Součástí vydání řidičského průkazu (případně průkazu profesní způsobilosti řidiče) je potvrzení o zdravotní způsobilosti řidiče. Tento doklad se tak stává důležitým prvkem bezpečnosti silničního provozu a lékař jím vydává svůj souhlas s řízením konkrétní osoby.
Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel se netýká pouze nových řidičů a šoférů z povolání. Běžné jsou i zdravotní prohlídky řidičů nad 65 let, kterými lékař kontroluje jejich zdravotní stav. Jak tyto prohlídky probíhají a kdy lékař nevydá potvrzení o zdravotní způsobilosti řidiče?
Jak probíhá lékařská prohlídka na řidičák?
Prohlídka k vydání potvrzení o zdravotní způsobilosti se nijak neliší, jestliže jde o lékařské prohlídky řidičů nad 70 let, nebo o potvrzení při vstupu do autoškoly. Vydává ho praktický lékař (případně závodní doktor u řidičů z povolání), který se řídí vyhláškou č. 277/2004 Sb, jež tyto úkony upravuje.
Doktor během (nejen) lékařské prohlídky řidičů seniorů nad 80 let zjišťuje tyto indikace:
- zdravotní stav posuzované osoby s cíleným zaměřením na nemoci, které zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel vylučují nebo podmiňují,
- komplexní fyzikální vyšetření, a to včetně orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu, orientačního vyšetření zorného pole a rovnováhy a orientačního neurologického vyšetření,
- další indikace k jejichž vyšetření je třeba lékař příslušné zdravotní způsobilosti, k čemuž vydává pokyn posuzující lékař.
Zdá se vám to složité? Potvrzení o zdravotní způsobilosti řidiče se skládá převážně z vyšetření zraku, sluchu, barev, rovnováhy a zorného pole. Jestliže se lékaři ovšem na zdravotním stavu něco nezdá, vydává žádanku k vyšetření na odborných pracovištích.
Co vzít s sebou na prohlídku?
Co si vzít s sebou na prohlídku o zdravotní způsobilosti?
- Posudek o zdravotní způsobilosti řidiče (ke stažení zde)
- Moč
- Občanský průkaz
- Brýle, případně naslouchadlo, jestliže tuto kompenzační pomůcku žadatel využívá
Kolik stojí potvrzení o zdravotní způsobilosti řidiče?
Lékařské prohlídky řidičů nad 70 let - cena, respektive nad 65 let, je 200 Kč a probíhají v 65 letech, 70 letech a pak každé dva roky. Za jakékoliv jiné potvrzení o zdravotní způsobilosti k řízení vozidel řidiči zaplatí 500 Kč.
Kdo musí mít pravidelné zdravotní prohlídky?
V případě věku se jedná o zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel po dosažení 65 let, 70 let a pak po dvou letech.
Pravidelné prohlídky u lékařů se týkají i řidičů z povolání.
- Řidič vozidla, který při plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností užívá zvláštního výstražného světla modré barvy (maják),
- řidič, který řídí motorové vozidlo v pracovněprávním vztahu a u něhož je řízení motorového vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě (například pošťák, který řídí vozidlo spadající do kategorie B),
- držitel řidičského oprávnění skupin C, C+E, D, D+E nebo podskupin C1, C1+E, D1 a D1+E, který řídí motorové vozidlo zařazené do příslušné skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění.
Jak dlouho platí lékařský posudek o zdravotní způsobilosti?
Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti vydaný novopečeným řidičům platí po celou dobu jejich řidičské kariéry. Jinak je to ovšem u řidičů z povolání (viz kapitola výše). Platnost zdravotní způsobilosti řidiče trvá 10 let od vydání.
U seniorů od 65 do 70 let platí lékařský posudek o zdravotní způsobilosti 5 let. U řidičů starších 70 let se tato doba zkracuje na 2 roky.
Důležité je ovšem vědět, že lékař může platnost posudku zkrátit v případě změny zdravotního stavu. Jestliže u řidiče nastanou změny zdravotního stavu, je v jeho vlastním zájmu obnovení prohlídky a případná úprava zdravotní indikace. Chrání tím zdraví své i ostatních řidičů.
Jak dlouho platí lékařský posudek do autoškoly?
Existuje i speciální druh lékařský posudků, které vyžadují autoškoly. S nimi přicházejí uchazeči o řidičské oprávnění a dokládají ho společně s přihláškou. Platnost tohoto posudku trvá 3 měsíce od jeho vydání.
Kdo není zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel?
Obecně platí, že zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel není řidič, jež nezíská potvrzení o zdravotní způsobilosti. To vyhláška definuje takto: „Osoba, která by vzhledem k věku nebo sníženým tělesným nebo duševním schopnostem mohla ohrozit bezpečnost tohoto provozu.“
Konkrétní příčiny, kdy řidič nezíská posudek o zdravotní způsobilosti definuje příloha č. 3 vyhlášky. Zde jsou mimo jiné uvedeny tyto případy:
- binokulární zraková vada, a to i za použití kontaktních čoček, menší než 0,5,
- úplná funkční ztráta zraku na jednom oku nebo používání pouze jednoho oka, pokud tento stav trvá méně než 6 měsíců,
- změny v centrálním zorném poli do 20 stupňů,
- nemoci středního ucha nebo bradavkového výběžku, pokud omezují schopnost řídit motorové vozidlo,
- ztráta sluchu vyšší než 30 %,
- nemoci, vady nebo stavy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně vylučující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel,
- neúčinně léčené závažné srdeční arytmie (poruchy srdečního rytmu),
- stavy po implantaci kardioverteru-defibrilátoru,
- epilepsi v případech, kdy délka bezzáchvatového období je kratší než 12 měsíců a další.
Potvrzení o zdravotní způsobilosti řidiče bere řada lidí jako otravnou byrokracii. Pravdou ale zůstává, že se jedná o důležitý prvek bezpečnosti provozu. Stačí drobná nepozornost způsobená zdravotním stavem a neštěstí je na světě.