Češi milují zimní sporty. K oblíbenému lyžování, běžkování a snowboardu se přidávají i neobvyklé sporty v zimě. Svůj podíl na tom má poloha České republiky – kromě vlastních hor máme v dojezdové vzdálenosti rakouská, slovenská i italská střediska. Víte ale, na kolik vyjdou zimní sporty?
Lyžuje přibližně 2 miliony Čechů. Na to, že nemáme vlastní ledovce si v rámci Evropy vedeme dobře. Patříme k šestým nejnáruživějším lyžařům na počet obyvatel a vedeme nad lyžařskými velmocemi.
Počet lyžařů v Evropě v poměru na počet obyvatel
Jaké známe zimní sporty?
Kromě lyžování si Češi oblíbili i jiné zimní sporty. Vedle lyžování vede jízda na snowboardu. Čas na zimní dovolené věnujeme ale nejen sjezdovým sportům a stále častěji vyrážíme na upravené tratě určené k běžkování.
Neprávem opomíjená je bruslení. Veřejná kluziště jsou zejména v období kolem vánoc narvaná k prasknutí. Hledáme také netradiční sporty. Jak vypadá seznam populárních aktivit na sněhu a ledu?
- Sjezdové lyžování
- Snowboarding
- Běžecké lyžování
- Rekreační bruslení
- Hokej
- Skialpinismus
- Snowkiting
- Snowscooting
- Sáňkování
- Zimní turistika
Kolik stojí lyžování?
Mnoho domácností stojí na podzim před důležitou otázkou. Míří na zimní dovolenou a neví, zda si lyže půjčit nebo koupit. Samotné lyže pořídí za několik tisíc. Tím ale výbava nekončí a kompletní lyžařský set šplhá až do desítek tisíc.
- Sjezdové lyže – 5.000 až 10.000 Kč
- Hůlky – 700 až 1.200 Kč
- Lyžařské boty – 2.000 až 5.000 Kč
- Vak na lyže – 300 Kč
- Lyžařské brýle – 500 až 1.500 Kč
- Lyžařská helma – 2.000 až 5.000 Kč
- Chránič páteře – 500 až 2.000 Kč
Možná si říkáte, že každý zimní sport je drahý. A máte pravdu. Cenu lyžařského vybavení ovlivňuje kvalita.
Jelikož se ale na lyžích řítíte i rychlostí několik desítek kilometrů v hodině, nárazy mohou být fatální a na kvalitě vybavení nešetřete.
Ceny skipasů
Jenže tím cena zimních sportů nekončí. Sjíždění kopečku za vesnicí nikoho dlouho nebaví. Poměrně vysokou položku za zimní dovolenou tak tvoří i cena skipasu.
A na nich se zimní sporty prodraží.
Pokud chcete na skipasech ušetřit, nakupujte předem na internetu. Ceny za pořízení skipasů online se liší o několik desítek korun, což pro čtyřčlennou rodinu na týden udělá slušnou částku. Kolik stojí skipasy v oblíbených českých střediscích?
Cena výbavy na snowboard
Snowboarding se řadí mezi moderní zajímavé sporty, které vyhledává stále více lidí. Atraktivní je i s ním spojený volnomyšlenkářský životní styl, a proto milovníci jedné fošny na sjezdovkách pomalu, ale jistě převažují.
Cena výbavy na snowboard začíná na přibližně 17.000 Kč a šplhá do desítek tisíc. Podotýkáme, že vyšší ceny neznamenají, že jde o profi výbavu. Většinou se jedná o lehký a bezpečnější nadstandard.
- Snowboard – 5.000 až 10.000 Kč
- Vázání na snowboard – 5.000 až 8.000 Kč
- Boty na snowboard – 4.000 až 9.000 Kč
- Brýle na snowboard – 1.500 až 2.500 Kč
- Helma na snowboard – 1.500 až 4.000 Kč
- Chránič páteře – 500 až 2.000 Kč
Kolik stojí půjčení lyží a snowboardu?
Vyplatí se více půjčovna lyží? Najdete ji u každého zimního střediska a často je provozují i sítě prodejen sportovních potřeb. Podívali jsme se na ceny půjčení kompletních lyží a snowboardu včetně bot na celý den a to včetně bezpečnostních pomůcek (helma, brýle, páteřák).
Půjčit, nebo koupit?
Co se vyplatí více? Záleží na tom, jak často daný sport provozujete. Na rozdíl od těch letních vás vyjdou zimní sporty na více než deset tisíc. Kolo využijete (nebo máte tu šanci) každý den. Na lyže ale vyrazíte jenom na pár týdnů za rok.
Záleží i na zkušenostech jezdce. Jestliže sjíždíte svahy rychlostí atakující profesionální lyžaře, vyplatí se vám vlastní vybavení. Pokud se učíte a nevíte, zda vás lyžování a jiné zimní sporty zaujmou, výbavu si raději půjčte.
Půjčovnám nenahrávají ani přemrštěné ceny a omezená nabídka. Za průměrné lyže zaplatíte za den čtvrtinu ceny, které byste dali za vlastní výbavu z bazaru.
Pokud ovšem narazíte na kvalitní půjčovnu, rychle poznáte její výhody.
Perfektně seřízené lyže i snowboard, které si nezadají s pomůckami profesionálů. Řada půjčoven má navíc v nabídce i kalhoty, bundu a rukavice.
Zajímavé sporty často vyjdou levněji
Přemýšlíte, jak ušetřit na zimních sportech? Vyzkoušejte netradiční sporty na sněhu. Ceny lyží a snowboardů šponuje také jejich popularita. Oproti nim profi sáňky nebo sněžnice stojí méně a seženete je v běžných obchodech.
Netradiční zimní sporty s sebou ale často nesou riziko zranění. Dejte si proto pozor, zda tyto sporty kryje cestovní pojištění. Ostatně kvalitní pojištění na lyže se vyplatí i v případě, že vyrážíte na „obyčejnou“ sjezdovku.