Ze statistických přehledů kriminality Policie ČR vyplývá, že bylo v roce 2023 evidováno 181.417 trestných činů, na tomto celkovém počtu se do značné míry podílely i krádeže. Možností, jak se chránit proti krádežím majetku v domácnosti nebo krádeži auta, je pojištění. Máte sjednané pojištění a vykradli vám byt nebo dům? Poradíme vám, co dělat.
Pojištění proti krádeži majetku
Pravděpodobnost krádeže majetku je bohužel poměrně velká. Pojištění proti vandalismu a odcizení tak patří k nejvyhledávanějším rizikům v pojištění domácnosti.
Pojištění majetku pro případ odcizení se vztahuje na krádež vloupáním, kdy dochází k tomu, že pachatel překoná překážky chránící majetek před odcizením, a na loupež, při které dochází k přivlastnění majetku násilím nebo pod pohrůžkou násilí.
Při pojištění majetku je klíčové správné nastavení pojistné částky, která odpovídá pojištěnému majetku.
Jak postupovat, pokud vás vykradli?
Vloupání do bytu a krádež majetku je velmi stresující záležitostí. Může vést nejen k finančním ztrátám, ale také k psychickým problémům. Ze všeho nejdůležitější je pokusit se zachovat chladnou hlavu a postupovat podle těchto šesti doporučení:
- Ochrana zdraví je na prvním místě: V případě, že se vloupání odehraje ve chvíli, kdy jste doma nebo lupiče přistihnete při činu, vždy jako první myslete na své zdraví a zdraví své rodiny. Lupiče se nesnažte sami zastavit, ale schovejte se do bezpečí.
- Nahlášení krádeže policii. Vloupání nahlaste co nejdříve policii na lince 158, snažte se policii poskytnout co nejvíce informací, které by mohly vést k dopadení pachatele.
- Zablokování karet a změna hesel: Pokud vám zloději odnesli peněženku s kreditními kartami, neprodleně je zablokujte. V případě krádeže elektronických zařízení, jako jsou notebooky, mobilní telefony nebo tablety, co nejdříve změňte uložená hesla ke svým účtům.
- Kontaktování pojišťovny: V případě, že máte sjednané pojištění majetku, důkladně zdokumentujte škody a obraťte se na svou pojišťovnu.
- Zabezpečení domácnosti: Dle Evropské studie u jednou vykradených obydlí existuje vyšší riziko opakovaného vloupání. Svůj domov proto co nejlépe zabezpečte, ať už bezpečnostními zámky nebo bezpečnostními kamerami.
- Psychologická pomoc: Jak už jsme nastínili, vloupání může mít negativní dopad na vaši psychiku. Pokud cítíte, že tuto stresující záležitost nedokážete sami překonat, obraťte se na psychologa nebo psychoterapeuta.
Krádeže vozidel: V ČR se krade tisíce aut ročně
Dle statistických údajů Policie ČR policie každoročně eviduje kromě vloupání do objektů a následné krádeže majetku také několik tisíc krádeží vozidel. Jen v roce 2023 Policie ČR evidovala 2.441 ukradených aut, objasněno bylo zhruba 50 % krádeží. K nejrizikovějším oblastem, co se krádeže vozidel týče, patří Praha, Liberecký a Ústecký kraj. Některé značky aut se kradou více než jiné, nejrizikovějšími jsou v tomto směru značky Škoda, Volkswagen a Ford.
Jak se chránit proti krádeži auta?
Existuje několik doporučení, díky kterým můžete minimalizovat riziko krádeže svého vozu:
- auto parkujte v uzamykatelné garáži nebo na osvětleném a bezpečném místě,
- ve vozidle nenechávejte žádné cennosti, jako jsou notebooky, mobilní telefony, kabelky apod.,
- při odchodu od vozidla zkontrolujte, jestli jste ho uzamknuli,
- ke zvýšení bezpečnosti mohou přispět bezpečností prvky, jako jsou autoalarmy, satelitní vyhledávací systémy apod.
Nejúčinnější ochrana proti krádeži auta? Havarijní pojištění
Odborníci varují, že ani nejpokročilejší bezpečnostní systémy nejsou stoprocentní zárukou toho, že vám zloději vůz neukradnou.
Jistotu, že vám škoda bude proplacena, získáte díky havarijnímu pojištění, jehož standardní součástí bývá krádež automobilu, jeho vybavení a součástek.
Pojištění proti krádeži ochrání váš majetek v případě vloupání nebo loupeže. Pokud ke vloupání dojde, nejdříve myslete na své vlastní bezpečí, co nejdříve zavolejte policii, místo dobře nafoťte a obraťte se na svou pojišťovnu.