Zima udeřila ve svojí plné síle. Nezřídka se stává, že při ranní cestě do práce přijdete k autu a to nestartuje. Příčiny závad jsou různé – při velkých mrazech je vyřeší startovací kabely. Kde koupit startovací kabely a jaký je postup při jejich zapojení?
Autobaterie paradoxně více trpí v létě. Horké slunce snižuje kvalitu elektrolytu a auto nestartuje. Jenže baterii nesvědčí ani studené starty v zimě. Právě tehdy pomůžou startovací kabely. Víte ale, jaký je postup při zapojení startovacích kabelů?
Příčiny vybití autobaterie
Ještě než si řekneme správný postup, povíme si o příčinách vybití baterie. V zimním období jsou na vině krátké cesty do práce a studené starty. Při teplotách pod nulou potřebuje alternátor alespoň 15 minut na to, aby spustil proces nabíjení.
Představte si, že jezdíte každý den méně než 15 minut do práce tam a zpátky. Během cesty vozidlo bere energii z autobaterie, k vybíjení dochází i během stání na parkovišti. Nejméně 30 minut denně tak vozidlo čerpá energii přímo z baterie.
Riziko nastává také při nízké hladině elektrolytu v zimě. V ten moment dojde k zamrznutí baterie. Startovací kabely v tomto případě nepomáhají. Dotlačte vůz do tepla a počkejte, až elektrolyt rozmrzne.
Jak vybrat startovací kabely?
Kritéria pro výběr startovacích kabelů jsou tři:
- proudová kategorie,
- průřez startovacích kabelů,
- délka startovacích kabelů.
Proudová kategorie startovacích kabelů
Proudová kategorie startovacích kabelů udává jejich výkon. Obecně platí, že silné motory potřebují výkonově silné kabely. Údaje o proudové kategorii poskytuje prodejce na obalu. Nutný proud k nabití akumulátoru najdete na baterii a v příručce k vozidlu.
Průřez startovacích kabelů
Průřez kabelů udává jejich sílu. Vhodné rozmezí pro standardní osobní automobily je 16–35 mm2. Motory o síle 3.0 litru a více potřebují větší průměr. Průměr neměřte pouhým okem. Někteří výrobci tenké startovací kabely doplňují izolací, čímž vytvářejí dojem o větší tloušťce.
Délka startovacích kabelů
A nakonec délka startovacích kabelů. Tu oceníte zejména při manipulaci. Zacházení s kabely vyžaduje cvik a krátké kabely nepomáhají. U běžných osobáků kupujte kabely o délce alespoň 3,5 metru.
Kde koupit startovací kabely?
Na otázku existuje jednoduchá odpověď. Seženete je na čerpacích stanicích, prodávají je hobby markety a najdete je i v automobilové sekci v supermarketech.
Jak zapojit startovací kabely?
Startovací kabely - správný postup při jejich zapojení je klíčový. Nezapomínejte na to, že pracujete s elektřinou. Při neopatrném použití hrozí zkrat, poleptání kyselinou anebo úraz elektrickým proudem.
Startovací kabely – zapojení
Startovací kabely a postup při jejich zapojení vyžaduje pečlivost a opatrnost. Pokud nevíte, jak připojit startovací kabely, vyhledejte návod na internetu, nebo pomoc dobrovolníka ve vašem okolí.
- Ke kladnému pólu (+) vybité autobaterie připojte červený kabel.
- Druhý konec červeného kabelu připojte ke kladnému pólu (+) nabité autobaterie.
- Černý (někdy také modrý) kabel připojte k zápornému pólu (-) nabité autobaterie.
- Druhý konec záporného pólu (-) připojte na speciální místo na bloku motoru. Některé vozy mají k tomuto účelu vyčleněný speciální kolík. Během uchycení proběhne jiskra, a proto koncovku umístěte co nejdál od baterie a hořlavých částí motoru.
Startování s kabely
Po úspěšném přidělání kabelů následuje startování. I to má svůj zažitý postup, který je citlivý k připojeným bateriím a vozidlům.
- Nastartujte vůz s nabitou baterií.
- Nechte motor běžet na volnoběh a chvíli vyčkejte.
- Zkuste nastartovat vůz s vybitou baterií.
- Jestliže se start vydařil, nechte vůz běžet na volnoběh. Čím déle, tím lépe. Postupně odpojujte kabely. Domů jeďte co nejdéle, aby se akumulátor pořádně nabil.
Startovací kabely – odpojení
Při odpojování startovacích kabelů postupujte obráceně než při jejich zapojení. Díky tomu dosáhnete efektivního odpojení a vyřazení všech částí živého elektrického obvodu. Opět si dejte pozor na případné jiskry a zkrat citlivých částí vozidla.
- Kabely odpojte až v momentě, kdy vozidlo úspěšně nastartovalo.
- Nejprve odpojte černý (nebo modrý) kabel u nabíjeného vozu.
- Ten samý kabel odpojte u zdroje energie.
- Od zdrojového akumulátoru odpojte červený kabel.
- Po odpojení přerušte kontakt u nabíjeného vozidla.
Startovací kabely, zapojení a jejich odpojení si ideálně nastudujte předem. Díky tomu se vyhnete stresu při jejich prvním vybalování. Situace, kdy spěcháte do práce a auto nestartuje, je sama o sobě nepříjemná. Štěstí přeje připraveným a díky tomu vše dobře dopadne.
Tipy na startovací kabely a jejich zapojení
Co když zapojíte startovací kabely a přes veškerou snahu se nic neděje? Nezoufejte. Nabízí se několik variant, jak situaci řešit.
- Očistěte koncovky a místo připojení – jakékoliv nečistoty a nevodivé věci si se zapojením baterie netykají. Pokud po zapojení kabelů motor nenaskočí, zkontrolujte čistotu všech kontaktů. Ještě předtím ale vypněte motor zdrojového vozidla.
- Baterie nedodává dostatek výkonu – pokud vozidlo dlouho stálo, může být akumulátor zcela vybitý. Poznáte to tak, že se neprotočí startér a nerozsvítí se kontrolky na vozidle. V takovém případě už startovací kabely nepomůžou. Baterii vyndejte z vozidla a připojte ji k nabíječce.
Startovací kabely a jejich obsluha nejsou složitá věda. Jejich připojení vyžaduje opatrnost a pečlivý přístup. Nejdůležitější je ale jejich samotná přítomnost ve vozidle. Protože když je nemáte, tak vám nepomůžou.
Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: