Cena za elektřinu patří k významným výdajům Čechů. Jednou z možností, jak za ni ušetřit, je fixace elektřiny. Co si pod tímto pojmem představit a kdy se fixace elektřiny vyplatí, a kdy naopak ne? Pojďte se s námi podívat na to, jestli pro vás bude výhodné fixovat cenu elektřiny.
Co je to fixace elektřiny?
Fixace elektřiny je odpovědí na to, jak zajistit, že budete během stanovené doby odebírat elektřinu za předem domluvenou cenu. Budete tedy dopředu přesně vědět, kolik peněz za elektřinu zaplatíte.
Fixace cen elektřiny jinými slovy znamená, že s dodavatelem uzavřete smlouvu na dobu určitou, nejčastěji se jedná o smlouvu na rok, dva roky nebo tři roky.
Jaké jsou výhody fixace cen elektřiny?
K hlavním výhodám fixace cen elektřiny patří zejména skutečnost, že víte, kolik v následujících měsících za elektřinu zaplatíte. Fixace tak nabízí stabilitu a umožňuje lépe plánovat rodinný rozpočet. Výhodná je zejména v období, kdy je cena energií nízká, díky fixaci budete chráněni před zdražováním.
A jaké se s fixací elektřiny pojí nevýhody?
Hlavní nevýhodou fixace je, že v případě poklesu tržních cen elektřiny nebudete moci využít nižší ceny, protože jste vázáni fixovanou, vyšší cenou. Předčasné ukončení smlouvy může být spojené se sankcemi nebo poplatky.
Vyplatí se v současné době fixovat elektřinu?
Podle nejnovějších zpráv z listopadu 2024 se odborníci shodují na tom, že se v současnosti vyplatí krátkodobá fixace cen elektřiny. „Ideálním řešením nyní je sjednání smlouvy s dvouletou fixací cen, což poskytne jistotu stabilních nákladů i v případě, že se ceny na trhu začnou měnit. Vyčkávat se nevyplatí, ceny se budou navyšovat. Tento přístup pomůže domácnostem lépe plánovat své výdaje a chránit se před nečekanými náklady za energie,“ říká Miren Memiševič, vedoucí oddělení pro energetiku a telekomunikace Skupiny Klik.cz.
Jak zafixovat cenu elektřiny?
Chcete docílit co možná nejnižší ceny elektřiny v následujících měsících nebo letech? Postupujte následovně:
- Srovnejte nabídky dodavatelů: Ze všeho nejdříve porovnejte aktuální nabídky různých dodavatelů energií, fixované tarify se totiž u jednotlivých dodavatelů liší. Nejjednodušším způsobem, jak vybrat nejvýhodnější nabídku, je využití internetového srovnávače.
- Vyberte vhodný tarif: Poté, co si vyberete dodavatele, zvolte tarif, který nejvíce odpovídá vašim požadavkům, Zaměřte se především na cenu za kWh, délku fixace a další poplatky uvedené ve smlouvě.
- Kontaktujte dodavatele a uzavřete smlouvu: Vybraného dodavatele kontaktujte a domluvte se s ním na uzavření smlouvy. Důkladně si smlouvu pročtěte a seznamte se s veškerými podmínkami, možnostmi ukončení smlouvy a poplatky. Pokud budete s podmínkami smlouvy spokojení, smlouvu uzavřete.
Další tipy, jak ušetřit za energie
Fixace elektřiny je pouze jedním z možných způsobů, jak můžete za elektřinu ušetřit. Jaké máte další možnosti?
- Využívejte noční tarif: Pokud máte dvoutarifní sazbu, spouštějte elektrospotřebiče v době levnějšího nízkého tarifu. U praček nebo myček nádobí můžete například využít funkci odloženého startu a naplánovat provoz spotřebičů tak, aby byl co nejlevnější.
- Investujte do energeticky úsporných spotřebičů: Velkými žrouty energie v domácnosti jsou neúsporné spotřebiče. Energetickou náročnost spotřebičů snadno zjistíte díky energetickým štítkům, aktuálně se používá stupnice od A do G, přičemž A označuje nejúspornější spotřebiče.
- Vsaďte na LED žárovky: Věděli jste, že LED žárovky ušetří až 80 % energie v porovnání s klasickými žárovkami? Investice do LED žárovek se vám tak velmi rychle vrátí.
Fixace elektřiny je spojena s několika výhodami, ale také nevýhodami. Před tím, než se pro fixaci cen elektřiny rozhodnete, je vždy důležité zvážit aktuální tržní podmínky a vaše individuální potřeby.