Dopravní nehoda je jedním z největších strašáků většiny řidičů. Zimní období je navíc spojeno s vyšším rizikem dopravních nehod. Řízení může totiž značně zkomplikovat sníh nebo náledí.
Jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod v zimním období? Co udělat proto, abyste zvýšili pravděpodobnost, že se dopravní nehodě vyhnete? A jak při dopravní nehodě postupovat?
Nejčastější dopravní nehody jsou v zimě
Věděli jste, že je v době, kdy je na silnicích sníh nebo led, až 15krát větší pravděpodobnost dopravní nehody než v jarních či letních měsících?
Jak se v zimě vyhnout dopravním nehodám?
Při jízdě v zimě byste se měli jednak zaměřit na jízdu samotnou tak, aby byla co nejbezpečnější, a pochopitelně byste neměli podcenit ani přípravu auta na zimu.
Jízda v zimě
Při jízdě v zimě byste se měli držet základního pravidla, a sice vždy rychlost jízdy přizpůsobit stavu vozovky a počasí. Při řízení myslete na to, že je brzdná dráha na kluzké vozovce výrazně delší, proto byste měli dodržovat bezpečnou vzdálenost alespoň čtyři vteřiny.
V případě zasněžené vozovky nebo náledí byste se měli vyhnout i příliš prudkému zrychlování a brždění a před blížící se zatáčkou byste měli zpomalit a nebrzdit přímo v zatáčce, aby nedošlo k tolik obávanému smyku.
Příprava vozu na zimu
Vozidlo je nutné na zimu vždy dobře připravit, základem jsou kvalitní zimní pneumatiky, jejichž minimální hloubka dezénu je 4 mm a nemrznoucí směs do ostřikovačů.
Ideální je, aby vám před zimní sezónou auto zkontrolovali v servisu a ujistili se, že vše funguje tak, jak má. Vždy, když usednete v zimě za volant, zbavte se námrazy a očistěte auto od sněhu, jednak abyste měli dobrý výhled a jednak abyste neohrozili ostatní řidiče.
Co vám v zimě přijde v autě vhod?
Kromě povinné výbavy je dobré mít v zimě v autě několik věcí. Jakých?
- škrabka na led a smetáček na sníh
- startovací kabely
- rozmrazovač skel a zámků
- v případě cest do hor sněhové řetězy a lopata
Na nepříznivé podmínky vás připraví škola smyku
Řízení na namrzlých silnicích někdy dokáže potrápit i zkušené řidiče, natož pak začátečníky. I když teoreticky víte, jak se při smyku zachovat, nic nenahradí praxi. Krizové situace na silnici vám pomůže lépe zvládnout absolvování školy smyku, která se obvykle skládá z teoretické a praktické části.
Co dělat, když se vám přece jen dopravní nehoda stane?
I když pojedete velmi bezpečně, není stoprocentně zaručené, že se nehodě vyhnete. Někdy totiž stačí najet třeba na černý led, který není na silnici vidět a dopravní nehoda je na světě. Jak byste měli v případě nehody postupovat?
- Krok 1: Vozidlo bezpečně zastavte a vypněte motor.
- Krok 2: Zapněte výstražná světla, oblékněte si reflexní vestu a postavte na silnici výstražný trojúhelník.
- Krok 3: V případě, že je některý z účastníků nehody zraněný, neprodleně mu poskytněte první pomoc a současně zavolejte záchrannou službu a policii.
- Krok 4: Pokud nevznikla povinnost volat policii, písemně se s účastníkem nehody dohodněte na tom, kdo nehodu zavinil, nejlépe vyplněním Evropského záznamu o dopravní nehodě.
- Krok 5: V případě, že je vaše vozidlo kvůli dopravní nehodě nepojízdné, zavolejte asistenční službu své pojišťovny.
Co udělat proto, aby se vám na cestách v zimě nestala dopravní nehoda? V první řadě je třeba vůz na zimu připravit a počasí také přizpůsobit styl jízdy. Pokud jsou nepříznivé podmínky, nejezděte příliš rychle, držte si dostatečný odstup od ostatních vozidel a příliš prudce nebrzděte ani nezrychlujte.