S nástupem chladným dnů se obyvatelé panelových domů stále častěji obrací ke svým radiátorům. Topná sezóna v paneláku pro mnohé zůstává záhadou. Délka topné sezóny je přitom jasně daná a teplárny přitápí podle předem stanovených pravidel.

Kde se bere teplo v paneláku? Do většiny panelových domů se přivádí teplo z centrálního zdroje – teplárny. Ty pomocí potrubí rozvádějí horkou vodu nebo páru do příslušných stanic, odkud dál putuje do konkrétních domů. Některé starší domy mají dodnes vlastní kotelnu.

Kdy začíná topná sezóna?

Délku topné sezóny stanovuje vyhláška č. 194/2007 Sb. Na jejím základě dodavatel zásobuje panelové domy teplem od 1. září do 31. května. Pokud ale bydlíte v paneláku, víte, že ve skutečnosti se s topením začíná později a končí o dost dříve.

💡
Ve vyhlášce se totiž nachází dodatek, že „dodávka tepelné energie se zahájí v otopném období, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 °C ve 2 dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 °C pro následující den.“
Jelikož průměrná teplota na začátku září klesne pod 13 °C jen výjimečně (průměrná teplota v září je 13,6 °C), s dodávkou tepla se ve skutečnosti začíná spíše na začátku října. Pochopitelně ale záleží na konkrétní oblasti.
pojištění domácnosti
Tip! Pro všechny případy je dobré mít uzavřené pojištění domácnosti. Na štěstí raději nespoléhejte. Porovnejte se nabídky pojišťoven jedním klikem.

Měření teploty probíhá v 7:00, 14:00 a 21:00. Poslední měření teploty se započítává dvakrát. Všechny teploty se sečtou a vydělí čtyřmi, čímž dojde k výpočtu průměrné denní teploty. Teplota se pochopitelně měří ve stínu s vyloučením vlivu sálání tepla z okolních ploch.

topná sezóna v bytě

Kdy se začíná topit?

Topná sezóna 2024 začala na začátku října. Konkrétní informace o dodávce vlastníkům poskytuje příslušné SVJ (Společenství vlastníků jednotek) nebo SBD (Stavební bytové družstvo).

Pozor ale na to, že dodávky tepla lze přerušit

K tomu dochází v případě, že dva dny po sobě teplota vystoupá nad 13 °C a podle vývoje teplot se neočekává její opětovný pokles. K tomu typicky dochází v přechodových měsících.

Topná sezóna pokračuje v případě dvoudenního poklesu teplot pod průměrných 13 °C.

Kdy končí topná sezóna?

Oficiálně nastane konec topné sezóny 2024 na konci května roku 2025. Od té doby nemusí příslušný dodavatel zajišťovat dostatek tepla. Ve skutečnosti ale topná sezóna končí dříve.

Opět platí, že dodávky tepla se přeruší, pokud teplota v posledních dvou dnech stoupne nad průměrných 13 °C. Na přelomu dubna a května tak lze očekávat přerušení a opětovné dodávky podle vývoje venkovních teplot.

Za co vše platíte?

Pozor na to, že náklady na teplo nekončí vypnutím topení. Ano, zaplatíte méně. Pro výpočet nákladů se ale využívají dvě složky, z nichž se jedna týká i vypnutých radiátorů:

  • Základní složka (30 až 50 %)
  • Spotřební složka

Základní složku tvoří náklady na přípravu a dodávku tepla do bytu. Hradí se z ní také vytápění nebytových prostor. Příslušné SVJ ji rozděluje mezi nájemníky podle poměru velikost započtené podlahové plochy.

Spotřební složka nákladů se rozděluje poměrově podle odběrů jednotlivých domácností. I tak ale vypnuté radiátory neznamenají, že domácnosti nic nezaplatí.

Do spotřební složky promlouvají i různé korektory zajišťující, že některé byty neplatí na úkor jiných.
topná sezóna panelák

Efektivní topení v bytě

Zahájení topné sezóny 2024 už proběhlo. Jak docílit toho, že topíte opravdu efektivně a neplatíte více, než musíte?

  • Nevypínejte topení – spousta lidí po odchodu z bytu otočí termostatickou hlavici do pozice 0 v domnění, že ušetří. Do radiátorů pak neproudí teplá voda, čímž dochází k promrzání zdí. Po příchodu ale domácnosti protopí o to více, protože zahřívají studené stěny.
  • Temperujte – na jakou teplotu vyhřívat byt při odjezdu na zimní dovolenou? Hlavici na topení stáhněte do pozice 2 až 3, čímž dosáhnete teploty mezi 15 až 18 °C. Po příjezdu domů pak stačí vytopit byt jen o pár stupňů.
  • Zkontrolujte izolaci – netěsnost oken a dveří patří k nejčastějším důvodům, proč topíte více, než musíte. Každá topná sezóna by tak měla začít kontrolou těsnění v oknech a dveřích a jejich případnou výměnou.
  • Zavřete ventilace – myslíte si, že ušetříte pomalým větráním přes ventilaci? Opak je pravdou. Veškeré mikroventilace a průduchy omítkou ven uzavřete. Větrejte otevřením celého okna po dobu zhruba pěti minut. Vzduch se vymění, ale stěny nevystydnou.
pojištění nemovitosti
Tip! U pojištění nemovitosti mohou být u pojišťoven velké rozdíly, jak v ceně, tak i v pojistných podmínkách. Zjistěte si, zda máte sjednanou dobrou pojistku na dům či byt.

Jak odvzdušnit topení v paneláku?

Správná funkčnost topného tělesa je klíčová. V radiátorech se v létě vytvoří vzduchové bubliny bránící proudění teplé vody. Jakmile začne topná sezóna, dojde k nerovnoměrnému rozložení tepla v radiátoru a zvýšení spotřeby tepla a nákladů na vytápění.

Zavzdušněný radiátor se projevuje dvěma způsoby:

  • část tělesa je studená i přes otevřenou termostatickou hlavici,
  • radiátor vydává klokotavý zvuk.
Odvzdušnění radiátoru v bytě je složitější než v rodinném domě a vyžaduje součinnost všech vlastníků. Ventil na odvzdušnění se obvykle nachází v nejvyšším patře a je třeba otevření všech topných těles v linii pod ním.

Vzduch z nejnižších pater vystoupá nahoru, kde unikne vzduch z otopné soustavy. Jestliže nedojde k otevření všech radiátorů, vzduch zůstane v zavřeném tělese a po jeho otevření se dostane zpět do soustavy.

Odvzdušnění radiátoru v panelovém domě obvykle provádí domovník nebo příslušný správce. Ten zajišťuje součinnost všech příslušných bytových jednotek. Po ukončení odvzdušnění obvykle následuje kontrola funkčnosti všech radiátorů v dané linii.