Čeká vás v blízké době rekonstrukce bytu? V tomto článku vám nastíníme, jak rekonstrukce bytu probíhá, kolik za ni přibližně zaplatíte i jak dlouho trvá. Podíváme se také na to, proč je po dokončení rekonstrukce bytu třeba aktualizovat pojištění majetku.

Rekonstrukce bytu: Jak začít?

Prvním krokem k rekonstrukci bytu by mělo být pečlivé plánování. Zhruba půl roku před začátkem rekonstrukce byste si měli vytvořit časový a finanční plán. Práce by na sebe měly navazovat, takže je třeba promyslet, kdy objednat materiál a zamluvit řemeslníky.

Je tedy třeba mít jasnou představu o tom, co vše budete rekonstruovat a jaké řemeslníky budete potřebovat.
V případě, že si plánujete vzít na rekonstrukci bytu hypotéku, zažádejte o úvěr s dostatečným předstihem.
pojištění nemovitosti
Tip! U pojištění nemovitosti mohou být u pojišťoven velké rozdíly, jak v ceně, tak i v pojistných podmínkách. Zjistěte si, zda máte sjednanou dobrou pojistku na dům či byt.

Jak probíhá rekonstrukce bytu?

Poté, co budete mít naplánovaný průběh rekonstrukce i rozpočet, měly by následovat tyto kroky:

  • Vyřiďte veškerá povolení: Zatímco v případě malých prací, jako je oprava vnitřních omítek nebo výměna kuchyňské linky, se obejdete bez povolení, u větších zásahů může být vyžadováno ohlášení nebo stavební povolení.
  • Vyberte si spolehlivé řemeslníky: Kvalitní rekonstrukce se neobejde bez řemeslníků, kteří opravdu rozumí tomu, co dělají. Jak se při výběru řemeslníků nespálit? Ideální je zvolit takové řemeslníky, se kterými mají vaši blízcí osobní pozitivní zkušenost, případně je dobré se řídit recenzemi.
  • Stanovte si postup práce: Pokud se chystáte na kompletní rekonstrukci bytu, prvním krokem by mělo být vyklizení bytu následované bouracími pracemi, zednickými pracemi, prací na hrubých podlahách a obkladačskými pracemi. Poté by měly přijít na řadu malířské práce, pokládka podlahové krytiny a závěrečný úklid.
rekonstrukce bytu a pojištění majetku

Jak dlouho trvá rekonstrukce bytu?

Délka rekonstrukce je velmi individuální a záleží na celé řadě faktorů. Pokud však nepodceníte kvalitní přípravu, veškerý potřebný materiál bude skladem a budete mít nasmlouvané spolehlivé řemeslníky, může rekonstrukce zabrat zhruba dva až čtyři měsíce.

Jak dlouho může trvat rekonstrukce bytu svépomocí?

V případě, že nemáte s rekonstrukcí bytu nijak velké zkušenosti a rozhodli jste se, že byt zrekonstruujete svépomocí, může se doba rekonstrukce výrazně prodloužit, není výjimkou, že rekonstrukce trvá i několik let. Dobře si proto promyslete, co vše zvládnete sami a na co je lepší přizvat si na pomoc odborníky.

pojištění bytu po rekonstrukci

Rekonstrukce bytu: Cena

Na kolik zhruba přijde rekonstrukce panelového bytu? Výsledná částka se samozřejmě odvíjí od celé řady parametrů, jako je rozsah rekonstrukce (jedna místnost vs. celý byt), použité materiály a podobně.

Se stanovením přibližné částky vám může pomoci kalkulačka rekonstrukce bytu, díky které získáte lepší představu.

Obecně je možné říci, že se cena za rekonstrukci bytu v roce 2024 pohybuje okolo 10.000 až 14.000 Kč za metr čtvereční v případě používání materiálů ze středního cenového pásma.

pojištění domácnosti
Tip! Pro všechny případy je dobré mít uzavřené pojištění domácnosti. Na štěstí raději nespoléhejte. Porovnejte se nabídky pojišťoven jedním klikem.

Pojištění domácnosti po rekonstrukci bytu: Na co myslet?

Po každé rekonstrukci by mělo následovat aktualizování pojistné částky u pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.

💡
Rekonstrukce totiž dokáže zvýšit hodnotu bytu i o stovky tisíc korun a pojistná částka u pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti by vždy měla být nastavena tak, aby vám pojištění poskytlo peníze na opravu nebo znovupořízení majetku.

Jaká jsou rizika podpojištěné domácnosti?

V případě, že po rekonstrukci bytu neaktualizujete pojistky, hrozí vám dvojitá ztráta.

Pojišťovna vám pochopitelně neproplatí částku, která odpovídá aktuální hodnotě zrekonstruovaného bytu. To ale není vše.
Pokud máte majetek nebo nemovitost podpojištěnou, pojišťovna má v případě pojistné události právo snížit pojistné plnění.

Příklad: Byt před rekonstrukcí jste měli pojištěný v rámci pojištění nemovitosti na 4.000.000 Kč, rekonstrukcí se jeho hodnota zvýšila na 4.800.000 Kč, smlouvu jste ale neaktualizovali. Došlo tedy k podpojištění o 20 %. Pojišťovna by měla právo o 20 % krátit pojistné plnění. Od pojišťovny byste tedy nedostali 4.000.000 Kč, ale 3.200.000 Kč.

Rekonstrukce bytu, během které dochází ke zvýšení hodnoty bytu, by vždy měla být spojena s aktualizací pojistných smluv. V opačném případě hrozí podpojištění, které může vést v případě pojistných událostí k vysokým finančním ztrátám.

Tip! Přečtěte si více článků o domácnosti: