Přestěhovali jste se a myslíte si, že jsou všechny starosti za vámi? Chyba lávky. Čeká vás kolečko po úřadech a změna trvalého bydliště. Máme pro vás praktický seznam, který vám peripetie na úřadech ulehčí. S naším návodem nezapomenete na žádnou instituci.

Změna trvalého bydliště: Obecné informace

V České republice přísluší každému občanovi jedno místo trvalého pobytu. Jedná se o oficiální adresu pro úřady a doručování písemností. Pokud se na změnu trvalého bydliště dobře připravíte, nic vás nepřekvapí a hravě ji zvládnete.

Přesto ale počítejte s tím, že vám změna trvalého pobytu pár dní zabere. Některé instituce zvládnete e-mailem, změna trvalého bydliště online na úřadě ale nelze provést. A právě v obci nového bydliště vaše cesta začíná.

Jak změnit trvalé bydliště?

Změna trvalého bydliště se vyřizuje v obci, kam se hlásíte. Na úřadě vyplníte přihlašovací lístek, kterým se přihlásíte ke změně pobytu. Tím ale byrokratické kolečko začíná. Samotná změna bydliště je krátký proces, informace o přehlášení trvalého bydliště je ale něco jiného.

Co je potřeba ke změně trvalého bydliště?

Až půjdete na úřad, vezměte si s sebou občanský průkaz. Pokud se adresa trvalého bydliště shoduje s nemovitostí, kterou vlastníte, nic víc nepotřebujete – vlastnictví nemovitosti si úřady ověří v registru.

Změna trvalého bydliště stojí 50 Kč.

Něco jiného je, pokud hlásíte do cizího bytu nebo domu. V takovém případě potřebujete souhlas vlastníka. V ideálním případě ho vezměte s sebou. Stačit ale bude i nájemní smlouva nebo úředně ověřený souhlas majitele.

rodina v novém domě

Změna trvalého bydliště: Kde hlásit?

Po změně adresy požádejte o novou občanku. Pokud měníte bydliště do obce s rozšířenou působností, vyřídíte to společně se změnou. Pokud se hlásíte do menší obce bez evidence obyvatel, o novou občanku zažádejte na úřadě v obci s rozšířenou působností.

Změna trvalého bydliště na městský úřad

Proč si lidé mění adresu trvalého bydliště na městský úřad? Tento fenomén se nepojí jen s bezdomovci a nekalými živly, kteří se skrývají před policií. Často jde o administrativní krok, kdy občan potřebuje trvalé bydliště v dané lokalitě.

Tip! Jste čerstvě přestěhovaní? Nepodceňte pojištění domácnosti. Na štěstí raději nespoléhejte. Porovnejte si nabídky pojišťoven jedním klikem.

Kde všude nahlásit změnu trvalého bydliště?

Změna adresy trvalého bydliště neznamená, že dostanete novou občanku. Zavzpomínejte, kde všude jste zadali vaši adresu trvalého pobytu. V těchto institucích byste měli změnu trvalého bydliště nahlásit. Nejčastěji se jedná o tato místa.

  • Zdravotní pojišťovna – na změnu trvalého bydliště na pojišťovně máte 30 dní. Máme pro vás ale dobrou zprávu. Většina pojišťoven mění adresu pobytu automaticky na základě registru obyvatel.
  • Registr vozidel – vlastníte vozidlo? Nezapomeňte na změnu bydliště v technickém průkazu. Malý techničák vám sice odeberou, novou adresu vám ale zapíšou do osvědčení o registraci vozidla.
  • Zaměstnavatel – změnu bydliště oznamte na personálním oddělení. Při změně bydliště máte nárok na volno na stěhování (obvykle 2 dny).
  • Živnostenský úřad – pokud podnikáte, týká se vás i změna na živnostenském úřadu. Živnosťák si novou adresu stáhne z registru obyvatel, pro jistotu si ale úkon ověřte v rejstříku.
  • Finanční úřad – hlášení změny na finančním úřadě není nutné, úřad by si ho měl stáhnout z registru.
  • Povinné ručení – při změně bydliště nahlaste novou adresu také pojišťovně, u které máte povinné ručení a havarijní pojištění.
  • Pojišťovny – kromě pojištění vozidla změňte trvalé bydliště na všech pojistných smlouvách (životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění domácnosti a další).
  • SIPO – pokud vám měsíčně chodí inkaso, musíte nahlásit změnu na některé z poboček České pošty.
  • ČSSZ – změna na sociálce se týká hlavně příjemcům důchodu a různých podpor, kterým chodí pravidelně do schránky složenka.
  • Banka – některé banky si novou adresu stáhnou automaticky, jiné požadují její nahlášení. Pro jistotu si změnu ověřte.
  • Dodavatelé energií – nezapomeňte na změnu, pokud vám chodí papírové faktury na adresu. Na energie ale nejspíš nezapomenete, protože si na novou adresu přehlašujete energie.
  • Operátor – důležité zejména pokud vám chodí faktury poštou. Změnu ale oznamte v každém případě.
  • Úřad práce – změnu trvalého bydliště nahlaste, pokud jste v evidence Úřadu práce. Nezapomeňte se také přihlásit na nové evidenční místo.
  • Lékaři – většina doktorů se vás na změny zeptá při nejbližší návštěvě. Pokud jim ale změnu oznámíte e-mailem, nic nezkazíte.
  • Věrnostní karty – pokud vám pravidelně chodí letáky nebo slevové kupony z oblíbených obchodů, nezapomeňte jim změnu bydliště nahlásit.
  • Svoz odpadů – pokud změna trvalého bydliště proběhne v rámci jedné obce, úřad vše dohledá v evidenci. Jestli se stěhujete do nového města, přihlaste se ke svozu odpadů.
  • SVJ – společenství vlastníků jednotek (nebo jiné uskupení) zajímá hlavně kolik osob v bytové jednotce přebývá.
  • Řidičský průkaz – trvalé bydliště se na řidičských průkazech už neuvádí.

Co se stane, když to nestihnu ve stanovené lhůtě?

Pokud zapomenete na změnu bydliště na úřadu, hrozí vám pokuta. Většina úředníků ji řeší dohodou nebo nižšími částkami, horní sankce ale dosahují až na 50.000 Kč. Horší než pokuta jsou ale komunikační problémy, kdy vám dodavatel energie zašle fakturu na starou adresu a vy ji zapomenete zaplatit.

Není toho málo. Výhoda je, že většinu změn zvládnete elektronicky. Některé instituce po vás ale budou chtít ofocený průkaz s novou adresou. Využijte našeho rádce a změna trvalého bydliště vás nepřekvapí.