Změnila se povinná výbava na rok 2025? Připravili jsme pro vás seznam povinných i doporučených věcí do auta. Zatímco se povinná výbava vozidla postupně tenčí, doporučená výbava do auta totiž postupně narůstá.

Lékárnička, výstražný trojúhelník, doklady… Všichni to známe. Povinná výbava zahrnuje důležité věci do auta, které pomůžou v nejen případě dopravní nehody. Povinná výbava vozidla ale tvoří jen zlomek věcí, které bychom s sebou měli na silnicích mít.

Povinná výbava 2025 obsahuje

Povinnou výbavu definuje dobře známý zákon č. 300/2000 Sb. o silničním provozu. Ten za poslední čtvrtstoletí upravilo několik novel. Povinná výbava se tak postupně tenčí. To ale neznamená, že bychom se měli věcí v autě zbavovat.

Základ povinné výbavy pro rok 2025 tvoří:

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta pro řidiče
  • Rezervní kolo nebo sada na opravu pneumatiky

Kdo skládal zkoušky v autoškole před delším časem, pamatuje na povinné autožárovky a pojistky. Ty se z povinné výbavy vytratily – stále menší množství řidičů totiž zvládne drobné opravy na autě svépomocí. Tomu také nahrávají stále se rozšiřující asistenční služby.

Autolékárnička (motolékárnička)

Když si pořizujeme lékárničku, doufáme, že ji nepoužijeme. Pokud se nám dostane do rukou, jedná se o krizovou situaci – často spojenou s dopravní nehodou. Lékárničky do auta se dělí do několika kategorií podle typu vozidel.

Osobní automobily spadají do kategorie I.

Autolékárničku mějte připravenou v zavazadlovém prostoru, nebo v přihrádce u spolujezdce. Měla by být snadno a rychle přístupná. Vyhněte se ale jejímu umístění na slunečním světle. Datum expirace lékárničky se dnes již neřeší. Lékárnička ale musí obsahovat tyto zdravotní pomůcky.

Výstražný trojúhelník

Stejně jako lékárničku mějte po ruce výstražný trojúhelník. Tentokrát ho ale nemusíte vozit v přihrádce u dveří, klidně ho schovejte do zavazadlového prostoru k rezervě.

Trojúhelník by měl být v plastovém pouzdře, aby nedošlo k jeho poničení. Obvyklá velikost strany je 45 cm. Udržujte ho v čistotě, aby při umístění na vozovku splňoval svoji funkci.

Jak daleko umístit trojúhelník od vozidla?

  • Nejméně 50 m za vozidlem na běžné komunikaci (v obci může být vzdálenost kratší, vyžadují-li to okolnosti)
  • Nejméně 100 m za vozidlem na dálnici
povinné ručení cena
Tip! Srovnejte si ceny povinného ručení během chvilky a zbytečně nepřeplácejte na pojistném. Zdarma, nezávazně, online.

Výstražná vesta

Podle vyhlášky č. 206/2018 Sb. stačí jedna vesta pro řidiče. Samotná výstražná vesta se v povinné výbavě nenachází a nekontroluje ji silniční kontrola, ani STK. Zákon o silničním provozu ale vyžaduje, aby si ji řidič při řešení dopravní situace nasadil.

Vestu umístěte ideálně do dveří k řidiči. Oblékněte ji vždy před vystoupením vozidla. Při řešení dopravní nehody totiž platí pravidlo, že nejprve je nutné zamezit dalším následkům a zabezpečit prostor.

Rezervní kolo nebo sada pro opravu pneumatiky

Jak je to s povinnou rezervou? Ani tu už zákon výslovně nepožaduje. Postačí sada na opravu kol, se kterou obvykle dojedete do nejbližšího autoservisu. Pokud si věříte na výměnu kola v provozu, nezapomeňte na hever a klíč na povolení šroubů.

rezerva je také povinná výbava auta

Povinná zimní výbava

Co dalšího zahrnuje povinná výbava? Víc nic. Tedy alespoň pokud nejedete na dovolenou do hor a nepotkáte modrou značku Povinná zimní výbava. Ta řidiči přikazuje zimní pneumatiky bez ohledu na klimatické podmínky, které právě panují.

Značku Povinná zimní výbava běžně najdete v horských oblastech. Zimní výbavu je řidič povinen mít od 1. listopadu do 31. března, pokud značku neupravuje dodatková tabulka. Nezapomeňte na to, že hloubka vzorku na zimní gumě musí být alespoň 4 mm na všech pneumatikách.

Doporučená výbava do auta

S tenčícím se seznamem věcí do auta narůstá panika odborníků na bezpečnost silničního provozu. Řidič totiž stále častěji vyrážejí nepřipravení a vozí s sebou pouze nutné minimum, které jim v kritické situaci nepomůže. Jaké věci zahrnuje doporučená výbava do auta?

Formulář záznamu o dopravní nehodě

Jednoduchá A4 vám ušetří čas při řešení dopravní nehody. Tzv. euroformulář vyplňují účastníci nehody v případě, že na místo nevolají policii. Na jeho základě pojišťovny hodnotí pojistnou událost. Dříve se jednalo o prvek povinné výbavy, ze které se postupně dostal pryč.

Formulář záznamu o dopravní nehodě najdete na stránkách Ministerstva dopravy. Vytiskněte ho a umístěte buď do lékárničky, nebo k dokladům od vozidla. Hodit se vám bude i při drobném drcnutí na parkovišti.

povinná výbava auta autolékárnička

Co dalšího zahrnuje doporučená výbava do auta?

  • Náhradní pojistky a žárovky
  • Tažné lano
  • Hasicí přístroj
  • Silná svítilna
  • Nůž na řezání bezpečnostních pásů
  • Teplé deky v zimě
  • Smetáček a škrabku na led
  • Dostatek pitné vody

Pozor si dejte na to, jaká povinná výbava platí v jiných státech. V některých státech je povinná reflexní vesta pro každého pasažéra. V jiných státech musíte v autě vozit hasicí přístroj.

Povinné doklady

Jaké doklady s sebou musí řidič vozit? Rok 2024 přinesl změny. Od ledna 2024 u sebe řidič nemusí mít řidičský průkaz a malý techničák. Silniční kontrola si všechny osvědčení dohledá elektronicky.

Od října 2024 odpadla povinnost vozit zelenou kartu. Pro jistotu si ji ale ofoťte do mobilu, některé pojišťovny mají také mobilní aplikace, ve kterých zelenou kartu najdete. Pokud ale vyrážíte do zahraničí, raději ji vytiskněte.