V České republice mají v současné době sjednané stavební spoření zhruba 3 miliony lidí. Z nejnovějších zpráv ale vyplývá, že zájem o stavební spoření postupně klesá. Na začátku roku 2024 navíc došlo ke snížení státní podpory, a to na polovinu. Vyplatí se tedy vůbec v roce 2024 sjednat stavební spoření?
Co je to stavební spoření?
Hned v úvodu si pojďme blíže představit, co je to stavební spoření. Stavební spoření je finanční produkt, který kombinuje zhodnocení peněz a možnost získat úvěr na bydlení.
Stavební spoření je možné rozdělit na dvě části, a sice na část spořicí a úvěrovou.
Spořicí část je založená na pravidelném vkládání peněz na účet. Vložené peníze jsou úročeny a ročně se k nim přidává záloha státní podpory. Úvěrová část spočívá v poskytnutí úvěru ze stavebního spoření.
Stavební spoření: Státní podpora v roce 2024
Stavební spoření v minulosti patřilo k oblíbeným finančním produktům zejména kvůli státní podpoře. Ještě v roce 2023 bylo možné při vkladu v minimální výši 20.000 Kč získat státní podporu ve výši 2.000 Kč ročně.
Od roku 2024 se ale státní podpora snížila na 5% podíl z vkladu s maximální hranicí podpory 1.000 Kč.
Tato změna se týká jak nově uzavřených smluv, tak i těch, které byly uzavřené v minulosti.
Stavební spoření a daň z příjmu
Do roku 2024 byly úrokové příjmy ze stavebního spoření osvobozeny od daně z příjmu. Nově ale vyplacená státní podpora podléhá zdanění, a to do výše 50.000 Kč. V případě, že se částka nepřekročí, nemusí se uvádět do daňového přiznání.
Jaké zhodnocení přináší stavební spoření?
Stavební spoření se považuje za velmi konzervativní produkt, je totiž spojené s nízkou mírou rizika, ale na druhou stranu také s nízkou výnosností. V závislosti na konkrétní pojišťovně se úroky pohybují jen okolo 1,5 až 3,5 %.
V současné době vyšší výnosnosti dosáhnete i díky spořicím účtům nebo termínovaným vkladům.
Úvěr ze stavebního spoření
V dnešní době může být spořící účet trefou do černého v případě, že si plánujete vzít půjčku na bydlení a odrazují vás vysoké úrokové sazby hypoték, které se aktuálně pohybují okolo 5 %. Starší stavební spoření totiž nabízí velmi zajímavou sazbu na úvěr, a to díky takzvanému řádnému úvěru ze stavebního spoření. U některých starších smluv na stavební spoření se můžete dostat i na nepřekonatelný úrok 3 %. Jaké podmínky musíte splnit, abyste si mohli úrok ze stavebního spoření sjednat?
- musíte mít stavební spoření, na kterém pravidelně spoříte minimálně dva roky,
- musíte mít naspořené minimální procento cílové částky stanovené konkrétní spořitelnou.
Překlenovací úvěr ze stavebního spoření
V případě, že nesplňujete podmínky pro čerpání řádného úvěru ze stavebního spoření, můžete zažádat o překlenovací úvěr ze stavebního spoření neboli meziúvěr. Ten vám umožní si v budoucnu vzít řádný úvěr, ale zároveň získat peníze okamžitě.
Vyplatí se sjednat si v roce 2024 stavební spoření?
To, jestli se v roce 2024 vyplatí sjednat si stavební spoření, nebo ne, se odvíjí od toho, co od tohoto produktu očekáváte.
Stavební spoření bylo v minulosti jedním z nejoblíbenějších finančních produktů vůbec. Dnes je však na ústupu, a to kvůli nízkému zhodnocení peněz a poměrně nízké státní podpoře. Jeho nespornou výhodou však stále je možnost sjednání úvěru ze stavebního spoření.
Tip! Přečtěte si více článků o domácnosti: