Faraonova pomsta, nazývaná také jako faraonova nemoc nebo faraonova kletba, je jedním z největších strašáků Čechů, kteří se chystají na dovolenou do Egypta. Ohledně tohoto nepříjemného onemocnění na internetu koluje řada mýtů, jak to tedy s faraonovou pomstou doopravdy je?
Co je to faraonova pomsta?
Faraonova pomsta je lidový název pro cestovatelský průjem, který postihuje turisty zejména v Egyptě a dalších exotických zemích. Jedná se o infekční onemocnění způsobené bakteriemi, viry nebo parazity. S faraonovou pomstou každoročně bojuje zhruba 20 milionů lidí.
Jaké jsou příznaky faraonovy pomsty?
Jak poznáte, že se potýkáte právě s faraonovou pomstou? K nejčastějším příznakům patří:
- průjem, který je vodnatý a velmi častý,
- bolesti břicha a křeče v břiše,
- nevolnost často spojená se zvracením,
- nadýmání a plynatost,
- dehydratace,
- ztráta chuti k jídlu,
- horečka (nemusí být vždy přítomná).

V jakých zemích hrozí faraonova pomsta?
Faraonova pomsta je nejčastěji skloňovaná v souvislosti s Egyptem. Střevní potíže vás ale dokážou potrápit i v dalších zemích, například v Tunisku či Maroku.
K dalším zemím s nejvyšším rizikem cestovatelského průjmu patří Indie, Nepál, Thajsko, Čína, Mexiko, Peru, Turecko nebo Jordánsko.

Faraonova pomsta: Jak dlouho trvá?
Faraonova pomsta obvykle trvá 2 až 5 dní, v některých případech se může protáhnout i na týden. Pokud trvá déle než týden nebo máte horečku nad 39 °C, trpíte silnou dehydratací, neustále zvracíte nebo jste zaznamenali krev ve stolici, na nic nečekejte a vyhledejte lékaře.

Je faraonova pomsta nakažlivá?
Faraonova pomsta je bohužel vysoce nakažlivá, pokud se nedodržují správná hygienická opatření. K přenosu faraonovy pomsty může dojít kontaminovanou vodou a jídlem (špatně omytá zelenina nebo ovoce, led z místní vody apod.), přímým kontaktem s nakaženým člověkem nebo rukama (přenos přes kliky, peníze apod.).
Je možné faraonově pomstě předejít?
Abyste minimalizovali riziko nakažení tímto onemocněním, dodržujte několik preventivních opatření:
- Pijte pouze balenou nebo převařenou vodu.
- Vyhněte se rizikovým potravinám.
- Na dovolené dodržujte přísnou hygienu.
- Užívejte probiotika před cestou na dovolenou i během ní.
- Mějte u sebe základní léky.
Jak léčit faraonovu pomstu?
Dostihla vás faraonova pomsta a chcete se zase co nejdříve cítit dobře? V první řadě myslete na dostatečnou hydrataci, pijte dostatek balené vody, čajů nebo iontových nápojů.
Jezte lehká jídla, vyhýbejte se mléku a alkoholu a užívejte probiotika a léky na léčení průjmu.
A jaké léky si vzít do Egypta proti průjmu? Základní léky jako jsou Smecta nebo Imodium. V případě silného průjmu doporučujeme koupit léky přímo v Egyptě, konkrétně Ercefuryl nebo Antinal.

Na jaké další nemoci si dát pozor při cestě do Egypta?
K nejčastějším zdravotním problémům turistů v Egyptě patří právě zažívací potíže a také infekční nemoci a nemoci přenášené vodou nebo hmyzem. Všem cestovatelům se doporučuje mít očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu a zkontrolovat platnost očkování na tetanus. Co se týče léků při cestě do Egypta, je dobré mít s sebou všechny základní léky (léky na průjem, léky na žaludeční problémy, léky na bolest a horečku, antihistaminika apod.)
Průjem po návratu z Egypta: Jak ho řešit?
Trápí vás průjem i po návratu z Egypta nebo jiné země? Opět platí, že byste měli dostatečně pít, užívat probiotika a léky proti průjmu. V případě, že se průjem vrací opakovaně i týdny po návratu, může se jednat o parazitární infekci a je rozhodně na místě navštívit lékaře.
Faraonova pomsta není na dovolené jednoznačně ničím příjemným. Pokud se jí chcete vyhnout obloukem, doporučujeme ještě před cestou začít užívat probiotika a na dovolené dbát na přísná hygienická opatření. Věříme, že si dovolenou užijete na sto procent.