Repatriace vozidla nepatří ke zrovna příjemným úkonům. Pokud ji řidiči řeší, jde o krizovou situaci spojenou s dopravní nehodou nebo poruchou. Někdy ji hradí pojišťovna – jindy ji řidiči platí ze své kapsy. Co dělat, když potřebujeme vyřídit odtah ze zahraničí přes pojišťovnu?
Co je to repatriace?
O repatriaci mluvíme jako o návratu osoby či předmětu zpět do místa původu. Význam repatriace se netýká pouze vozidel a častěji se s ní setkáme v případě návratu vážně zraněných, či nemocných osob, případně tělesných ostatků.
Co je to repatriace vozidla?
Repatriace vozidla se týká odtahu auta do místa bydliště. V případě vozidel bývá repatriace hrazená z asistenčních služeb v rámci povinného ručení a havarijního pojištění. Ne vždy je ale pojistná smlouva a asistenční služby nastavená tak, že hradí kompletní odtah.

Kdy můžu využít repatriaci vozidla?
Klienti pojišťoven mají nejčastěji nárok na repatriaci ve třech důvodech:
- Neopravitelná porucha, která vyžaduje návrat vozidla zpět do domoviny.
- Dopravní nehoda s neopravitelnou závadou nebo totální škodou.
- Porucha, jejíž oprava vyžaduje náhradní díly, které nemá zahraniční autoservis k dispozici.
Pojištění repatriace vozidla nezahrnuje návrat osob do místa bydliště. Pokud tedy odtah s pojišťovnou řešíte, ověřte si podmínky, za jakých se dostanete domů vy sami. To v některých případech zahrnuje cestovní pojištění, jindy pomůžou vstřícní příbuzní.

Odtah vozidla ze zahraničí krok za krokem
Užíváte si ráno u moře, připravujete se na výlet do přírody a těšíte se z příjemné dovolené. Osud ale hraje proti vám. Zatímco se rodinka těší na společně strávené chvíle, vaše auto jenom líně hekne a nestartuje. Co teď?
- Kontaktujte pojišťovnu – pokud si s opravou vozidla nevíte rady a nepomůže ani servis v okolí, volejte na číslo asistenční službě. Pojišťovně popište situaci a ona vám sdělí následující postup. Číslo najdete na zelené kartě a ve smlouvě.
- Možný odtah do servisu – v některých případech pojišťovna nařídí kontrolu ve smluvním servisu. Mechanik jí sdělí rozsah poškození vozidla a potvrdí nemožnost opravy.
- Zjistěte podmínky repatriace – pojišťovna při vyjádření sdělí, jaké podmínky platí pro návrat do Čech. V případě dopravní nehody se může stát, že místní policie návrat vozidla nepovolí a vyžádá si ho jako důkazní materiál pro další vyšetřování.
- Vyhledání firmy na odtah – při správně nastavených podmínkách asistence přebírá situaci pojišťovna. Odtahová firma (buď místní nebo z Čech) vás kontaktuje a domluvíte spolu podmínky návratu vozidla do Čech.
- Příprava dokumentace – počítejte s tím, že odtahová firma si od vás může vyžádat doklady o vlastnictví vozidla, potvrzení pojištění a technickou specifikaci v případě nutnosti proclení vozidla a další přepravy.
- Organizace přepravy – zajistěte vozidlo a vyčkejte na firmu, která si auto vyzvedne. Předejte jí potřebnou dokumentaci. Součinnost je v tomto případě klíčová. Zároveň s pojišťovnou řešte případné nejasnosti z vaší strany.

Kolik stojí repatriace vozidla?
Cena repatriace vozidla ze zahraničí často nehraje roli – auto zkrátka potřebujete dostat domů, ať to stojí, co to stojí. Platí ale, že odtah vozidla ze zahraničí je jedna z nejdražších položek v rámci asistenčních služeb.
Samotná cena repatriace v rámci Evropy představuje desítky tisíc korun.
Část (nebo dokonce celý návrat vozidla) hradí pojišťovna. Plnění ale mohou krátit některé faktory.

- Rozsah asistenčních služeb – máte v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění repatriaci sjednanou?
- Limity plnění – některé pojišťovny řeší maximální částku za návrat, jiné určují maximální počet kilometrů na odtah.
- Území pokrytí – repatriace vozidla ze zahraničí se nemusí týkat všech států. Asistenční služba obvykle platí ve státech Evropské unie.
- Podmínky využití – některé pojišťovny vyžadují posouzení odborným servisem v zahraničí, což se může protáhnout i na několik týdnů.
Kolik stojí repatriace auta bez pojištění? Záleží na tom, jak daleký odtah potřebujete. Náklady na dopravu cena obvykle nekončí. Počítejte také s proclením vozidla, které je nyní v pozici nákladu.
Ceny repatriace auta bez pojištění se mohou vyšplhat až ke sto tisícům.

Repatriace osob
K návratu osob ze zahraničí do Čech dochází v důsledku zranění nebo smrti. Repatriace osob probíhá různě.
- Pozemní cesta – postiženému se vypraví sanitní vůz za přítomnosti posádky. V případě ostatků jde o speciálně uzpůsobený pohřební vůz určený k dopravě těla na dlouhé vzdálenosti.
- Komerční let – letecký převoz platí zejména pro vzdálenější destinace s nižším mírou urgence. Jde o let v komerční nebo business třídě za přítomnosti zdravotníka. Postiženého si na letišti převezmou čeští zdravotníci.
- Letecký speciál – využívá se v případech, kdy nejde poslat postiženému běžnou linkou (například vážné ohrožení života). Vypravuje se speciální letoun s kompletním zdravotnickým vybavením.

Návrat tělesných ostatků
Úmrtí v zahraničí je nešťastná událost a kromě emocí s sebou nese hodně administrativy. Kromě toho je cena za převoz zesnulého ze zahraničí velmi vysoká – repatriační let tělesných ostatků stojí i několik desítek tisíc v rámci Evropy a stovky tisíc z exotičtějších destinací.
Cena převozu zesnulého je ovlivněna i speciální péčí o tělo. To vyžaduje balzamování, či obalení speciálními prostředky. Další náklady jsou spojené s administrativními poplatky za úmrtní listy, víza pro převoz a další. Cenu také zvyšuje, pokud neměl zemřelý sjednanou repatriaci v rámci cestovního pojištění.