Zelenožlutou zalaminovanou kartičku běžně vozíme za stínítkem. Jen málokdo ale ví, co za informace se na malém techničáku nachází. Od toho jsme tu ale my. Malý technický průkaz – vysvětlivky na něm nejsou nic složitého a rychle se v nich zorientujete.
K čemu je malý technický průkaz?
Malý technický průkaz, celým jménem osvědčení o registraci vozidla část I., je jedním z průvodních dokumentů potřebné k provozu vozidla. Malý techničák doplňuje jeho větší bratříček – velký technický průkaz, neboli osvědčení o registraci vozidla část II.
Malý technický průkaz rozměry nejsou velké, do peněženky se vám ale nevejde – zalaminovaná kartička měří 105 × 75 mm. Pokud sednete do půjčeného vozu, ještě před vyjetím zkontrolujte kastlík a stínítko, zda se v něm technický průkaz nachází.
Malý technický průkaz – vysvětlivky
Co vůbec najdete na malém technickém průkazu? Na obou stranách se nachází důležité informace o registraci i stavu vozidla.
Přední strana malého technického průkazu
Na přední straně najdete informace o provozovateli, vlastníkovi a registraci vozidla. Jedná se o jednu z důležitých věcí, kterou policisté kontrolují při silniční kontrole. Na přední části se nachází tyto údaje:
- registrační značka vozidla,
- datum první registrace,
- jméno a příjmení či obchodní název firmy provozovatele
- bydliště nebo sídlo provozovatele,
- údaj o tom, zda je vlastník provozovatelem vozidla,
- datum vystavení průkazu,
- číslo technického průkazu.
Zadní strana malého technického průkazu
Více informací najdete na zadní straně. Jedná se o popis vozidla, jeho výkonu, přípojného zařízení a další údaje:
- tovární značku, typ, variantu a verzi vozidla,
- obchodní označení (model) vozidla,
- identifikační číslo vozidla (VIN),
- hmotnost a maximální povolená nosnost přívěsu,
- zdvihový objem,
- palivo,
- výkon,
- počet míst k sezení (nebo stání),
- nejvyšší rychlost,
- typ řazení převodovky,
- barva vozidla,
- spojovací zařízení (koule),
- platnost technického průkazu,
- jiné záznamy (například třetí značka na nosič kol, výstražná světla, majáky a další).
Bezpečnostní prvky na malém techničáku
Stejně jako na jiných dokladech, i na technickém průkazu najdete ochranné prvky proti falzifikaci. Ty se vyplatí znát v případě, kdy kupujete ojetý vůz a malý technický průkaz dostanete od bývalého majitele. Nezřídka se totiž stává, že vám dá falešný technický průkaz.
Jaké jsou ochranné prvky na malém technickém průkazu?
- Hologram
- Vodoznak
- Hlubotisk
- Kovový proužek s vypáleným nápisem Česká republika
Barvy malého techničáku se mění podle úhlu osvětlení. Samy o sobě jsou poměrně nevýrazné, převládají odstíny žluté a zelené. Jestliže váš nový technický průkaz nereaguje na různé světlo nebo má výrazné odstíny, nechte ho prověřit u Policie České republiky.
Kdy potřebuji malý technický průkaz?
K čemu vám je vůbec malý technický průkaz? Nejčastěji ho předkládáte při silniční kontrole. Každý řidič má povinnost mít při vyjetí na veřejnou komunikaci osvědčení o registraci vozidla u sebe.
Malý technický průkaz potřebujete i při technické kontrole. Bez jeho vystavení neprojdete přes recepci. Podle údajů na malém technickém průkazu kontroluje servisní technik stav vozidla a shodu údajů na dokladu s realitou.
Malý techničák potřebujete i při prodeji auta
Nakonec potřebujete malý technický průkaz na úřadech. Mezi běžné situace patří převod vozidla na nového majitele. Osvědčení o registraci vozidla je jedním z povinných dokumentů, bez kterého vůz nepřevedete.
Ztráta malého technického průkazu
Co dělat, když vás postihne malý technický průkaz ztráta? Nabízí se dva scénáře.
Při ztrátě malého technického průkazu jednejte hned a vydejte se na obecní úřad s rozšířenou působností. Za správní poplatek 100 Kč vám obvykle na počkání vystaví duplikát, se kterým můžete dál používat vůz. Po třiceti dnech vám na úřad přijde nový doklad. Žádost o nový technický průkaz vyžaduje:
- průkaz totožnosti,
- velký technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla část II.)
Trochu odlišný scénář následuje při odcizení malého technického průkazu. V takovém případě zamiřte na nejbližší stanici Policie České republiky a nahlaste odcizení. Na stanici vám vystaví potvrzení o odcizení, které předložíte na obecním úřadě s rozšířenou působností.
Zabavení malého technického průkazu Policií ČR
Další z variant je zabavení technického průkazu při silniční kontrole nebo nehodě. Policista vyhodnotí stav vozidla jako nebezpečný provozu a průkaz vám na místě zabaví. V ten moment se vozidlo stává nepojízdné – nemáte totiž technický průkaz.
Technický průkaz vám vrátí po návštěvě STK, kde posoudí nápravu chyb a stav vozidla. Na základě prohlídky vám vystaví protokol, který předložte při žádosti na Policii České republiky.
Malý technický průkaz je sice drobná kartička, bez které ale nevyjíždějte na silnici. Zejména před nasednutím do nového auta (nebo při tažení přívěsu) si vždy ověřte, zda ho máte při sobě. Jeho opomenutí se totiž nevyplácí.
Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: