Co dělat, pokud vám soused vytopí byt? Jak postupovat v případě, že naopak vy vytopíte byt sousedovi? A jak se řeší náhrada škody při vytopení bytu?
Možná vás doteď nikdy nenapadlo, že by se vytopení bytu mohlo týkat i vás. Z průzkumu německého výrobce GROHE však vyšlo, že se s vytopením bytu někdy setkala polovina domácností. Škoda obvykle dosahuje desítek tisíc korun.
Co dělat, pokud vám soused vytopí byt?
Přijít domů a najít promočený strop nechce asi nikdo z nás. Bohužel se však jedná o poměrně častou situaci. Co v takovém případě dělat?
Krok 1: Zabraňte postupování vody
V první řadě je třeba zajistit, aby voda nezpůsobila ještě větší škody. Co nejdříve informujte souseda, aby odhalil příčinu vzniku škody a odstranil ji. Může se stát, že soused nebude doma, v tom případě kontaktujte správce budovy, aby odstavil centrální přívod vody.
Krok 2: Vzniklé škody dobře vyfoťte nebo natočte
Před tím, než se pustíte do vytírání a uklízení, všechny detaily nafoťte pro pojišťovnu nebo natočte video. Sepište také seznam věcí, které se poškodily a připravte si pro pojišťovnu doklad o vlastnictví bytu a ideálně i účtenky a faktury za zničené vybavení a další cennosti.
Krok 3: Ohlaste událost pojišťovně
Poté, co škodu zdokumentujete, nahlaste ji pojišťovně, jež k vám domů pošle znalce, který vytvoří záznam o škodní události. Na základě tohoto záznamu vám bude přisouzena náhrada škody.
Krok 4: Požadujte uvedení do původního stavu
Soused neboli viník události má povinnost uvést váš byt do původního stavu, buďto vlastními silami nebo za využití služeb specialistů a řemeslníků. Pokud škody viník neodstraní sám do 30 dnů, můžete je odstranit sami a nárokovat po viníkovi veškeré nutné náklady.
Když si sjednáte pojištění majetku, zaplatí vám pojišťovna jak škody způsobené domácí potopou, tak i škody způsobené vytopením bytu vaším sousedem.
Náhrada škody při vytopení bytu sousedem
Existují tři varianty, jak postupovat při náhradě škody v případě vytopení bytu, které se odvíjejí od toho, zda máte vy nebo soused sjednané pojištění.
- Soused má sjednané pojištění odpovědnosti: V tomto případě budou škody hrazeny právě z pojistky souseda.
- Soused sjednané pojištění odpovědnosti nemá, ale vy máte pojištění majetku: Náhrada škody se hradí z vašeho pojištění majetku, zaplacení částky bude vaše pojišťovna vyžadovat po viníkovi.
- Soused ani vy odpovídající pojištění sjednané nemáte: Vše závisí na vzájemné dohodě, ideálně byste si měli sepsat písemnou dohodu, kde budou informace o tom, jak bude škoda odstraněna i uhrazena.
Jak postupovat, když vytopíte byt sousedovi?
Pochopitelně může nastat i to, že souseda vytopíte vy. Abyste nemuseli škodu, která může přesáhnout i 100.000 Kč, platit ze svého, doporučujeme mít sjednané pojištění odpovědnosti a dělat vše proto, abyste riziku vytopení předešli.
Jak se před vytopením bytu chránit?
Doporučujeme pravidelně kontrolovat technický stav vybavení domácnosti i topení, udržovat odpadní potrubí v dobrém stavu, nenechávat myčky, pračky a sušičky v provozu, když nejste doma a v případě, že odjíždíte na delší dobu, měli byste zavřít hlavní uzávěr vody.
Jaké jsou nejčastější příčiny vytopení bytu? Statistiky pojišťoven ukazují, že vytopení bytu patří k vůbec nejčastějším pojistným událostem. Proč k vytopení bytu vlastně dochází? Obvykle je na vině prasklé vodovodní potrubí, vyteklá myčka či pračka a také závady na kuchyňském nebo koupelnovém vybavení.
Teď už víte, jak se řeší náhrada škody při vytopení bytu sousedem i jak postupovat v případě, že zjistíte, že soused byt vytopil nebo naopak škodu způsobíte vy. Nicméně vám přejeme, ať se vám tato situace vyhne obloukem.
Tip na závěr: Přečtěte si také náš článek Podpojištění u pojištění domácnosti a nemovitosti