Ačkoliv si to po letních dovolených neradi připouštíme, podzim se nekompromisně blíží. Část řidičů si tak pokládá otázku: „V jakém stavu jsou moje zimní pneumatiky?“ A pokud seznají, že jejich stav už další zimu nezvládne, čeká je výběr nového obutí. Vyplatí se kupovat zimní pneumatiky, nebo stačí celoroční pneu?

Zimní pneumatiky od kdy?

V chladných měsících už neplatí plošná povinnost pro zimní pneumatiky. Zatímco naši dědové potvrdí, že přezouvali nekompromisně každé jaro a podzim, současní řidiči mají možnost volby a na zimní pneumatiky přezouvat v některých případech nemusí.

Zákon č. 361/2000 Sb. určuje, kdy je třeba přezout na zimní obutí. Termín pro tuto povinnost platí od 1. listopadu do 31. března.
  • Na silnici se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  • Povětrnostní podmínky naznačují výskyt sněhu, ledu nebo námrazy na vozovce v průběhu jízdy.
povinné ručení cena
Tip! Na každé auto musíte mít platné povinné ručení. Srovnejte si ceny pojištění automobilu a neplaťte ani korunu navíc. Nezávazně, online, zdarma.
💡
Speciální zimní pneumatiky: Povinnost udává značka C 15a Zimní výbava. Modrá dopravní značka s bílým vozidlem a sněhovou vločkou označuje úseky, na nichž je třeba přezout na zimní gumy bez ohledu na klimatické podmínky. Nejčastěji jde o horské oblasti.

Jak poznat zimní pneumatiky?

Víte, jak se liší zimní pneumatiky od těch letních? Klíčové je označení 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake) neboli alpský symbol.

Pro jeho využití pneumatika podstupuje náročné testy a získá certifikát pro použití na sněhu a ledu.

Další možné označení je M+S (Mud + Snow / Bláto + sníh). Tuto značku experti ale považují za zastaralou a využívá se stále méně.

Jako označení zimní pneumatiky to ale silniční kontrole stačí. Označení M+S najdete také na celoročních pneumatikách.

Vzorek zimní pneumatiky poznáte také podle některých jeho vlastností:

  • minimální hloubka dezénu 4 mm,
  • měkčí směs s lepší přilnavostí,
  • lepší vlastnosti při teplotách pod 7 °C,
  • větší poměr prořezu pro lepší odvod vody a sněhové břečky.
Zimní pneumatiky

Rozdíl mezi zimními a celoročními pneumatikami

Čím se liší zimní a celoroční pneu? Celoroční pneumatiky mají tvrdší směs, tudíž jsou odolnější a více vydrží i během teplých dnů. Tvrdší směs celoročních gum navíc snižuje odpor a hluk při jízdě.

💡
Typologicky jsou si zimní a celoroční pneumatiky ale podobné. Důvod je prostý – celoroční pneumatiky vznikly jako kompromis mezi letními a zimními pneumatikami. V teple sice nevykazují takové vlastnosti jako letní, přesto ale obstojí v běžných zimních podmínkách.

Vlastnosti celoročních pneumatik:

  • dezén je kombinací zimních a letních pneumatik (prořez do písmene V, hlubší dezén a drážky pro lepší odvod vody po stranách),
  • delší brzdná dráha než zimní pneumatiky,
  • měkčí směs než letní pneumatiky.
Povinná výbava auta pro cestu do Rakouska
Z průzkumů vychází, že každoročně zimní dovolenou na horách plánuje zhruba 50 % Čechů. Jaká je povinná výbava auta do Rakouska?

Kdy přezout na letní pneumatiky 2024?

Letos už přezutí na letní obutí nejspíš nestihnete. Pokud během léta nemáte přezuto, nechte auto na zimních gumách. V příští sezoně se ale podobné chyby vyvarujte.

Zimní pneumatiky v létě mají výrazně horší vlastnosti a vydrží mnohem méně.
havarijní pojištění
Tip! Na silnici vás může překvapit ledacos. Dopravní nehody jsou časté a škody na autě značné. Zkuste si spočítat, na kolik by vás vyšlo havarijní pojištění.

Proč celoroční pneumatiky?

Celoroční pneu popisujeme jako kompromis mezi letním a zimním obutím. Pro koho je tento typ pneumatik určený a vyplatí se celoroční pneumatiky tolik, jak se nám snaží namluvit některé reklamy?

💡
Opět se odkážeme na experty z oboru. Ti je doporučují lidem, kteří ročně najednou méně než 15.000 kilometrů. S větším nájezdem se více vyplatí dvě sady kol, které se tolik nesjíždí a vydrží déle.

Celoroční pneumatiky si lidé pořizují na druhý vůz. Ten využívají méně často a pokud plánují zimní dovolenou, jejich volba padne na jejich primární auto.

Na občasné výjezdy na nákup, pro děti do školky a na návštěvu v mírných klimatických podmínkách se ale celoroční pneu hodí dokonale.

Stále ale respektujte zákony České republiky. Pro provoz v zimních měsících musí mít celoroční pneumatiky označení minimálně M+S. Počítejte navíc s tím, že ačkoliv jsou typologicky bližší k těm zimním, na sněhu a ledu mají výrazně delší brzdnou dráhu.

Co obsahuje komplexní cestovní pojištění na hory?
Při pobytu na horách hrozí vyšší riziko zranění, havárie nebo odcizení zavazadel. Proto je dobré mít pojištění.

Kde koupit nejlevnější pneumatiky?

Nákup nových pneumatik představuje zásah do rozpočtu. Ceny se pohybují od 1.000 Kč a více za jednu gumu. Na pneumatikách se ale nevyplatí šetřit. Pořád představují jeden z prvků aktivní bezpečnosti vozidla, čemuž jsou některé asijské značky na hony vzdálené.

Při nákupu pneumatik proto hledejte kompromis. Celoroční i zimní pneumatiky vybírejte podle toho, jak často jezdíte. Pokud najedete pár tisíc kilometrů ročně, nejdražší sady i za desítky tisíc jsou zbytečné.

Jaké pneumatiky na zimu si řidiči pořizují nejčastěji?

  • Zimní pneumatiky 205/55 R16
  • Zimní pneumatiky 225/45 R17
  • Zimní pneumatiky 165/70 R14

Pokud sháníte levné zimní pneumatiky, poohlédněte se po značkách Tomket, Cormoran, Targun a Collin’s.

Kvalitu za rozumnou cenu nabízejí i některé levnější modely Barum a nižší třídy pneumatik Matador.

Kolik stojí nejlevnější zimní pneumatiky?

Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Finální verdikt: Zimní nebo celoroční pneu?

Jaké pneumatiky koupit? Zimní nebo celoroční obutí? Jednoznačná odpověď pravděpodobně neexistuje. Záleží na preferencích řidiče, ročním nájezdu a také rozpočtu. V poslední době populární celoroční pneumatiky mají řadu výhod, zároveň se ale vydáte cestou kompromisu.

Celoroční pneumatiky vám ušetří čas, peníze i místo na skladování. Do hor se s nimi ale nevydávejte. Stále se ale vyplatí více než zimní pneumatiky obuté v létě. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru a tisíce bezpečně najetých kilometrů.