Dálniční známky se používají v řadě evropských zemí, kromě České republiky se jedná například o Slovensko, Rakousko nebo Maďarsko. Jak je to ale s Německem? Německo patří k zemím, ve kterých je většina dálnic pro osobní automobily bez poplatků. Pojďme se společně blíže podívat na to, na co myslet, pokud vyrazíte na německé dálnice.
Platí se v Německu dálnice?
Jak už jsme zmínili v úvodu, v současné době jsou německé dálnice pro osobní automobily a motocykly bezplatné. Výjimkou je jen několik specifických úseků, jako jsou například tunely Herren a Warnow, kde se vybírá mýtné.
Mýtné je v Německu povinné pro všechna německá i zahraniční vozidla nad 3,5 tuny.
V minulosti sice Německo plánovalo zavést dálniční známky i pro osobní automobily, ale ani v roce 2025 se neočekává, že by k této změně mělo dojít.
Dálniční známka Německo: Kde koupit?
V Německu se vybírají poplatky za jízdu na dálnicích nikoliv prostřednictvím dálniční známky, jako je tomu u nás, ale prostřednictvím mýtného. Mýtné na výše uvedených zpoplatněných tunelech je možné uhradit přímo na místě v mýtné stanici.
Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny mají hned několik možností, jak mýtné uhradit.
Mohou využít platební terminály na parkovištích a odpočívadlech podél dálnic, poplatek uhradit prostřednictvím mobilní aplikace Toll Collect, zaplatit mýtné na oficiálním webu toll-collect.de nebo prostřednictvím palubní jednotky Toll Collect.
Povinná výbava v Německu
Pokud tedy plánujete cestu do Německa autem, s dálniční známkou si starosti dělat nemusíte. Na německých silnicích by vám však neměla chybět povinná výbava:
- Výstražný trojúhelník: Pro auta, která nejsou registrována v Německu, platí pravidla země registrace. Vzhledem k tomu, že je u nás výstražný trojúhelník povinný, je tedy povinný i v sousedním Německu.
- Reflexní vesta: Pro řidiče vozidel registrovaných mimo Německo platí povinnost mít v autě reflexní vestu pouze v případě, že řídí firemní vozidlo.
- Zimní pneumatiky: Zimní pneumatiky jsou na německých silnicích a dálnicích povinné vždy, když jsou silnice pokryty sněhem nebo ledem. Sněhové řetězy jsou v Německu povoleny do rychlosti 50 km/h.
- Dětská autosedačka: Děti do 150 cm nebo do 12 let musí být přepravovány v dětské autosedačce, děti do 150 cm nebo 12 let zároveň nesmí sedět na přední sedačce.
- Autolékárnička: Zatímco pro auta registrovaná v Německu je autolékárnička povinná, pro ostatní auta je pouze doporučená.
- Hasicí přístroj: Hasicí přístroj je v Německu pouze doporučený.
Rychlostní limity a klíčové rozdíly oproti českým předpisům
Při cestování v Německu je důležité znát tamní rychlostní limity a dopravní předpisy, z nichž některé se od českých liší. V obci je v Německu povolená maximální rychlost 50 km/h a mimo obec maximálně 100 km/h. Pro osobní automobily není v mnoha úsecích dálnic stanovený pevný rychlostní limit. A jaké jsou klíčové rozdíly oproti českým předpisům?
- Neomezená rychlost dálnic: Zatímco v České republice je na dálnicích povolená maximální rychlost 130 km/h, v Německu jsou i úseky s neomezenou rychlostí.
- Používání světel: V Německu není na rozdíl od Česka povinné celodenní svícení pro osobní automobily. V tunelech a za snížené viditelnosti je ale nutné mít zapnutá světla.
- Alkohol za volantem: V České republice platí nulová tolerance alkoholu za volantem, v Německu je pro řidiče starší 21 let s praxí delší než dva roky povolená hranice alkoholu v krvi 0,5 ‰.
- Emisní zóny: Řada německých měst zavedla emisní zóny, do kterých je povolený vjezd pouze vozidlům s příslušnou ekologickou plaketou.
V Německu si dejte pozor na vysoké pokuty
Na německých dálnicích a silnicích se jednoznačně vyplatí dodržovat předpisy, pokuty jsou totiž v Německu podstatně vyšší než u nás.
Je pro jízdu na německých dálnicích vyžadována dálniční známka? Německo nemá pro osobní automobily ani motorky dálnice zpoplatněné. Pozor si však dejte vzhledem k vysokým pokutám na dodržování předpisů.