Pojištění dokáže řidičům ušetřit nemalé peníze. To platí zejména o majitelích motocyklů, náklady na opravu motorek totiž bývají velmi vysoké. Proč ale platit celoroční povinné ručení, když na motorce jezdíme jen zhruba šest měsíců v roce? Tuto otázku řeší sezónní pojištění motocyklu. Jak se liší od krátkodobého pojištění a jaká jsou jeho specifika?
Povinné ručení pro motocykly
Povinné ručení musí mít uzavřené jak majitelé aut, tak i motocyklů, tato povinnost je zakotvena v zákoně č. 168/1999 Sb. Zákon ukládá povinnost sjednání smlouvy o povinném ručení každému vozidlu zapsanému do registru silničních vozidel po celou dobu jeho provozu.
Jak funguje sezónní pojištění motocyklu?
Povinné ručení samozřejmě není zadarmo, s výkonem motocyklu se navíc zvyšuje cena povinného ručení. Jízdu na motorce si přitom řidiči užívají jen přibližně šest měsíců v roce a během zbylých měsíců, které jsou spojené s nepříznivým počasím, motorku nevyužívají.
Problém motorkářů řeší sezónní pojištění motocyklů – speciální produkt, který pojišťovny nabízejí motorkářům a řidičům některých osobních vozidel.
Stanovení období pojištění motocyklu
Pojišťovna nebo řidič stanoví období v roce, které považují za sezónu – například pojišťovna Kooperativa za motorkářskou sezónu považuje období od 1. dubna do 13. října, mimo tuto sezónu se platí pouze rizika odcizení, vandalismu a poškození živly. Toto pojištění se tedy neplatí jen během této doby, ale i přesto vás vyjde levněji.
Výhody a nevýhody sezónního pojištění
Co se stane, když vyjedete mimo sezónu? V tom právě spočívá hlavní nevýhoda sezónního pojištění. Při pojistné události mimo sezónu výrazně narůstá spoluúčast, a to až na 90 procent.
V případě, že řidiči neodolají jarnímu počasí a vyrazí o týden dříve, hrozí jim obrovské riziko v podobě vysokých nákladů, pokud by došlo k nehodě.
I přesto má ale sezónní povinné ručení motocyklu svoje výhody. Jaké to jsou?
- Neukončujete smlouvu, která platí na dobu neurčitou.
- Nevracíte SPZ na odbor dopravy.
- Nečekáte na úřadech.
- Nemusíte uzavírat smlouvu znovu v případě jejího vypršení.
- Neriskujte, že zapomenete na uzavření nového povinného ručení.
Sezonní, nebo krátkodobé pojištění motocyklu?
Výhody sezónního pojištění motocyklu vyniknou o to více, když je srovnáme s krátkodobým pojištěním motorek. Někteří řidiči totiž v domnění, že ušetří peníze, uzavírají krátkodobé povinné ručení na motocykl na dobu určitou. Už tedy víte, jaké je nejlevnější povinné ručení na motocykl?
Krátkodobé pojištění: Jak to vypadá v praxi?
V případě krátkodobého pojištění majitelé motocyklů v březnu uzavřou smlouvu na půl roku dopředu s platností do konce září. Po této době odevzdají motorku do depozitu, čímž se na ně nevztahuje povinnost platby povinného ručení. To ale zahrnuje cestu na úřad, odevzdání registrační značky vozidla a zrušení smlouvy.
Stejný proces v případě krátkodobých smluv probíhá na jaře
Na jaře musí řidiči uzavřít novou smlouvu, vyčekat si frontu na úřadě a požádat o vyjmutí z depozitu. Během této doby musí být vozidlo uloženo mimo silniční komunikaci – jednoduše řečeno nesmí řidiči vyjet ani na chodník.
Rozdíly mezi krátkodobým a sezónním pojištěním motocyklu se nabízejí samy od sebe. Sezónní pojištění vás zbaví administrativy a čekání na úřadech. Rozdíly nejsou tak výrazné ani v cenové hladině – u ceny povinného ručení srovnávače pojištění zvýhodňují dlouhodobé smlouvy.
Sjednání sezónního pojištění
Sezónní pojištění motocyklu má ještě jednu nevýhodu. Nabízí ho pouze omezený výběr pojišťoven. O tom, jaké pojišťovny tento produkt nabízejí, vás informují srovnávače povinného ručení (povinné ručení - motocykl).
Kooperativa
Jak už jsme zmínili, pojišťovna Kooperativa stanovuje sezonu od 1. dubna do 13 října. Během této doby sezónní pojištění motocyklu pokrývá riziko havárie, odcizení, poškození živly a vandalismus. Mimo sezonu platí jen riziko odcizení, vandalismu a poškození živly.
Kooperativa produkt nabízí pouze jako havarijní pojištění. Nejedná se o klasické povinné ručení. Havarijní pojištění motocyklu se ale v případě dražších strojů vyplatí.
Jinak vypadá sezónní havarijní pojištění od Kooperativy stejně jako klasické havarijko. Spoluúčast má několik úrovní podle procent a za jízdu bez nehod pojistku zlevníte až o polovinu. Plný rozsah platí také v případě asistenčních služeb.
ČPP
U České podnikatelské pojišťovny (ČPP) si můžete sjednat jak sezónní havarijní pojištění, tak i sezónní povinné ručení. Mimo sezonu pojišťovna vyžaduje odstavení mimo pozemní komunikace, tedy do garáže nebo na zahradu.
Období sezóny si majitelé vozidel určují sami, u ČPP může sezóna trvat nejméně 3 a maximálně 10 měsíců. To je do jisté míry výhoda, na druhou stranu to ovlivňuje cenu.
Allianz
Jistou dobu nabízela sezónní pojištění motocyklu i Allianz. Dnes u ní tento produkt nenajdete. Řidiči ale nemusí litovat. Allianz si stanovovala poměrně přísné podmínky mimo sezónu – mezi ně patřila například spoluúčast až 90 procent při pojistné události mimo sezónu.
Kolik ušetří sezónní pojištění motocyklu?
Nakonec přichází to nejdůležitější: Cena povinného ručení na sezónu a to, zda se vyplatí. Zde nutno podotknout, že je výpočet ceny povinného ručení komplexní záležitost a máme o něm samostatný článek.
Majitelům dražších motocyklů se vyplatí sezónní havarijní pojištění. To sníží náklady na provoz a poskytuje řidičům ochranu v případě pojistné události.
Vyplatí se tedy sezónní povinné ručení? Říká se, že je každá koruna dobrá. Nakonec tedy záleží na nabídkách, které pojišťovny předloží. A v takových případech platí, že nejlépe poradí srovnávač pojištění.
Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: