Podle statistik jezdí každý druhý Čech v zimě na hory. Češi milují lyžování a v posledních letech stále častěji vyrážejí i na příkřejší svahy a ledovce v zahraničí. S tím se ale také pojí riziko zranění. Úraz na lyžích přitom patří k těm nejzávažnějším. Jak se mu vyvarovat a na co se pojistit?

Lyžařsky nejoblíbenější pohoří v České republice jsou Krkonoše, kam míří 43 % lyžařů. Hned za nimi jsou Jeseníky, které si užívá přibližně každý pátý lyžař. Stejně jsou na tom i Beskydy. Milovníci běžeckých tras vyhledávají přístupné Orlické hory a Šumavu.

Jak se pojistit na lyže?

Pří zranění v České republice se hradí úraz ze zdravotního, případně úrazového pojištění. Při cestách do zahraničí se vyplatí mít sjednané cestovní pojištění. To uhradí veškeré zdravotní výlohy, ale také náklady spojené s případnou repatriací domů.

Proč se pojistit na lyže? Sjezdovky se neustále zrychlují. Lyžař s průměrným vybavením se na svahu prohání rychlostí mezi 16 až 32 kilometrů za hodinu. Těžká zranění s dlouhodobou rekonvalescencí – například úrazy kolene – si navíc přivodí i na mírné modré sjezdovce.

Záznam o úrazu – jak vyplnit?

Standardní záznam o úrazu vyplňuje ošetřující lékař – vždy ale na žádost pacienta, který musí podat podnět k pojistnému plnění. Výši plnění pak u každé pojišťovny určuje tabulka odškodnění úrazu. Jak tabulka vypadá, ukazuje například Generali pojišťovna.

Co by měl obsahovat záznam o úrazu?

  • Datum, místo a čas úrazu
  • Údaje o pojistníkovi
  • Popis situace, která incidentu předcházela
  • Ošetření a následky úrazu
  • Případní svědci události
  • Další okolnosti spojené s pojistnou událostí
  • Podpisy všech zúčastněných
nejlepší cestovní pojištění na míru přímo pro vás
Tip! Ať už se chystáte na lyže, snowboard nebo běžky, nezapomeňte na cestovní pojištění. U nás na pár kliknutí pojistíte celou rodinu či skupinu přátel.

Důležité je, aby lékař spolupracoval. Každá pojišťovna má vlastní termíny na nahlášení. V některých případech jsou neomezené a jindy je pojišťovny vyžadují bezprostředně po způsobeném zranění – čím dříve, tím lépe. Termín hlášení obvykle udává opět tabulka odškodnění úrazu a pojistná smlouva.

  • Allianz – neprodleně po události
  • Axa – po ukončení léčení
  • Česká pojišťovna – po ukončení léčení
  • ČSOB – po ukončení léčení
  • Generali – neprodleně
  • Kooperativa – po ukončení léčení
  • NN – neprodleně, jinak krácení až o 50 %
  • Uniqa – do 10. dne od počátku úrazu
Lyžařské oblečení by mělo být dobře viditelné.
Lyžařské oblečení by mělo být dobře viditelné

Nejčastější úrazy na sjezdovce

Jaká zranění hrozí lyžařům? Nejohroženější jsou hlava, nohy a záda. Mezi nejčastější zranění kolene patří přetržené vazy, utržený meniskus a zlomeniny. Jedná se sice o bolestivé, dlouhodobě ale léčitelné zranění s rekonvalescencí – například u poranění vnitřního vazu kolene.

Lékaři horských služeb se setkávají i poranění kloubů, zhmoždění a zlomeniny. Mezi nejzávažnější zranění patří úraz spojený s páteří nebo poraněním hlavy. V takových případech hrozí i trvalé následky.

První pomoc při úrazu na horách

Zranění na sjezdovkách se pojí s horší dostupností na místo události. Horské službě chvíli trvá, než se k pacientovi dostane. Důležitá je proto včasné poskytnutí první pomoci – ostatně to platí při jakémkoliv úrazu i mimo svah.

Pokud se na sjezdovce setkáte se zraněním, volejte horskou službu nebo záchrannou službu na čísle 155. 
Postiženému nesundávejte helmu, ani lyžáky – zejména pak u poraněného s podezřením na úraz páteře. Nepodávejte pití – při vnitřním zranění by to může mít vážné následky.
💡
Zraněného nenechávejte o samotě. Na svahu se obvykle nachází dost lidí, a proto při první pomoci spolupracujte. Zjistěte stav. Je poraněný lyžař při vědomí? Dýchá? Komunikuje? To jsou otázky, které vám operátor na lince první pomoci položí. Buďte na ně připraveni.

Kdo je připraven, není překvapen. Stáhněte si proto do telefonu aplikaci Záchranka. Jedná se o mobilní aplikaci určenou pro tísňové volání. Kromě užitečných informací v ní najdete přímé tlačítko na záchranáře, a dokonce i na nejbližší operační středisko horské služby.

Pozor na alkohol! Svařák, punč nebo pivo si dopřejte až večer po lyžovačce.
Pozor na alkohol! Svařák, punč nebo pivo si dopřejte až večer po lyžovačce

Za jak dlouho se projeví vnitřní zranění?

V odstavcích výše zmiňujeme vnitřní zranění. Jak ho poznat a o co se jedná? Krev v důsledku zranění opouští cévy. Na rozdíl od povrchových zranění ale neteče z těla ven, ale zůstává uvnitř těla a krvácí do tělesných dutin – třeba do břicha.

K vnitřnímu zranění dochází po úrazech. A to buď při přímém porušení vnitřních orgánů, tak i v rámci sekundárního poranění například v případě prasklého žebra a protržení některého z vnitřních orgánů.

Za jak dlouho se projeví? Laik ho často vůbec nepozná. Z toho důvodu při zranění na sjezdovce nikdy nepodávejte tekutiny. Nemusí se přitom jednat pouze o krvácení. Stejně vážný je úraz jakéhokoliv vnitřního orgánu.

Nejlepší pomoc? Prevence

V rámci prevence na horách musíme zmínit chování. Nepřeceňte své síly a na sjezdovce se pohybujte s ohledem ke svému okolí. Jedno pivo po obědě nikomu neuškodí, lyžaři sedící od rána na baru ale na sjezdovku nepatří.

Horské služby doporučují cestovní lékárničku. Nemusí jít o plnohodnotné lékařské vybavení. Mějte ale po ruce základní vybavení pro ošetření. Vybavte jí náplastmi, stahovacím i klasickým obvazem, hodit se bude i termofólie pro zahřátí zraněného.

Širší výbava patří do batohu, pokud se vydáte mimo sjezdovku – například na skialpinismus. Vezměte si jídlo a pití na celý den, powerbanku a nabitý telefon, píšťalku, svítilnu a nic nezkazíte ani klasickou papírovou mapou místa, kam se vydáte.

Nezapomínejte ani na cestovní pojištění na hory. To volte vždy podle toho, jaké aktivity plánujete. U klasického lyžování si vystačíte s běžnou pojistkou. Pokud se ale chystáte mimo svahy a vyznačené stezky, zvolte raději cestovní pojištění na rizikové sporty.