Energetický štítek neboli průkaz energetické náročnosti budov (PENB) známý i jako PENB štítek udává energetickou náročnost budov. Díky energetickému štítku budovy získáte představu o tom, jaké množství energie je nutné na její provoz.

V jakých případech se bez energetického štítku neobejdete a jaká je jeho cena?

Co vše je součástí energetického štítku budov?

Z energetického štítku budov vyčtete celou řadu důležitých informací. Kromě energetické náročnosti vyjádřené písmenem je jeho součástí i stáří budovy, informace o zdroji tepla pro vytápění a teplou vodu a informace o vlastnostech a ploše domu.

Tyto informace vám přijdou vhod zejména v případě, že hledáte dům ke koupi nebo k pronájmu.
srovnání elektřiny
Tip! Chcete ušetřit na elektřině? Zjistěte, kteří dodavatelé nabízejí nejvýhodnější ceny ve vašem kraji. Stačí zadat pár údajů a získat nezávaznou nabídku. Vyzkoušejte náš srovnávač dodavatelů elektřiny zdarma!

Jak spočítat energetickou náročnost domu?

Jak se počítá energetická náročnost budovy? Jedná se o komplexní výpočet, který zahrnuje veškeré energie, jež jsou potřebné pro provoz budovy. Jedná se o energie na vytápění, větrání, klimatizaci, přípravu teplé vody i osvětlení. Při výpočtu hraje roli také stavební konstrukce budovy nebo její tvar a velikost objektu.

Bohužel tedy neexistuje výpočet online, díky kterému sami s přesností zjistíte, do jaké třídy energetické náročnosti budova spadá. Výpočet musí provést energetický specialista, který má oprávnění pro zpracování průkazu.

energetická náročnost budovy

Energetická náročnost budovy: Tabulka

V průkazu energetické náročnosti budov je uvedena hodnota energetické náročnosti od písmene A po písmeno G. Co tato písmena vyjadřují?

Kdy budete potřebovat energetický štítek domu?

V některých případech je energetický štítek budov pouze dobrovolnou záležitostí, která vám poskytne lepší představu o úspornosti objektu, v jiných je ale vyžadovaný.

  • Energetický štítek – staré domy: V případě, že chcete prodat nebo pronajímat starý dům, musíte novému vlastníkovi předat PENB při podpisu kupní nebo nájemní smlouvy.
  • Energetický štítek – novostavby: Pokud plánujete stavbu domu, bez energetického štítku se neobejdete. V současné době je možné stavět pouze takové domy, na které se vztahuje energetická třída domu B.
  • Energetický štítek – rekonstrukce: Energetický štítek je nutný v případě větších rekonstrukcí, které se týkají alespoň 25 % celkové plochy obálky domu.
energeticky úsporný dům

Jak získat energetický štítek domu?

Jak už jsme nastínili, energetický štítek musí vypracovat energetický specialista. Seznam všech energetických specialistů, kteří tuto práci mohou vykonávat, najdete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. K tomu, aby mohlo dojít k vystavení štítku, po vás bude specialista potřebovat stavební dokumentaci (popis vytápění a systémů na ohřev vody, technickou zprávu o konstrukci, vizualizaci domu, řez nemovitostí, půdorys nemovitosti).

pojištění nemovitosti
Tip! U pojištění nemovitosti mohou být u pojišťoven velké rozdíly, jak v ceně, tak i v pojistných podmínkách. Zjistěte si, zda máte sjednanou dobrou pojistku na dům či byt.

Kolik stojí energetický štítek?

Cena energetického štítku se odvíjí od typu, velikosti a stáří budovy a obvykle se pohybuje okolo 2.000 až 8.000 Kč.

V případě, že máte povinnost energetický štítek mít, ale tuto povinnost nedodržíte, hrozí vám pokuta až do výše 100.000 Kč.
Transformace zelené energie: Vliv solárních panelů
Na pojem zelená energie narážíme v médiích prakticky denně. Mezi zdroje zelené energie patří také solární panely. Už jste o nich také uvažovali?

Energetický štítek: Spotřebiče

S energetickým štítkem se setkáte nejen v souvislosti s budovami, ale také spotřebiči. V závislosti na typu spotřebiče energetické štítky uvádějí kromě spotřeby energie také další energetické i neenergetické informace, jako je například prací cyklus apod. Aktuálně jsou energetické štítky spotřebičů spojeny stejně jako v případě budov se stupnicí od A do G. „A“ označuje nejúspornější výrobky a „G“ nejméně úsporné výrobky.

Energetický štítek budov je vyžadovaných v mnoha situacích – při rekonstrukci, stavbě, pronájmu i prodeji domu. Energetický štítek vypracovává energetický specialista a stojí kolem 2.000 až 8.000 Kč v závislosti na typu a velikosti budovy.