů zdají nedostatečné, nebo chybí některý typ krytí (např. pojištění zavazadel), určitě nelitujte investice několika set korun a zřiďte si komerční pojištění podle vlastních požadavků, na které se budete moci spolehnout.