S rostoucím počtem automobilů ubývají parkovací místa. Města navíc přistupují k tomu, že upřednostňují rezidenty před návštěvníky. Možným řešením této situace je parkovací dům. Ty se v posledních letech staví téměř v každém větším městě. Jak parkovat v Čechách?
Parkovací dům má oproti klasickému stání několik výhod. Jedná se o hlídané parkoviště pod kamerami a na jednom místě se nachází i několik stovek parkovacích míst. K jejich obsluze vám navíc stačí mobilní telefon.
Parkovací domy rostou
S úbytkem parkovacích míst vzrostla i popularita hromadných parkovišť. Dnes vlastní parkovací dům téměř každé okresní město. A pokud tomu tak není, zastupitelstvo města výstavbu plánuje. Ostatně parkovací dům městu přináší slušný příspěvek do části rozpočtu určené na místní rozvoj.
V Jihlavě od roku 2021 vyrostly hned dva parkovací domy. Jen pár kilometrů odsud se navíc tyčí parkovací dům v areálu třebíčské nemocnice s kapacitou 216 parkovacích míst. Rozpočet na stavbu navíc zřizovatel srazil na nízkých 130 milionů korun.
Parkovací dům vznikne i v místě pardubické multifunkční arény. Sloužit bude rezidentům i návštěvníkům, mimo to poskytne zázemí pro pardubické sportovce. Dokončení parkovacího stání plánuje i Ostrava. Nový parkovací dům s kapacitou přes 600 míst vznikne do konce roku 2025.
Parkovací dům pro rezidenty
Parkování v patrových domech neslouží jen návštěvníkům. Slouží také dlouhodobým rezidentům. Lidé s trvalým bydlištěm, vlastníci nemovitostí a firmy se sídlem v dané oblasti získají za poplatek jistotu parkovacího místa.
Cena za parkovací místo se pohybuje v tisících korun ročně v závislosti na vytíženosti parkovacího domu a jeho lokalitě.
Parkování v Praze
Kde parkovat v Praze jako návštěvník? Oblíbená varianta je parkovací dům Černý Most. S kapacitou 886 parkovacích míst v 8 podlažích se jedná o jeden z největších parkovacích domů v Praze.
Parkovací dům na Černém Mostě disponuje nabíječkou pro elektromobily a poskytuje neomezenou dobu stání. Za prvních 24 hodin řidiči zaplatí 50 Kč. Jedná se o tzv. P + R parkoviště – tedy parkovací dům s napojením na hromadnou dopravu v Praze.
TIP: Hledáte parkování v Praze? Všechny pražské parkovací domy najdete zde.
Jak zaplatit parkování v Praze?
Za parkování v Praze řidiči zaplatí prostřednictvím mobilní aplikace. Na výběr mají hned z několika variant pro operační systémy iOS i Android:
- Easy Park
- Citymove
- ParkSimply
- Sejf 2.0
Parkování v Praze lze zaplatit i pomocí aplikace Lítačka. Pohodlnou variantou je i online parkovací automat. V neposlední řadě mají řidiči možnost placení i na fyzických parkovacích automatech – ty se ale z ulic postupně vytrácejí.
Jak zaplatit parkování v Modré zóně?
Modré zóny v Praze slouží jako parkování pro rezidenty s platným parkovacím oprávněním. Ti toto oprávnění získají na základě trvalého pobytu, vlastnictví nemovitosti, případně pak podle sídla provozovny.
Na Modrých zónách mohou parkovat i návštěvníci. Ti zaparkují maximálně na tři hodiny a parkovací místo uhradí prostřednictvím parkovací aplikace nebo virtuálních parkovacích hodin.
Jak zaplatit parkování v Praze přes telefon?
Nejčastější možnosti, jak zaplatit parkování v Praze, je mobilní aplikace. Ty nejoblíbenější a nejvyužívanější zmiňujeme výše.
Ne každý parkovací dům ale tyto aplikace využívá, a proto doporučujeme, aby se řidiči před návštěvou Prahou informovali a parkování si naplánovali.
Kdysi oblíbená platba pomocí SMS se vytrácí. Řidiči, kteří s sebou nevozí hotovost, mají možnost platby prostřednictvím QR kódu na parkovacích automatech. Platba za parkování v Praze pak probíhá stejně jako běžná online platba.
Kde parkovat v Karlových Varech?
Na začátku léta pravidelně vyvstává otázka na parkování v Karlových Varech. Může za to oblíbený KVIFF, tedy Filmový festival Karlovy Vary. Ten ročně přiláká tisíce turistů, kteří sem míří za kulturou a zábavou.
V Karlových Varech se nachází několik veřejných parkovišť a parkovacích domů:
- Parkoviště Kouzelné městečko
- Parkovací dům Libušina ulice
- Podzemní garáže náměstí Milady Horákové
- Parkoviště Galerie
- Parkoviště Nábřeží Jana Palacha
- Parkoviště Poštovní dvůr
- Parkoviště Varšavská
- Parkoviště Tržnice
- Parkoviště Letiště
- Parkoviště a garáže Thermal
- Parkoviště hotelu Imperial
Ceny za parkování v Karlových Varech se pohybují kolem 10 Kč za hodinu. S narůstající frekvencí a popularitou místa ale samozřejmě roste i cena. Kompletní seznam parkovišť v Karlových Varech najdete zde.
Parkovací domy v České republice
Kde ještě se staví parkovací domy? Od 2. ledna 2024 funguje parkovací dům Liberec. Poskytuje 244 parkovacích míst a z toho 100 pro veřejnost. Za celý den parkování řidiči zaplatí 60 Kč. Parkoviště navíc vzniklo v rámci programu na zužitkování zchátralých objektů a lokalit.
V jihočeské metropoli od 1. 2. 2024 stojí parkovací dům České Budějovice Stromovka. Pojme 495 automobilů a 76 kol, čímž si vydobyl popularitu zejména u studentů. V Budějcích jde o první dům ve vlastnictví města. Výstavba dalších je ve fázi projektování.
A nakonec parkovací dům Opava. Ten stojí už od roku 2023 a město s ním získalo 216 parkovacích míst. Nový a moderní parkovací dům si rychle našel oblibu místních obyvatel. Parkování zde stojí 5 Kč za hodinu na první 4 hodiny, případně 40 Kč na celý den.