Pokud se vám porouchá auto v cizině, můžete se ocitnout v nepříjemné situaci. Jak zajistit odtah vozidla do České republiky? Kolik to bude stát? Pojistěte se na odtah vozidla ze zahraničí a ušetřete si starosti i peníze. Zjistěte více v našem článku.

Pojištění odtahu vozidla ze zahraničí: proč je důležité?

Pojištění odtahu vozidla ze zahraničí je důležité z toho důvodu, že jeho absence vám může dovolenou pěkně zkomplikovat. Budete např. muset:

 • hradit vysoké náklady za odtah vozu do České republiky nebo do nejbližšího servisu. Cena se může pohybovat v rozmezí od několika tisíc až do několika desítek tisíc korun v závislosti na vzdálenosti a konkrétní zemi.
 • řešit legislativní a administrativní záležitosti spojené s odtahem vozu v cizím jazyce.
 • zajistit si náhradní dopravu pro sebe a svou posádku do cílového místa pobytu nebo zpět do Česka. To může znamenat další náklady buď za pronájem vozu, letenky, jízdenky na vlak nebo autobus.

Odtah vozidla ze zahraničí v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění

Pokud máte sjednané povinné ručení nebo havarijní pojištění s asistenčními službami, můžete využít odtah vozu do České republiky nebo do nejbližšího servisu. V závislosti na pojišťovně a typu pojištění se mohou ale značně lišit limity a podmínky.

Proto je dobré si před cestou do zahraničí ověřit rozsah krytí a platnost pojištění v dané zemi. Některé pojišťovny nabízejí možnost připojistit si asistenční služby pro odtah vozidla ze zahraničí v rámci cestovního pojištění.
odtah auta ze zahraničí

Lze pojistit i přepravu posádky? V některých případech ano

V rámci pojištění odtahu vozidla ze zahraničí lze v některých případech přepravit domů i posádku vozu. To záleží na podmínkách a rozsahu krytí jednotlivých pojišťoven. Kromě samotného odtahu auta se může pojistné krytí vztahovat také:

 • na ubytování pro posádku ve stanoveném finančním limitu,
 • náhradní dopravu vlakem či autobusem ve stanoveném finančním limitu,
 • letenky, pokud je vzdálenost větší než stanovený počet km danou pojišťovnou,
 • pronájem náhradního vozidla.

Co je třeba k zajištění pojištění odtahu vozidla ze zahraničí?

 • Mít sjednané povinné ručení nebo havarijní pojištění s asistenčními službami, které zahrnují odtah vozidla ze zahraničí.
 • Zkontrolovat rozsah krytí a limit plnění pro odtah vozidla ze zahraničí u vaší pojišťovny. Limity se mohou výrazně lišit (mohou být v řádu desítek tisíc, i více než sto tisíc korun)
 • Zjistit platnost pojištění v dané zemi, kam se chystáte cestovat. Některé země vyžadují tzv. zelenou kartu, která je mezinárodním dokladem o povinném ručení.
havarijní pojištění
Tip! Ať už se jedná o srážku, poškození nebo odcizení vozidla, havarijní pojištění vám pomůže pokrýt náklady na opravu nebo náhradu. Pokud se vám něco stane v zahraničí, havarijní pojištění vám také zajistí odtah vozidla do České republiky. Srovnáním havarijního pojištění si můžete vybrat tu nejlepší možnost pro vaše vozidlo a vaši peněženku.
dovolená autem
Dovolená autem přináší svobodu, nese ale rizika v podobě poruchy či nehody.

Nevyhovuje vám výše limitů a rozsah krytí u vaší pojišťovny?

Můžete se připojistit u jiné pojišťovny nebo u specializovaného poskytovatele asistenčních služeb. Připojištění se obvykle sjednává na dobu určitou, např. na délku cesty či dovolené. Připojištění zvažte zejména v případech, kdy:

 • cestujete do vzdálené destinace,
 • cestujete do zahraničí často.

Pojištění odtahu vozidla v zahraničí je užitečným doplňkem cestovního pojištění. Pomůže vám vyřešit nepříjemné situace, které by mohly narušit vaši dovolenou. Při sjednávání pojištění odtahu vozidla v zahraničí je třeba dát pozor na výši limitu plnění, rozsah krytí, technický stav a údržbu vozidla a pravidla silničního provozu a povinné výbavy v jednotlivých zemích. Pokud si zvolíte vhodné pojištění odtahu vozidla v zahraničí, můžete si užít svou cestu bez starostí.

Tip! Přečtěte si více cestovatelských článků: