I když není tažné lano v současné době součástí povinné výbavy řidičů, jednoznačně se ho vyplatí vždy vozit v autě. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám nebo ostatním řidičům auto porouchá a bude nutné ho odtáhnout. Jak tažné lano správně upevnit a jak ho používat při vlečení motorového vozidla?
Jak vybrat tažné lano?
Rozhodli jste se pro jistotu své auto vybavit tažným lanem? Vždy vybírejte takové lano, které je uzpůsobené hmotnosti auta. U osobních automobilů je zpravidla dostatečná nosnost do 3.000 kg, SVU však mohou vyžadovat vyšší nosnost.
Při výběru tažného lana se řiďte také jeho délkou a provedením, praktickou variantu představují tažná lana, která jsou na obou koncích vybavena karabinami.
Jak upevnit tažné lano?
Upevnění tažného lana na auto předchází namontování tažných ok, a to jak na auto, které bude tažené, tak i na auto druhé. U některých starších vozidel jsou tažná oka na vozidle umístěna napevno.
Novější modely aut mají tažná oka demontovatelná, takže je nejdříve nutné je namontovat pomocí závitu, který se nachází pod plastovou záslepkou.
Auta bývají vybavená tažnými oky vpředu i vzadu. Pokud máte lano s karabinou, stačí karabinu jednoduše zaháknout za tažná oka. Že karabiny nemáte? Lano protáhněte skrze tažné oko a zajistěte ho kolíkem.
Jak uvázat tažné lano?
V případě, že vozy nejsou vybaveny tažnými oky, je možné uvázat lano na tažné zařízení. V nouzových případech je také možné lano přivázat na nápravu nebo nápravnici taženého vozidla, tento postup je však možný pouze u vybraných typů automobilů. Ve většině případů by vedl k poškození vozidla.
Na co myslet při používání tažného lana?
Při používání tažného lana je třeba dodržovat několik pravidel:
- Ve středové části tažného lana musí být umístěný červený praporek o minimální velikosti 30 x 30 cm. Tento praporek je standardní součástí tažných lan.
- Na zadní okno vozidla, které je vlečené na tažném laně, je třeba umístit výstražný trojúhelník, který ostatní řidiče upozorní, že musí jízdě za tímto vozidlem věnovat zvýšenou pozornost.
- Před použitím tažného lana vždy zkontrolujte, jestli není poškozené.
Používání tažného lana při vlečení motorového vozidla
Nyní už se dostáváme k samotnému vlečení vozidla na laně, které je opět spojené s několika pravidly:
- Vždy se před odtažením auta ujistěte, že je určené k tažení na laně. V případě některých modelů aut totiž tato varianta odtahu možná není. To, zda je možné vozidlo odtáhnout, se dozvíte v manuálu k obsluze vozu.
- Při vlečení auta tažným lanem musí být vzdálenost mezi automobily v rozmezí od 2,5 po 6 metrů, této vzdálenosti je tedy třeba přizpůsobit délku lana.
- Při vlečení motorového vozidla se smí jet rychlostí nejvýše 60 km/h.
- Při vlečení motorového vozidla na tyči musí být délka tyče taková, aby vzdálenost mezi vozidly nebyla menší než 1 m a větší než 6 m.
- Na dálnici je vlečení motorového vozidla dovoleno jen tehdy, jestliže je nutné k jeho odstranění z dálnice nebo silnice. Vozidlo může být vlečeno pouze k nejbližšímu výjezdu, kde musí dálnici nebo silnici opustit.
Kdy nepoužívat tažné lano?
Tažné lano nepoužívejte v případě, že vlečenému vozidlu nefungují brzdy, není možné ho nastartovat nebo vůz nelze ovládat. Tažné lano také nedoporučujeme používat v případě, že došlo k poruše na dálnici a hrozí bezprostřední nebezpečí nebo řidiči vozů neznají pravidla vlečení motorového vozidla.
Nejbezpečnější variantou odtahu porouchaného vozu je asistence odtahových služeb nebo naložení auta na podval.
Tažné lano představuje levnější a mnohdy také rychlejší alternativu volání odtahové služby. Používání tažného lana je však spojeno s několika pravidly, která je třeba dodržovat. Před samotnou jízdou je důležité, aby si řidiči ujasnili přesnou trasu a během cesty se dorozumívali, například telefonem s handsfree.