Ať zvedne ruku, kdo nikdy nevjel do zákazu vjezdu. Ať už úmyslně, nebo omylem. Porušení zákazu vjezdu patří k nejčastějším přestupkům na silnicích. Za nepozornost ale řidičům hrozí i pokuty v řádu tisíců. Jak poznat zákaz vjezdu a kdy do zákazu můžete s čistým svědomím jet?

Zákazové dopravní značky

Značku zákazu vjezdu poznáte snadno – je to kulatá deska s červeným okrajem. Upřesnění zákazové značky vyjadřuje její střed. Pod něj na silnicích rozeznáváme různé zákazy pro účastníky silničního provozu.

  • Zákaz vjezdu vozidel v obou směrech – bílá kulatá značka s červeným okrajem
  • Zákaz vjezdu všech vozidel – červená značka s bílým pruhem uprostřed
  • Zákaz vjezdu všech motorových vozidel – bílá kulatá značka s červeným okrajem a odděleným symbolem automobilem a motocyklu
  • Zákaz vjezdu nákladních automobilů
  • Zákaz vjezdu autobusů
  • Zákaz vjezdu traktorů
  • Zákaz vjezdu jízdních kol

Vedle typů vozidel rozeznáváme i zákazové značky pro vozidla s nadměrnou šířkou, hmotností a výškou. V okolí vodních toků potkáme také značku Zákaz vjezdu vozidel přepravujících nebezpečný náklad.

povinné ručení cena
Tip! Srovnejte si povinné ručení během chvilky. Zjistěte, kde ho mají nejlevnější a jaké asistenční služby zahrnuje. Zdarma, nezávazně, online.

Do zákazových značek patří i zákaz předjíždění, zákazy odbočení a pro někoho možná překvapivě značka s nejvyšší dovolenou rychlostí.

porušení zákazu vjezdu pokuty

Pokuty za porušení zákazu vjezdu

Porušení zákazu vjezdu se považuje za středně závažný přestupek – tedy za předpokladu, že se nestane nic vážnějšího. Pokud v důsledku porušení zákazu vjezdu dojde k dopravní nehodě nebo ohrožení silničního provozu, jedná se o přitěžující okolnost.

  • Porušení značky Zákaz vjezdu všech vozidel v obou směrech – řidičům hrozí pokuta do 2.000 Kč na místě, nebo 1.500 až 2.500 Kč ve správním řízení. Body řidič nedostane.
  • Pokuta za Zákaz vjezdu motorových vozidel – stejně jako u zákazu vjezdu všech vozidel hrozí až 2.000 Kč na místě a 1.500 až 2.500 Kč ve správním řízení. Přestupek je opět nebodový.
  • Pokuta za vjezd do jednosměrky – jestliže vás Policie ČR přistihne, jak si to míříte jednosměrkou v protisměru, hrozí vám až 2.000 Kč na místě, nebo mezi 1.500 Kč až 2.500 Kč ve správním řízení.

Vyhodnocení porušení zákazu vjezdu záleží na různých okolnostech. Roli hraje kontext situace. Jestliže jste odbočili ve městě, kde to neznáte, policie může být shovívavá a spokojit se s nižší pokutou nebo domluvou.

💡
Legislativně se týká porušení zákazu vjezdu paragraf § 4/c zákona 361/2000 Sb., o silničním provozu. Ten říká, že každý účastník silničního provozu je povinen „řídit se světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály, dopravními značkami, dopravními zařízeními a zařízeními pro provozní informace.“

O to, že je porušení zákazu vjezdu přestupek, se ale stará § 125c/1k zákona o silničním provozu. Na jeho základě spadá porušení zákazu vjezdu do kategorie Jiný přestupek, u nějž se řidičům nepřičítají body a na místě jim hrozí pokuta do 2000 Kč.

porušení zákazu vjezdu co hrozí

Vjezd na železniční přejezd

Porušení zákazu vjezdu se týká i železničních přejezdů se signalizací Stůj (rozblikaná červená světla, zvuková signalizace, případně závory v horizontální poloze).

V takovém případě se ale jedná o závažný dopravní přestupek.

Tuto kategorie trestá bodový systém přísně – mimo jiné v rámci prevence železničních neštěstí. Za vjezd na železniční přejezd řidičům hrozí šest trestných bodů a pokuta mezi 4.500 až 5.500 Kč, nebo sedm bodů a až 25.000 Kč ve správním řízení.

Za jak dlouho přijde pokuta z kamery?

Ne vždy vás na porušení zákazu vjezdu upozorní příslušník Policie ČR na místě. V některých případech vaše provinění odhalí městská kamera. To platí nejen o zákazu vjezdu. Obsílky chodí i za porušení jízdy na červenou a pochopitelně za rychlost.

Zaznamenání porušení zákazu vjezdu na kameře řeší její provozovatel – Policie České republiky nebo příslušná obec. Jelikož se jedná o přestupek, na jeho vyřešení mají 12 měsíců. Jestliže pokuta přijde za déle než rok, přestupek se automaticky promlčí. Dopis poštou nebo do datové schránky ale obvykle přijde v řádu týdnů.

Kdy můžu vjet do zákazu vjezdu?

Zákazy vjezdu se týkají všech motorových i nemotorových vozidel. Příslušná značka tedy platí i pro cyklisty a ve speciálním případě i pro chodce. Jsou ale případy, kdy pro konkrétní skupiny účastníky silničního provozu zákaz vjezdu neplatí.

Výjimku definuje dodatková tabulka pod značkou zákazu vjezdu. Nejčastěji se setkáváme s dodatkem Mimo dopravní obsluhy, případně je zákaz vjezdu časově omezený a na tabulce pod značkou je časový interval, během něhož zákaz vjezdu platí.

Co je dopravní obsluha?

Přestože je definice dopravní obsluhy poměrně jasná, vedou se o ní diskuze spojené s řadou nejasností. Ve zkratce se jedná o vozidla zajišťující zásobování, lékařskou pomoc, opravárenské a údržbářské služby, přepravující těžce zdravotně postižené osoby a taxi služby.

Do zákazu vjezdu mohou také obyvatelé, kteří mají za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost. Dopravní obsluha se ale netýká zaměstnanců, jejichž pracoviště je za značkou zákazu a do práce jezdí vlastním vozem. Ti musejí zaparkovat ještě před zákazem.

Porušení zákazu vjezdu nepatří k závažným přestupkům. Patří ale k jedněm z nejčastěji porušovaných – mnohdy zcela záměrně. Přesto se vjezd do zákazu nevyplatí a lepší je zaparkovat o ulici vedle. O handrkování se s protijedoucím autem v jednosměrce totiž nikdo nestojí.