Pokud v obydlených částech velkých měst narazíte na blikající auto, s největší pravděpodobností nebude mít poruchu. Ve skutečnosti ho totiž výstražnými světly rozblikal řidič, který si je vědom, že svým parkováním porušuje dopravní předpisy a používá je jako takovou omluvenku.
Problém je, že policie takové omluvenky nepřijímá a na takto zaparkované auto pohlíží úplně stejně jako na to, které nemá aktivovaná výstražná světla. Jaká hrozí pokuta?
Parkování na "blikačky"
Nikde žádné místo a vy si jen potřebujete vyzvednout zásilku z obchodu. Zaparkujete tedy například před jiné auto nebo na chodník a zapnete výstražná světla. Těmi totiž říkáte, že hned přijdete a že se omlouváte. K tomu ale tato světla opravdu neslouží.
Podle zákona je totiž smí řidič použít pouze tehdy, je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo.
Výstražná světla a hrozící nebezpečí
Pokud tedy „blikačky“ použijete při prudkém brzdění na dálnici, je to správně. Jakmile je ale použijete jako omluvenku za špatné parkování, hrozí vám vysoká pokuta. „Zatímco ještě v loňském roce to bylo 2.000 Kč na místě a 2.500 Kč ve správním řízení, od ledna letošního roku je to na místě sice jen 1.500 Kč, ovšem ve správním až 5.000 Kč,“ informoval o tom přední český autoklub UAMK.
„Pokud se nejedná o nouzové stání nebo upozornění na nebezpečí, nehraje zapnuté světelné výstražné zařízení při posuzování přestupku a případného postihu žádnou roli,“ vysvětlil nám mluvčí strážníků z Brna Jakub Ghanem. Podobný názor pak vyslovili také mluvčí městské policie z Prahy i například Plzně.