Nedání přednosti v jízdě je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Dej přednost v jízdě představuje základní pravidlo silničního provozu. Co přesně pravidlo a značka „dej přednost v jízdě“ znamená? Co je to pravidlo pravé ruky a kdy neplatí přednost zprava?
Co znamená „dát přednost v jízdě“?
Podle zákona je definice přednosti v jízdě taková, že je řidič povinen nezahájit jízdu či jízdní úkon nebo v nich nepokračovat v případě, že by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
Značka „Dej přednost v jízdě!“
Značka „Dej přednost v jízdě!“ patří k těm upravujícím přednost. Značka má tvar trojúhelníku v bílé barvě s červeným obrysem. Tato značka, která označuje vedlejší pozemní komunikaci, se zpravidla umisťuje na větších nebo složitějších křižovatkách nebo na místě, kde se řidičům přikazuje, opakuje či zdůrazňuje povinnost dát přednost v jízdě.
Setkat se můžete také se značkou „Stůj, dej přednost v jízdě“ v podobě osmibokého červeného znaku s nápisem STOP.
Další dopravní značky, které upravují přednost v jízdě
Kromě výše zmíněných dopravních značek se můžete setkat také s dalšími značkami spojenými s předností v jízdě. Jedná se například o tyto:
- Hlavní pozemní komunikace
- Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací
- Křižovatka
- Přednost protijedoucích vozidel
- Přednost před protijedoucími vozidly
- Dej přednost v jízdě tramvaji apod.
Jaké postihy hrozí při nedodržení přednosti v jízdě?
Nedání přednosti v jízdě je považované za středně závažný přestupek, za který hrozí pokuta na místě ve výši 2.500 až 3.500 Kč a pokuta ve správním řízení od 4.000 do 10.000 Kč. Kvůli tomuto přestupku můžete také přijít o čtyři body.
Pravidlo pravé ruky
V některých případech je přednost v jízdě upravena dopravním značením. Na místech, kde dopravní značení chybí, se uplatňuje známé pravidlo pravé ruky. Princip tohoto pravidla spočívá v tom, že pokud přednost v jízdě nevyplývá z dopravního značení nebo semaforů, má řidič povinnost dát přednost všem vozidlům přijíždějícím zprava. Přednost zprava platí i na parkovištích a kruhových objezdech.
Kdy se nedává přednost zprava?
Existuje několik výjimek z přednosti zprava. Přednost zprava například neplatí, pokud vjíždíte na silnici z obytné zóny nebo při vyjíždění ze stezky pro cyklistiky. V těchto případech musíte dát přednost všem vozidlům, ať už přijíždí z jakéhokoliv směru.
Přednost zprava neplatí také na loukách nebo polích, zde je nutné dodržovat pokyny vlastníka daného pozemku.
Kdo má přednost na křižovatce?
Řadě řidičů dělají problém přednosti na křižovatkách. K základním pravidlům chování na křižovatkách patří tato:
- Řidič, který najíždí z účelové komunikace, dává vždy přednost.
- Na křižovatkách, kde je přednost upravena dopravními značkami, se řidiči musí řídit těmito značkami.
- Na křižovatkách se uplatňuje přednost zprava v případě, kdy přednost v jízdě nevyplývá z dopravních značek.
- Řidič nesmí vjet do křižovatky, pokud mu situace nedovoluje pokračovat v přímé jízdě v křižovatce a za ní, takže by byl nucený zastavit vozidlo v křižovatce.
Jak se nejlépe naučit křižovatky?
Dělají vám křižovatky i přes znalost pravidel problém? Jak se správně říká, opakování je matkou moudrosti. Na internetu najdete nespočet testů, s pomocí kterých se můžete naučit zvládat i komplikovanější situace spojené s předností na křižovatkách. Řešení nejběžnějších situací na křižovatkách si můžete vyzkoušet například na stránkách bezpecnecesty.cz.
Dej přednost v jízdě patří k základním silničním pravidlům, která by si měl osvojit každý řidič. Nedání přednosti v jízdě totiž může vést i k vážné dopravní nehodě. Přednost v jízdě může být upravena dopravním značením, pokud chybí, ve většině případů se uplatňuje pravidlo pravé ruky.
Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: