Plánujete si pojistit byt? Podíváme se na to, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti, a také jaký rozdíl spočívá v pojištění bytu v osobním vlastnictví a pojištění bytu v nájmu.
Svůj byt nebo dům má aktuálně pojištěný více než polovina Čechů. Lidé si totiž uvědomují, že je důležité chránit svůj majetek před neočekávanými událostmi, a vyhnout se tak vysokým výdajům.
Pojistit nemovitost nebo domácnost?
Pod pojmem pojištění bytu je možné si představit hned dva odlišné pojistné produkty, a sice pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Odborníci radí si vždy sjednat jak pojištění nemovitosti, tak i pojištění domácnosti. Neplatí totiž častý mylný předpoklad, že s pojištěním nemovitosti je automaticky pojištěná i domácnost. Jaký je tedy mezi těmito pojistnými produkty rozdíl?
- Pojištění nemovitosti: Pojištění nemovitosti je možné sjednat nejen na byt nebo dům, ale také na rekreační objekty, garáž, sklep nebo třeba kůlnu. Pojištění kryje škody na stavebních součástech – okapy, okna, dveře, oplocení apod.
- Pojištění domácnosti: Pojištění domácnosti se vztahuje jak na domácí zařízení (elektronika, nábytek…), tak i na vnitřní stavební součásti (vestavěné skříně, kuchyňská linka…) a osobní věci členů domácnosti (šperky, sportovní potřeby…).
Tip! Dobře si prostudujte pojistnou smlouvu
Při objasňování toho, co spadá pod pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti odborníci rádi používají tuto pomůcku:
"Pokud byste pomyslně obrátili byt vzhůru nohama, vše co by vypadlo, by se týkalo pojištění domácnosti a to, co by zbylo, pojištění nemovitosti. "
Někdy je to ale sporné a jednotlivé položky se můžou u konkrétních pojišťoven lišit (např. kuchyňská linka, vestavěné spotřebiče apod.), proto je vždy dobré si důkladně prostudovat smlouvu.
Pojištění bytu v osobním vlastnictví
Pokud máte byt v osobním vlastnictví, doporučujeme si sjednat pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti. V případě, že plánujete byt pronajímat, měli byste si minimálně sjednat pojištění nemovitosti a na pojištění domácnosti se domluvit s nájemníkem.
Pojištění bytu v podnájmu
Svůj majetek můžete samozřejmě chránit, nejen pokud máte byt v osobním vlastnictví, ale také v případě, že bydlíte v podnájmu. Jak je to u podnájmu s pojištěním nemovitosti a domácnosti a proč uvažovat i o pojištění odpovědnosti?
Pojištění nemovitosti
Pokud máte byt v pronájmu, dobrou zprávou pro vás je, že se vás netýká pojištění nemovitosti, to totiž zřizuje majitel nemovitosti.
Pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti může sjednat pronajímatel i nájemce. V případě, že je vybavení bytu majetkem majitele nemovitosti, bude ho zařizovat on. Pokud jsou movité věci vaše, záleží na vás, jestli se rozhodnete pojistku sjednat, a své věci tak chránit.
Samozřejmě může nastat i situace, kdy je část věcí vašich a část majitele bytu, zde záleží na domluvě obou stran. Majitel nemovitosti po vás může zřízení pojištění domácnosti vyžadovat, toto stanovisko by mělo být uvedené v nájemní smlouvě.
Pojištění odpovědnosti
Pronajímatel po nájemníkovi může požadovat i pojištění odpovědnosti, tzv. pojistku na blbost. To slouží k náhradě škod způsobených pojistníkem třetím stranám. Toto pojištění se sice nevztahuje na situace, kdy způsobíte škody na vybavení v pronajatém bytě, ale může se vám hodit třeba ve chvíli, kdy vytopíte byt sousedovi apod.
Pojištění v družstevním bytě
Pojištění bytu v osobním vlastnictví a v podnájmu už jsme si přiblížili, jak je to s pojištěním družstevního bytu? Vzhledem k tomu, že jsou družstevní byty majetkem družstva, mělo by se o pojištění nemovitosti postarat právě družstvo, je však dobré se zajímat o to, jestli má družstvo pojistku opravdu sjednanou.
Sami byste si měli sjednat pojištění domácnosti.
Pojištění bytu v osobním vlastnictví a v pronájmu se liší v tom, koho se toto pojištění týká. Je třeba rozlišovat pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. U bytů v osobním vlastnictví doporučujeme sjednat oba tyto produkty. U bytů v podnájmu pojištění nemovitosti sjednává majitel bytu, kdo sjedná pojištění domácnosti, to záleží na domluvě.