Oslavy konce a začátku roku strhnou miliony lidí po celém světě. Spolu s bujarým hýřením se pojí také alkohol. Se skleničkou půlnočního sektu oslavy ovšem končí jenom málokdy a na silnici se každoročně vypraví i řidiči ovlivnění alkoholem. Pozor na alkohol za volantem!
Alkohol a česká legislativa
České zákony se k alkoholu staví jednoznačně odmítavě – na rozdíl od jiných států v Evropě nepřipouští ani desetinu promile. Česká legislativa se opírá o jasně popsané účinky alkoholu na řidiče a těmi je zhoršené soustředění, nižší reakční čas a nepřesná orientace.
Uvolněná vánoční atmosféra často svádí k tomu, že si dáme šťopičku koňaku nebo sklenku vína. Pamatujme ale na to, že alkohol na silnice nepatří. Řidičům hrozí přísné tresty nejen na Silvestra.
- Pokuta od 2.500 Kč do 50.000 podle naměřené hodnoty alkoholu
- 7 bodů do bodové systému
- Riziko odnětí svobody při hodnotách nad 1 promile
- Zákaz řízení až na 10 let podle naměřeného množství alkoholu
Zejména tresty za řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile a trest za řízení pod vlivem alkoholu nad 2 promile jsou velmi přísné. V obou případech jde o stav vylučující způsobilost a řidiči odcházejí s vysokými sankcemi a hrozí jim přinejmenším podmíněný trest odnětí svobody.
Silvestrem alkohol na silnicích nekončí
Jaké nehody se pojí se silvestrovským veselím? V posledních letech se Silvestr pojí i s těmi nejtěžšími incidenty, při kterých bohužel umírají lidé. Riziko na silnicích narůstá už před půlnocí se stoupající hladinou alkoholu a postupně odhazovanými zábranami.
Během Silvestra a Nového roku nejsou nijak výjimečné vysoké hodnoty alkoholu v krvi. Nezodpovědní řidiči vyrážejí na silnici s množstvím alkoholu, za které jim hrozí trest za řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile.
Mezi další důvody zranění na silnicích, které Silvestr přináší, patří nepozornost při řízení, nedání přednosti, nepřizpůsobení rychlosti a únava spojená s alkoholem. Do stejné kategorie se pochopitelně řadí i novoroční kocovina a s ní spojená únava a mikrospánek.
Pomoc před opilci během Vánoc
Většina českých řidičů spadá do kategorie zodpovědných a za volant usedá střízlivá. Tím se jim ale vánoční rizika na silnicích nevyhýbají. Co když během předvánočního stresu, nebo vánočních návštěv narazí na roztržitého, zmateného nebo dokonce opilého řidiče?
Případné problémy si navíc můžeme způsobit sami. Stačí trochu nepozornosti a na parkovišti poškrábeme cizí auto. Všichni dobře známe ruch a množství lidí, které se během adventu a Vánoc pohybují na parkovištích.
Jako prevence funguje havarijní pojištění. To řidiče chrání před nepoctivými šoféry i sebou samým. Pokud máte sjednané havarijní pojištění, většina pojišťoven automaticky proplatí škodu a náhradu řeší s Policií České republiky.
Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve?
Vraťme se zpět k tématu. Silvestr a konzumace alkoholu jdou ruku v ruce. Víte ale, za jak dlouho vyprchá alkohol z krve? Roli hraje pět faktorů:
- Hmotnost
- Pohlaví
- Návyk těla na alkohol
- Fyzická kondice
- Únava
Zejména rozdíly ve spalování podle pohlaví jsou markantní. Muži spálí 0,5 l 40% destilátu za 22 hodin. Jejich drahým polovičkám, které to večer trochu přehnaly, to trvá téměř jednou tak déle. Za volant může usednout až po 37 hodinách. Bavíme se pochopitelně o průměrných hodnotách.
Za jak dlouho vyprchá pivo?
Dali jste si během Silvestra pár piv a nevíte, zda vám ráno nehrozí naměření zbytkového alkoholu? Pivo se během Silvestra konzumuje naprosto běžně a Češi se právoplatně považují za národ pivařů – ročně na obyvatele připadá 129 litrů tohoto zlatavého moku.
Vedle piva tu jsou ale další druhy alkoholu. Za jak dlouho vyprchá víno? A jak dlouho tělu trvá, než spálí panáka tvrdého alkoholu? Přibližnou dobu, za kterou spálíte ten či který alkohol ukazuje tabulka níže.
Zbytkový alkohol – pozor na něj
Kdo se ráno nestydí, ten se večer nebavil. Košilaté přísloví charakterizuje nejen Silvestr. Jenže co když potřebujete ráno usednou za volant a odjet domů? Spousta lidí žije v dojmu, že jsou takzvaně čistí a směle vyráží na silnice. Novoroční silniční kontrola je ale vyvede z omylu.
Každá desetina promile snižuje reakční schopnost řidiče. Tělo spálí v průměru 0,15 až 0,2 promile za hodinu. Přesná hodnota ale závisí na druhu alkoholu, hmotnosti a dalších faktorech. Roli hraje například to, zda jste přípitky prokládali vodou a zajídali připraveným občerstvením.
Nejen zbytkový alkohol ale představuje riziko na silnicích. Sami zvažte, zda se cítíte na cestu domů. Problematická je únava snižující reakční schopnosti, při které navíc hrozí mikrospánek. Pokud se na to necítíte, raději chvíli počkejte nebo se nechte odvézt.
Silvestr a s ním spojené oslavy si patřičně užíváme. Nezapomeňte ale na to, že nejde o konec světa. Když už pijete, tak s rozumem – anebo s příslovečným Mírou. Přejeme vám úspěšný start do nového roku!