Silniční kontrola dříve či později potká každého řidiče. Jedná se o kontrolní mechanismus, kterým si státní správa ověřuje stav vozidla, platnost řidičského oprávnění a to, zda řidiči nejezdí pod vlivem alkoholu.
Silniční kontrola – co k ní potřebujete?
Silniční kontroly jsou jedním z nástrojů, které pomáhají s bezpečností na silnicích. Oprávněná osoba během nich kontroluje řidičský průkaz a další doklady, technický stav vozidla a další věci.
Někteří řidiči kontroly nenávidí, ale jestli jezdíte podle pravidel, nemáte se čeho bát.
Kdo provádí silniční kontrolu?
Silniční kontrola je policejní nebo úřední úkon, který provádí oprávněná osoba. Oprávnění zastavit vozidla má příslušník Policie České republiky a vojenské policie. To ale neznamená, že vás nemůže zastavit nikdo jiný.
Kdo má oprávnění k zastavení vozidla?
- Policista v uniformě – uniforma je v tomto případě zásadní. Úpravu těchto stejnokrojů upravuje vyhláška Ministerstva vnitra. V praxi to znamená, že na úboru policisty by měl být výrazný nápis Policie, jeho služební číslo a odznak. Podoba uniforem se může lišit podle ročního období a situace.
- Vojenský policista – příslušnost k vojenské policii prokazuje příslušník rukávovým znakem vojenské policie. Vojenská policie má stejné pravomoci jako Policie České republiky.
- Strážník Městské policie – ten vás může zastavit pouze ve dvou případech. Silniční kontroly se týká pouze podezření z přestupku týkající se bezpečnosti silničního provozu, tedy na porušení přestupkového zákona.
Jakým způsobem policista zastavuje vozidlo?
Silniční kontrola začíná zastavením. Policista vozidlo signalizuje kontrolu třemi způsoby:
- Zastavení stavěcím terčem, kdy policista vstoupí do vozovky a navede řidiče na krajnici.
- Zastavení vozu jedoucího za policejním vozidlem je způsob, kdy hlídka předjede řidiče a rozsvítí nápis STOP. Řidič zastaví za policejním vozem.
- Zastavení auta jedoucího před policejním vozidlem se provádí nejčastěji v noci. Policejní vozidlo rozbliká majáky a rozsvítí nápis STOP. Řidič zastaví na nejbližším možném místě.
Jak probíhá silniční kontrola?
Namátkovou kontrolu provádí pouze příslušník Policie České republiky. Ten ji započne zastavením vozidla a kombinací slovního a vojenského pozdravu. Po něm obvykle následuje výzva k vypnutí motoru a předložení dokladů.
Během silniční kontroly policista může požádat o prohlídku vozidla. Týká se to těchto případů:
- pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách,
- pátrání po zbraních, střelivu, výbušninách a dalších nebezpečných látkách,
- pátrání po věcech pocházejících z trestné činnosti.
V takovém případě má řidič povinnost otevřít kufr a umožnit policistovi přístup do kabiny vozidla a prostoru pro posádku vozidla. Prohlídku vozidla nelze provést v případě namátkové kontroly – policista by měl u sebe mít příslušné oprávnění k této prohlídce.
Povinné doklady
Co potřebujete, když vás zastaví hlídka policistů? Policie běžně kontroluje technický stav vozidla a povinnou výbavu. Ještě předtím si ale vyžádá silniční kontrola doklady. Které to jsou?
- Řidičský průkaz
- Osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz)
- Zelená karta
Jak je to s občanským průkazem? Při namátkové kontrole ho řidiči předkládat nemusí. Platí to pouze při podezření ze spáchání přestupku nebo trestného činu, k čemuž vyzve řidiče silniční kontrola. V takovém případě má řidič povinnost předložit občanský průkaz.
Alkohol a drogy při silniční kontrole
Nedílnou součástí silniční kontroly je dechová zkouška a test na drogy. První zmíněné se provádí prakticky vždy. Jedná se o banální test a silniční kontrolu nezdrží o více než pár vteřin. Tedy aspoň v případě, že její výsledek je negativní.
Jak je na tom silniční kontrola a test na drogy?
Policisté využívají testy ze slin prostřednictvím zařízení Drugwipe. To během deseti minut rozpozná pět běžně užívaných drog. V případě pozitivního výsledku se řidič dopustil trestného činu a hrozí mu pokuta 25 až 50 tisíc Kč, 1 až 2 roky zákazu řízení a 7 bodů.
Jak se chovat během kontroly?
Silniční kontrola není maturita. Není důvod k panice ani k nepříjemnému chování. Mějte na paměti, že policista je člověk jako vy a podobné úkony jsou součástí jeho povolání. Někteří řidiči mají tendenci být protivní, ostražití, jiní naopak nuceně vtipní – je to zbytečné.
To ale neznamená, že chování neovlivní silniční kontrolu. Platí to zejména v případě přestupku. Policista má možnost dát nižší sazbu, na což má pochopitelně vliv i průběh silniční kontroly.
Silniční kontrola je nezbytným opatřením k zajištění bezpečnosti na našich silnicích. Je důležité dodržovat pravidla a spolupracovat s kontrolními orgány, aby se minimalizovala rizika dopravních nehod. Není ale důvod k panice – řidič s čistým štítem se nemá čeho bát.
Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: