Jaké kontrolky v autě znáte? Se symboly na palubní desce řidiče seznamují už v autoškole. Jen málokterý šofér ale zná všechny kontrolky v autě. Víte, co znamenají kontrolky v autě a kdy se je nevyplácí brát na lehkou váhu?
V závislosti na výrobci vozidla se uvádí, že v autě může být až 80 různých kontrolek a to už je slušné množství. S některými z nich se řidič za celý život nesetká. Jde totiž o specifické indikátory spojené s technickými i technologickými vlastnostmi vozidla. Jiné notoricky známe úplně všichni.
Co znamenají svítící ikony v autě?
Kontrolky v autě se řídí stejně jako pravidla semaforu:
- Zelená kontrolka – nic se neděje, jeď.
- Oranžová kontrolka – pozor, hrozí závada.
- Červená kontrolka – zastav a nepokračuj v jízdě.
Vedle zelené se objevuje také modrá kontrolka v autě. Ta indikuje zapnutí dálkových světel. Díky odlišné barvě si ji na palubní desce řidiči snáze všimnou. Někdy se objeví i bílé kontrolky – například bílá sněhová vločka upozorňuje na nízkou teplotu vzduchu a varuje před námrazou.
Oranžové a červené kontrolky v autě varují před závadou. Ty první na ni spíše upozorňují a může jít pouze o drobnost.
Červené kontrolky indikují vážnou závadu neslučující se s další jízdou.
V takovém případě řidič riskuje trvalé poškození vozidla.
Zelené kontrolky v autě
Zelené (nebo bílé a modré) kontrolky se zapínají po spuštění jednotlivých systémů vozidla. Jestliže se rozsvítí, vše funguje. Problém nastává v případě, že se zelená kontrolka nerozsvítí. V takovém případě je nutná kontrola příslušného systému. Co patří mezi zelené kontrolky?
- Rozsvícené světlomety
- Dálková světla
- Kontrola trakce
- Terénní asistenti
- Směrová světla
Oranžové kontrolky v autě
Pokud se v autě rozsvítí oranžová kontrolka, hrozí porucha. Možný problém ale řešte s rozvahou. Oranžová kontrolka pouze indikuje možný problém. Přesto jeho řešení neoddalujte, z oranžové se snadno stane červená. Jaké oranžové kontrolky v autě najdete?
- Nízkou hladinu paliva
- Prasklou žárovku
- Závadu systému žhavení
- Nízkou hladinu oleje
- Riziko námrazy na silnici
Mimo možnou závadu indikuje oranžová kontrolka v autě taky funkčnost systémů aktivní bezpečnosti. Rozsvěcují se tak v případě sepnutí ABS nebo ESP.
Svítící kontrolka motoru
Oranžová kontrolka motoru se objevuje při různých příležitostech. Obecně vzato upozorňuje na závadu v systémech, které se pojí s motorem, případně pak na poruchu motoru jako takového. Z toho důvodu je nelze brát na lehkou váhu.
Pokud se rozsvítí oranžová kontrolka motoru, vyhledejte pomoc odborného servisu. Společně s kontrolkou motoru obvykle svítí i další kontrolky v autě, které upřesňují možnou závadu. Které to jsou?
- Přehřátí motorku
- Systém kontroly výfukových plynů
- Kritická hladina oleje
- Nízká hladina chladící kapaliny
Vedle výše uvedených může svítící kontrolka motoru upozorňovat na závady spojené se špatným palivem, těsněním přívodu paliva či poruchu palivového čerpadla. Upozorňuje i na závady spojené s katalyzátorem.
Červené kontrolky v autě
Když se rozsvítí červené kontrolky v autě, jde do tuhého. Další jízda velmi pravděpodobně způsobí nevratné poškození motoru. Proto zastavte a závadu řešte hned na místě. Pokud si nevíte rady sami u krajnice, využijte pomoc asistenční služby. Jaké červené kontrolky se v autě nacházejí?
- Nedostatek brzdové kapaliny
- Vysoká teplota chladicí kapaliny
- Nízký tlak oleje
- Problémy s dobíjením baterie
- Nedostatek AdBlue
Důležité kontrolky na palubní desce
Jaké kontrolky se nevyplácí podceňovat? Jasnou odpovědí jsou všechny kontrolky v autě červené barvy. S důležitými kontrolkami se ale sejdeme i v oranžovém barevném spektru.
- Signalizace problému s brzdami – důležitá červená kontrolka s vykřičníkem v kolečku, kolem kterého je náznak brzdového obložení. Po jejím rozsvícení opatrně zastavte a problém okamžitě řešte.
- Kontrolka dobíjení – akumulátor v autě patří k nejdůležitější součástkám. Jestliže kontrolka baterky po nastartování nezmizí, nedobíjí se a auto postupně začne vypínat vlastní systémy.
- Přehřívání motoru – červená kontrolka s ikonou teploměru ponořeného ve vodě značí poměrně přímočarou závadu. U přehřátého motoru hrozí jeho zadření a potenciálně i kompletní zničení.
- Tlak motorového oleje – nejčastěji se objeví v případě nízké hladiny oleje. Zastavte, nechte vychladnout motor a zkontrolujte hladinu oleje v motoru. Jestliže je oleje v motoru dost, může se jednat o problém s olejovým čerpadlem.
- Nízký tlak v pneumatikách – oranžová kontrolka, která se objevuje zejména v nových autech. Jestliže je tlak v pneumatikách dostatečný, naznačuje problém s některým ze senzorů tlaku pneumatik.
- Filtr pevných částic – u nových vozů s dieselovými motory se kontrolka filtru pevných částic objeví v momentě, kdy dojde k zanesení motoru sazemi a situace vyžaduje regeneraci motoru. Tu lze provést i svépomocí delší jízdou ve vyšších otáčkách.
Co když svítí všechny kontrolky v autě?
Už víme, co znamenají kontrolky v autě. Víte ale, co dělat v případě, že vaše palubní deska hraje všemi barvami? Některé kontrolky zhasnou samy, jiné vyžadují zásah. Pokud neznáte jejich význam, navštivte autoservis nebo vyhledejte informace v manuálu k vozidlu.
Symboly v autě se vyplatí znát. Jedná se o relativně přesný způsob, jak s vámi vozidlo komunikuje. Díky pokročilým technologiím odhalíte závady dříve a zabráníte leckdy nevratným škodám. Kontrolky v autě totiž mluví jasně.