Zatímco v zimě je postrachem všech řidičů led na vozovce, v jarních a podzimních měsících spojených s vydatnými dešti zvyšuje riziko nehod na silnicích takzvaný aquaplaning. Co to aquaplaning je, kdy k němu dochází a jak na aquaplaning reagovat tak, abyste se vyhnuli nehodě?

Co je to aquaplaning?

Nejdříve si pojďme objasnit, co pojem aquaplaning znamená. Jedná se o nebezpečný jev, ke kterému dochází při zvýšené rychlosti vozidla na mokré vozovce.

Aquaplaning je velmi často příčinou dopravních nehod během deštivého počasí, takže ho rozhodně není dobré podceňovat.

Jak a kdy vzniká aquaplaning?

V první řadě je třeba říci, že aquaplaning není běžným smykem na mokré vozovce, jedná se o stav, kdy pneumatiky nedokáží odvést veškerou vodu, čímž ztrácí kontakt s vozovkou.

Jednoduše je možné říci, že k aquaplaningu dochází ve chvíli, kdy pneumatika po určitou dobu nejede po asfaltu, ale po vrstvě vody, která se v dané chvíli chová jako led. V této situaci hrozí vysoké riziko smyku.
havarijní pojištění
Tip! Kromě povinného ručení si můžete porovnat ceny i u ceny havarijního pojištění. Dopravní nehody jsou časté a škody na autě se mohou vyšplhat do desetitisíců. Zkuste si spočítat, na kolik by vás vyšlo.

Jaké jsou příčiny aquaplaningu?

Příčinou vzniku aquaplaningu je hromadění vody pod pneumatikami rychleji, než ji dokáže hmotnost vozidla odstranit. K aquaplaningu tak může dojít, když je na vozovce větší množství vody.

💡
Vliv na aquaplaning má i rychlost vozidla, platí, že čím jede auto rychleji, tím je riziko smyku na mokré vozovce větší. Roli hraje i samotná vozovka, některé silnice totiž odvádějí vodu lépe než jiné.

Myslete navíc na to, že zvýšené riziko ztráty přilnavosti pneumatik a následného smyslu za deště hrozí v úsecích s vyjetými kolejemi. Pokud jsou tedy na cestě vyjeté koleje, zpomalte a vyhněte se nejhlubším rýhám.

aquaplaning a bezpečná jízda

Jak předcházet aquaplaningu při jízdě?

Prevence nebezpečného aquaplaningu je založená na:

  • Stavu pneumatik: Základním preventivním opatřením proti aquaplaningu jsou kvalitní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu a také se správným tlakem. Podhuštěné pneumatiky totiž hůře odvádějí vodu, čímž se riziko aquaplaningu zvyšuje.
  • Jízdním stylu: Vzniku aquaplaningu je možné předcházet také stylem řízení. Vždy je třeba rychlost přizpůsobit stavu vozovky a počasí, v silném dešti doporučuje rychlost snížit zhruba o 10 až 20 km/h, aby měly pneumatiky možnost odvádět veškerou vodu.
pneumatiky a vliv na aquaplaning

Jak být připraveni na aquaplaning? Kurz bezpečné jízdy vám pomůže

Jak se co nejlépe připravit na aquaplaning? Autoškola ohledně smyků za deštivého počasí zpravidla poskytuje pouze teoretické znalosti.

V praxi si můžete aquaplaning vyzkoušet a naučit se, jak na něj zareagovat díky školám smyku, které je možné absolvovat takřka ve všech větších městech.

Co dělat, když dostanete aquaplaning?

Základním pravidlem při aquaplaningu je zachovat chladnou hlavu. Začínající aquaplaning poznáte podle cukání ve volantu. Volant držte rovně a pevně, zlehka uberte plyn a vyšlápněte spojku. Tímto by mělo dojít k obnovení kontaktu pneumatik s vozovkou.

Naopak se při aquaplaningu vyhněte brždění, přidávání plynu nebo prudkému zatáčení, které by mohlo vést ke smyku.
povinné ručení cena
Tip! Srovnejte si pojištění auta během chvilky. Zjistěte, kde ho mají nejlevnější a jaké asistenční služby zahrnuje. Zdarma, nezávazně, online.

Co je slushplaning?

K podobné nepříjemné situaci vedoucí ke smyku jako v případě jízdy na mokrém povrchu může dojít také při jízdě po vozovce, kterou pokrývá rozbředlý sníh. V tomto případě mluvíme o takzvaném slushplaningu, tedy ztrátě kontaktu pneumatiky s podkladem na sněhu. K slushplaningu může dojít ve chvíli, kdy taje sníh a na vozovce se tvoří směs vody a sněhu.

A jak slushplaningu předcházet? Především správným výběrem kvalitních zimních pneumatik.

Aquaplaning patří k častým příčinám nehod během prudkých dešťů nebo při jízdě na vozovce pokryté stojící vodou. Pokud k aquaplaningu dojde, držte volant rovně, jemně uberte plyn a sešlápněte spojku.

Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: